Aloitin tässä muutama viikko sitten toisen vuoden AMK:ssa, ja alkaa tuntua yhä enemmän siltä etten jaksa tällaista koulunkäyntiä. Rakastan tätä alaa ja haluan työskennellä tällä alalla, mutta koulunkäynti ei vain maistu. Opiskelen matkailun restonomiksi. Suurin osa opiskeleltavista aiheista tähän mennessä on ollut aika huttua, kaikenmaailman projektityöskentelyä sun muuta. Mitä tässä voi tehdä, olo tuntuu välillä aivan toivottomalta ja sellaiselta että mitä teen täällä.
Muilla samanlaisia tuntemuksia?
...........
8627
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Joo itse ihan samaa mieltä tosta että suurinosa asioista mitä opiskellaan on aivan huuhaata ja opetustavatkaan eivät ole parhaasta päästä. No ei tässä voi tehdä muuta kun kestää sen ajan mitä tätä kestää ja valmistua niin eipähän enää ikinä sitten tarvitse opiskella, toivottavasti. Toisaalta toinen vaihtoehto on skipata koko paska ja vaihtaa vaikka ammattikouluun.
Opiskelen sosionomiksi ja haluan kyllä alalle, mutta kouluhommat tökkii pahasti. Välillä tekis mieli lyödä hanskat tiskiin, kun ei jaksa nuita vttun vuorovaikutusplörinöitä ja raportteja päivästä toiseen.. Muutenkin koko koulutussydeemi vähän outo. Välillä tosissaan mietin onko tässä järkee kituuttaa itseään, kun muuta ei kerkeä kuin koulua koulua koulua. Kirjoja saa olla koko ajan metsästämässä ja aikatauluja sopimassa ryhmätyöskentelyn takia. Olisikohan pitänyt vaan jäädä ylioppilas-lähihoitajaksi. Noh saipahan hieman purkautua tännekin, tsemppiä kaikille AMK- tuskaa poteville.
olen ekan vuoden opiskelija..ja joo kaikinpuolin tuntuu jokseenkin aika turhalta...jos se tuntuu vielä samalta tokana vuonna niin..nyt kyllä mietityttää miten tästä tulen selviämään.. opiskelen siis matkailun restonomiksi myöskin. Oletko suorittanut opintoja samaan tahtiin muiden kanssa? voisiko osan opiskella avoimessa tai verkossa?
..opintoja samaan tahtiin muiden kanssa, opintopisteitä on aika lailla koossa juuri sen verran kuin pitääkin, joku 60 tällä hetkellä. Meidän AMK:n verkkokussit on tyyliin jotain siivouspalveluja ja ympäristöpalveluja eikä nekään oikein jaksais kiinnostaa.. Onneks tuota kontaktiopetusta ei nyt syksyllä lukujärjestyksien mukaan oo paljoo.
Opiskelen nyt toista viikko laboratorioalaa. Ja tuntuu siltä, että tää ei olekaan mun juttu. Kauhee stressi vaan joka asiasta ja se vie kauheesti energiaa. Nyt ihan tosissani mietin, että olisin poissa tämän vuoden ja katsoisin vuoden päästä uudestaan. Aion jutella tällä viikolla opettajani kanssa ja toivon, että hän ymmärtäisi minua. Kun ei tämä ole alaa, mitä olisin aina halunnut tehdä, oikeastaan ei mulla oo koskaan ollut. Kunhan nyt päätin kokeilla jotain uutta. Mulla on vakituinen työ, jossa voin käydä ja opiskelisin englantia, koska olen ihan hirveän huono siinä. Ja onhan mulla jo yksi tutkinto, tosin vain merkonomi, mutta kuitenkin.
Mulla on ihan sama fiilis kun edellisellä että tuntuu ettei oo ollenkaan oma juttu ja stressaa.
Ja vielä enemmän vitutusta lisää se että erosin entisestä koulupaikasta siksi että tämä toinen linja kuulosti paremmalta nyt kun on ollut sisällä ja silmät avautuneet niin on huomannu että vanha linja oli paljon parempi.
Ja opintotuet kuluu vaan ja sitä miettii että mitä pitäis tehdä..... apua.
Koska sen jälkeen saat toimeentulotukea, jolla pärjää huomattavasti paremmin.