kaappi näyttämään

kuluneelta?

Minulla on vanha kaappi, jonka väri on mitä on. Siitä on hiottu päältä tumma maalipinta pois ja entinen väri vähän vihertävä näkyy nyt. Millä tekniikalla teen ns. intialaisen kaapin tyylisen eli hieman kuluneen maalipinnan vähän kuin Mokossa tai Ajan tarinassa myynnissä olevien vanhojen intialaisten kaappien tyylisen. Olisiko jollain antaa tarkka ohje miten teen siitä sellaisen tai vinkkejä hyvään kirjaan, mistä ohjeet löytyvät. Miksi ko. tekniikkaa sanotaan? Krakelointi? Ohessa vielä linkki millaista kaapin tyyliä siis haen. En halua siloteltua kaappia, vaan kulahtaneen näköisen "tyylillä".

http://www.ajantarina.fi/articles/701/

2

1114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puusuutari

      mene pilaamaan hienoa vanhaa kaappia tuollaisen näköiseksi.
      Minulla on ollut 10 vuotta entisöintiliike ja sitä ennen olen tehnyt puu, pintakäsittely ja entisöintitöitä vieraiden hommissa vuodesta -72 ja sanon suoraan että nuo mallikuvat ovat entisöinnin irvikuvia.
      Sanoit että kaappi on ollut tumma ja siitä on tuo väri hiottu pois ja alta on paljastunut vihreä väri.
      Onko se kaapin alkuperäinen väri vai onko alla vielä maalikerroksia.
      Kun saat kaapin alkuperäisen värin selville ota se varovasti kokonaan näkymään.
      Voit käyttää apuna kuumailmapuhallinta ja lastaa tai maalinpoistoainetta, mutta maalinpoistoaineen ei saa antaa vaikuttaa pinnassa pitkään jotta kaikki maalikerrokset eivät lähde kerralla. Siis ohut kerros jonka annat vaikuttaa hetken ja poistat esim. lastalla ja tärpättiin kastetulla rievulla.
      Kun olet saanut alkuperäisen värin kauttaaltaan esille voit harkita jätätkö kaapin sellaiseksi vai laitatko päälle esim. OHUEN alkuperäistä vastaavan värin.
      Värinä ei missään nimessä pidä käyttää valmiita purkkimaaleja vaan sekoittaa itse maavärijauheista, pellaöljystä ja tärpätistä, kuivekkeeksi noin 5% serotiinia.
      Tämän jälkeen voit vielä patinoida kaapin samoin valmistetulla OHUELLA tummalla värillä.
      Kokeile googlesta josko löytyisi lisää ohjeita.

      • vielä....

        Vihreä väri on siis alkuperäinen ja kun saimme kaapin, tumma väri oli jo siitä poistettu. Kaappi on siis aika kulahtaneen näköinen nyt jo ja siksi tuumimme, että teemmekö siitä jatkossakin "intialaistyyppisen"kaapin vai siistin. Emme halua siitä kuitenkaan tummaa, vaan mielellään pitäytyisimme alkuperäisessa värissä. Kaapissa on myös joissakin kohti punaista. Ymmärrän mielipiteesi ja olemmekin vielä avoimia vaihtoehdoille. Kiitos kuitenkin vastauksesta ja vinkeistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2284
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      27
      1204
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      85
      1042
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      962
    5. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      924
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      893
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      128
      888
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      803
    9. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      793
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      769
    Aihe