Tietoa Kaspinista

Epätietoinen judoka

Kaverini tuttu oli viime vuoden kaspinissa ja kehui kovasti lajia. Kuulemma ihan toimivia tekniikoita oli, vaikka kaveri oli aiemmin harrastanut krav magaakin. Heidän kotisivuiltaan ei paljon saa irti, olisiko siis jollain omakohtaisia kokemuksia.

2

561

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • n vui wha

      toimivia kaspinissä. Olen itse harrastanut pari vuotta ja sinä aikana olen nokittanut taksijonossa jo monet öykkärit. Tekniikoist apari esimerkkiä.

      Pjyräys. Pjyräystä käytetään takaapäin hyökkäävään hahmoon. Pjyräys perustuu siihen, että harrastaja nauttii hernekeittoa, piimää ja keppanaa joka päivä Kaspin annokset eli vitusti. Hyökkääjän tulleessa lähietäisyydelle nostetaan Väinömöiskauhtanan helmaa takaa ja treenauksessa kehitetyllä salamavoimalla täräytetään suolesta löysää paskaa hyökkääjän päälle 3 000 newtonin voimalla. Normaali ukko kuolee mikroseunnissa ja jäljelle jää vain lihoista riisuttu luuranko. Varma tekniikka.

      Voimautus. Voimautuksessa vastustajaan keskitetään koko sielun voima silmien ja sierainten kautta (niissä sielu näet elää). Tekniikka alkaa katseella, joka vetää silmämunat noin 6-8 milliä kuopistaan ulos. Kun sielun paine on saatu kerättyä poskiontaloihin, painetaan sielun voima sieraimista hyökkääjän naamalle. Sielun voimahan on sellaista vähän rään näköistä tököttiä, joka sokaisee hyökkääjän. Aina tehokas veto.

      Myrskytuuli. Myrskytuulessa hyödynnetään suomalaista alkukantaista luonnovoimaa. Kaspin heppu houkuttleee siinä käsiään pyörittämällä tuulen jumalan peliin mukaan. Pyöritys nostaa raivoisan puhurin ja tuuli vie hyökkääjän mennessään.

      Tuikku. Tämä yksinkertainen tekniikka sopii aloittelijallekin. Tuikussa otetaan povarista Marttiinin puukko ja sillä tiukataan hyökkääjää maksaan. Melko tehokasta!

      • Kas-Pin mestari

        Unohdit mainita Enkelin Kosketuksen - tuon uljaimmista barhaimman liikkeen, jolla vanha ja raihnainen Kas-Pin mestari pystyy kaatamaan korston kuin korston monen metrin päästä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4378
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      149
      3165
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      48
      2482
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      50
      2407
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2065
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1612
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      154
      1451
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1253
    Aihe