Tietojenkäsittelyn FM:stä Sähkötekniikan DI:ksi

__Heppu__

Löytyykö muita samanlaisia kummajaisia kuin minä. Olen 31-vuotias tietojenkäsittelyn FM, mutta rupesin vielä lukemaan TTY:ssä sähkötekniikan koulutusohjelmassa DI:ksi. Saan hyväksiluetuksi FM-tutkinnosta pakolliset matikan, fysiikan ja tietotekniikan kurssit joten aivan nollasta en siis aloita. Tavallisin tausta DI-opinnoissahan on pelkän ylioppilaan ohella AMK-insinööri, maisterit lienevät pieni vähemmistö.

Opintoja ryhdyn ainakin aluksi suorittamaan kokoaikaisen ohjelmistosuunnittelijan työn ohella. Motivaatio opiskelulle tulee ensinnäkin siitä että tuntuu ettei pelkän tietotekniikan parissa ei jaksa puuhailla eläkeikään asti. FM-koulutukseni kun ei muuhun oikein rahkeita tunnu antavan. Lisäksi toki pelottaa myös työttömäksi jääminen jossain vaiheessa, koskapa softatyötä ulkoistetaan koko ajan esim. Kiinaan.

Mahdolliset pääaineet (jollen sitten vielä vaihda koko koulutusohjelmaa ovat).
- Elektroniikka
- Lääketieteellinen tekniikka
- Sähkömagnetiikka
- Sähkövoimatekniikka
- Tehoelektroniikka

Mitä pääainetta itse rupeaisitte minun asemassani lukemaan. Elektroniikka nyt ehkä parhaiten nykyistä ammattia tukisi, mutta onko silläkään alalla tulevaisuudessa töitä Suomessa? Sähkövoimatekniikan nyt luulisin Suomessa työllistävän jatkossakin mutta se on jo nykyammatistani selkeästi kauempana. Valmistuessani olisin kuitenkin yli 35-vuotias vailla kokemusta alasta.

1

638

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teekkari Espoosta

      Kokemusta löytyy, tosin päinvastaisella aineyhdistelmällä (sähkö-DI TKK:lta FM-opinnot tietojenkäsittelytieteestä). Elektroniikan ja ohjelmistotekniikan yhdistelmä viittaisi aika vahvasti sulautettuihin järjestelmiin - työtehtävien ulkoistamisen vaara on silti olemassa. Töitä yhdistelmällä varmasti löytyisi, ainakin Kehä 3:n sisältä. Lääketieteellisen tekniikan ja sähkömagnetiikan puolella IT-osaamiselle voisi olla käyttöä erilaisten laskentasovellusten parissa.

      Omassa yhdistelmässäni, sähkötekniikan ja ohjelmistotekniikan väliltä löytyy aika paljon yhteistä. Sähköyhtiöt tarvitsevat tietojärjestelmiä verkon muuttuessa älykkäämmäksi ja palvelutarpeen kasvaessa. Energia-alaan liittyvien ohjelmistojen kehitystyö vaatii usein energia-alan ymmärrystä; pelkkä IT-osaaminen ei automaattisesti riitä. Sähkönjakelua tuskin tullaan ulkoistamaan Suomesta.

      Aloina sähkötekniikan suuntautumisvaihtoehdot ovat varsin erilaisia. Peruskurssien jälkeen joku vaihtoehdoista varmasti nousee suosikiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      128
      4496
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      155
      3769
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      103
      3506
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      41
      2859
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      136
      1806
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      38
      1602
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      25
      1258
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1231
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1173
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1165
    Aihe