mitä tarkoittaa kun tuolla kelan omilla asiointisivuilla lukee seuraavan maksun kohdalla maksueste?!
opintotuki= maksueste
.....
33825
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Opintotuen saaminen on esim. aloittavan yrittäjän starttirahan maksueste. Samanaikaisesti ei voi saada mm. starttirahaa ja opintotukea, samoin esim. opintotukea ja työttömyyspäivärahaa. Vain as.lisä/yleinen asumistuki ja opintolaina opintorahan lisäksi sopivat "samaan pakettiin", siitä Kela pitää huolen.
Vastaavasti opintotukea ei myönnetä, jos on esim. vanhempainrahat (äitiys-/isyyspäivärahat). Samoin lapset vaikuttavat opintorahan määrään.
Tarkoittaa sitä, että jostain syystä tukeesi on laitettu maksueste. Syytä on hankala arvailla, koska voi johtua todella monesta asiasta. Soita Kelaan tai käy siellä.
tai jos et ole saanu vastausta mene www.kela.fi ja omilla pankkitunnuksilla katsomaan omista tiedoistasi mikä mättää