kuka päättää milloin, kauan, kuinka usein

sijoitettu lapsi pääsee mkotilomille? onko se biovanhemmat, sijaisperhe, vai sossu? onko biovanhemmalla edes mitään sananvaltaa asiaan?
5172
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

että kaikki kolme yhdessä, sitä varten niitä huoltosuunnitelmapalavereja pidetään.
Eli jos sinun tapauksessasi ei ole yhteistä kokousta pidetty, vaadi heti sellainen.
Siellä otetaan huomioon (ainakin pitäisi) biovanhemman mielipide, lapsen ikä, harrastukset, koulu ja mahdollisesti pitkä välimatka vaikuttaa myös.
Ja jos sijoitus jatkuu kauan, tapaamisia tarkistetaan aina uudestaan. Näin teoriassa, käytäntö vaikuttaa olevan täältä lukemieni kirjoitusten perusteella jotain ihan muuta.

Meillä nykyään palaverit ovat lähinnä vain muodollisuus, joka pidetään, koska laki vaatii.
Olemme niitä harvoja onnekkaita sijaisperheitä, jotka tulevat biovanhempien kanssa toimeen jopa niin hyvin,että voimme päästää lapset useammin kotilomille kuin papereissa lukee.
Aina tilanteen mukaan, jos tule syntymäpäiviä,tai muuta menoa johon vanhempi haluaa lapset mukaan,kaikki sopii kunhan ajoissa tiedetään.

Äänestä
  • niissä vaan ei tapaamisia sovittu sen kummemmin, annettiin vapaat kädet meille ja perheelle. Mutta kun yritän kotilomia sopia, aina ne mitä ehdotan, ei käy perheelle. Kannattaisiko siis ihan paperille koittaa kaikki päivät saada neuvottelussa. Ja olemme siis biovanhemmat.

    Äänestä

  • harmistunut kirjoitti:

    niissä vaan ei tapaamisia sovittu sen kummemmin, annettiin vapaat kädet meille ja perheelle. Mutta kun yritän kotilomia sopia, aina ne mitä ehdotan, ei käy perheelle. Kannattaisiko siis ihan paperille koittaa kaikki päivät saada neuvottelussa. Ja olemme siis biovanhemmat.

    viranomaisena esiintyvä henkilö
    joka tekee asiakassuunnitelman
    ja johon on kirjattuna ne vähimmäiskerrat ja yhdeydenpidon alaiset henkilöt sukulaiset jne.

    Mahdollisimman pikaisesti vaatimus
    että asiakassuunnitelmaan on tehtävä lainmukaisesti tapamiset lapsen läheisten kanssa ja tapaamisten tiheys, kesto, lomat jne jne jne.
    Viranomainen on vastuussa lapsen elämästä ja elosta sijoituksen aikana.

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    viranomaisena esiintyvä henkilö
    joka tekee asiakassuunnitelman
    ja johon on kirjattuna ne vähimmäiskerrat ja yhdeydenpidon alaiset henkilöt sukulaiset jne.

    Mahdollisimman pikaisesti vaatimus
    että asiakassuunnitelmaan on tehtävä lainmukaisesti tapamiset lapsen läheisten kanssa ja tapaamisten tiheys, kesto, lomat jne jne jne.
    Viranomainen on vastuussa lapsen elämästä ja elosta sijoituksen aikana.

    vähimmäiskerroilla? siis että vähintään niin ja niin usein on tavattava? että sijaisperheellä ei ole oikeutta sanoa että silloin ja silloin ei sovi?

    Äänestä

  • harmistunut kirjoitti:

    vähimmäiskerroilla? siis että vähintään niin ja niin usein on tavattava? että sijaisperheellä ei ole oikeutta sanoa että silloin ja silloin ei sovi?

    Että jos noudatetaan KHO:n linjaa, mikä on lapsen ja vanhemman vähimmäiskerta tapaamiset
    esimerkiksi erotilanteessa
    niin KHO on linjannut että normaali yhteydenpito lapsen ja hänen vanhempansa välillä
    on vähintäänkin 2 x kk ja 2 vrk:n ajan.
    Tästä vähempi voidaan siis tulkita esimerkiksi Hallinto-oikeudessa,
    että kyse on tapaamisten rajoittamisesta ja siinä tapauksessa on lastensuojeluviranomaisen tehtävä aina
    tapaamisista valituskelpoinen päätös.

    Eli sijaisvanhemmat eivät näitä tapaamisia yms kenenkään sijoitetun lapsen tai nuoren kohdalla päätä
    tai kanna vastuutakaan tapaamiskerroista jne,
    vaan se on aina se lastensuojeluviranomainen (= joka lapsen asioista vastaa=),
    joka tämän tapaamisia koskevan päätöksen tekee ja kirjaa tapaamiset, määrät jne, yms.
    ehdottomasti myös asiakassuunnitelmaan!

    Jos asiassanne on kirjallisesta (siis lastensuojeluviranomaisen suuntaan) yhteydenotostasi huolimatta
    vielä jotain epäselvyyttä tai muuta häikkää
    niin ota yhteys sosiaaliasiamieheen.
    Sosiaaliasiamiehen velvollisuus on neuvoa ja avustaa esimerkiksi sijaishuollossa olevan lapsenne tapaamista koskevan asian käsittelyssä, mutta mahdollisesti myös muissa lastensuojelun asiakkuuttanne koskevassa asiassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


harmistunut kirjoitti:

sijoitettu lapsi pääsee mkotilomille? onko se biovanhemmat, sijaisperhe, vai sossu? onko biovanhemmalla edes mitään sananvaltaa asiaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu