Kultakaloja?

Moi!

Semmoista vain ajattelin kysyä; että mitenköhän monella S24:läisellä mahtaa olla kultakaloja?
Olisi vain mukavaa tietää; millaisissa oloissa näitä kaloja pidätte ja kuinka monella näitä todella on?

*Onko sinulla kultakaloja; millaisia?

*Miten monta kultakalaa akvassasi on?

*Miten suuri akva niillä on?

*Mitä muita kaloja sinulla on kultiksien lisäks?

*Miten suuri akva sinulla on; mitat- litra määrä?

*Vesiarvot - lämpötila?

*Minkä ikäisiä kalasi ovat?

*Mistä ne sait?

*Akvasi sisustus?

*Suodatus ja hoito toimen piteet - veden vaihdot yms.?


Eli tommoisii asioit kiinnostais tietää; ihan mielenkiinnolla vain kyselen.;)
4193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Neljä viime keväänä ostettua keskenkasvuista lammikkokalaa (yksi normaalimuoto ja kolme komeettaa), sekä neljä niiden viimesyksyistä poikasta. Muitakin kaloja on mutta ei toki kultisten seurassa.

Nuo emokalat ovat nyt viileässä varastossa talvialtaassa joka on ikivanha noin 200-litrainen, lämpötila noin 10 astetta. Ensi talveksi pitää ehkä jo laittaa isompi jos taas kovasti kasvavat kesällä. Tosin eivät nuo näin talviteloilla kovin aktiivisia ole, lähinnä säästelevät energiaa ja möllöttävät pienimmän virtauksen kohdalla yhdessä kasassa paikallaan, joten tilaa ei sinänsä kylmässä talvialtaassa niin paljoa tarvitse kuin esim olohuonealtaassa. Sisustuskin on varsin askeettinen, vähän soraa pohjalla, pieni kanto ja pari muovikasvia suojana.

Poikaset ovat sisällä pienessä poikasaltaassa kasvamassa ilman lämmitintä eli lämpö on huoneenlämpö. Kesäksi koko poppoo menee pihalammikkoon jahka saan kaivettua vähän isomman montun keväällä (edellisten asukkaiden jättämä saavi on sen verran pieni ettei siinä enää toista kesää kehtaa noita kaloja pitää, viime kesä menetteli kun olivat niin pieniä vielä).

Talvialtaassa tehokas sisäsuodatin, lammikossa pönttösuodatin jossa sisällä UV-steriloija, toimii allaspumpulla, vesi johdettiin viime kesänä pienen puron kautta takaisin altaaseen, jolloin hapettuikin vähän matkalla, ensi kesäksi tulee joku vastaava systeemi mutta tehokkaammalla pumpulla.

Tuossa varastoaltaassa fisut ovat nyt talvilevossa ja niitä ruokitaan tuskin lainkaan, joten kuormituskaan ei ole kovin suuri eli vesiäkin tulee vaihdettua ehkä vain pari- kolme kertaa tässä talven mittaan, toki tiuhemmin heti kun lämpö nousee ja ruokinta käynnistyy taas. Lammikostakaan vesiä ei hirveästi vaihdella, mahdollisen haihtuneen tilalle uutta ja välillä voi lammikkovettä kierrättää kukkapenkkeihin ja puhdas vesi letkulla tilalle.

Äänestä

Perus huntupyrstöjä 5kpl

355l omavalmiste

kolme partis ukkoa

pH 6.5 - 7, Kh 5, 22

nyt 4 vuotiaita tosin uudessa kodissa kun meni hermot! Gaggivat akvan huonoon kuntoon ja söivät mut vararikkoon. Tulipahan yritettyä, luulin että mun hermoilla homma on hauskaakin, luulin väärin.

kalakaupasta ostin täältä mansesterista

kiviä paljon kiviä ja muutama kanto

eheim proII, veden vaihto kerran viikossa, ruokinta joka toinen päivä ja viikonloppu pe-su paastoa

Äänestä
  • Ruokinta joka toinen päivä? niitähän pitäisi ruokkia usean kerran päivässä kun niillä on erilainen ruuansulatussysteemi kuin lihansyöjillä...

    Äänestä

*kaksi huntupyrstön poikasta
*160L (kalaset muuttavt 500L akvaarioon, kunhan vaan kasvavat ensin vähän!)
*kaksi parttista, kaksi leväbarbia
*vesiarvoja ei ole mitattu vähään aikaan, lämpötila siinä 23 asteen paikkeilla.
*kalat on tosi nuoria vielä. Pituus on n. 5 cm.
*sain kaverilta
*akvaariossa kukkapurkkeja, pieni juurakko, muovikasvi, kolmea erilaista kasvilajia, pohjalla pientä tummaa soraa ja vähän isompaa, joka on vaaleaa, kiviä.
*kerran viikossa veden vaihto ja samalla pohjan imurointi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


*KuLtAkAlA* kirjoitti:

Moi!

Semmoista vain ajattelin kysyä; että mitenköhän monella S24:läisellä mahtaa olla kultakaloja?
Olisi vain mukavaa tietää; millaisissa oloissa näitä kaloja pidätte ja kuinka monella näitä todella on?

*Onko sinulla kultakaloja; millaisia?

*Miten monta kultakalaa akvassasi on?

*Miten suuri akva niillä on?

*Mitä muita kaloja sinulla on kultiksien lisäks?

*Miten suuri akva sinulla on; mitat- litra määrä?

*Vesiarvot - lämpötila?

*Minkä ikäisiä kalasi ovat?

*Mistä ne sait?

*Akvasi sisustus?

*Suodatus ja hoito toimen piteet - veden vaihdot yms.?


Eli tommoisii asioit kiinnostais tietää; ihan mielenkiinnolla vain kyselen.;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu