Prabhupada

Tiedän joo

Tiedän kyllä, että Prabhupada perusti ISKCONin. Paljon muuta en tiedäkään. Kuka siis oli Prabhupada, ja onko hän varteenotettava henkinen opettaja?

4

693

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Prabhupada Oppilasketjussa

      x




      Osaatko englantia? Jos osaat, löydät hänen luentojaan jne. netistä. Näin voit kehittää omakohtaisen käsityksen hänestä:


      Kirjallisuutta:
      www.vedabase.net

      Srila Prabhupadan elämänkerta-kirja, mp3:
      http://www.krishna.com/en/node/1564

      Kun mietitään että mm. Srila Gour Govinda Swami oli tunnetusta intialaisesta pyhimysperheestä sekä joi Vishnu-bhaktia jo äidinmaidosta, ja etsi Gurua ennenkuin tapasi Srila Prabhupadan ja ryhtyi hänen oppilaakseen, niin tämäkin kertoo jo jotakin:

      http://www.srilagourgovindaswami.org/teachings/teaching13.htm

    • agererwat

      Se on yksi lahkolainen. Näitähän maailmassa riittää. Nämä haluavat valtaa ja rahaa hölmöjä höynäyttämällä.

      • Ajattele, kiitos.

        "Se on yksi lahkolainen"

        Olet 100% väärässä. Bhaktivedanta Swami Prabhupada vastusti voimallisesti lahkoja sekä levitti universaalista Jumalan rakastamisen tiedettä. Aloita vaikka lukemalla hänen ajatuksiaan Jeesuksesta:

        http://www.harekrishnatemple.com/bhakta/chapter27.html


    • junttikrishna

      Juttu kokonaisuudessaan
      http://sunnapolku.com/junttimuslimi/

      "Tässä samassa tarkoituksessa avasin kirjan Prabhupadasta, siis tuosta Hare Krishna-liikkeen länteen tuoneesta hahmosta, jonka oli kirjoittanut Satsvarupa Dasa Goswami (joku käännynnäinen jenkki?). Halusin perehtyä aiheeseen enemmän, koska olin aikaisemmin lukenut Pekka Virkamäen kirjan Arka ja ahdas ismi. Virkamäki oli siis siirtynyt ex-bhaktaksi jätettyään Hare Krishna- liikkeen.
      Olen lisäksi kuullut, että Suomessakin Hare Krishna- liikkeessä mukana olleita olisi kääntynyt islamiin.

      Kirjan antama kuva Prabhupadasta oli mielestäni varsin mielenkiintoinen. Jonkinlaisen näyn krishnalaisuuden viemisestä länteen saanut ja jo omalle perheelleen hyödyttömäksi käynyt mies lähtee 69-vuotiaana Amerikkaan. Tämä oli siis vuonna 1965. Toki hän oli jo Intiassa olleessaan havainnut hippien rantautumista, mutta oli pitänyt hippien guruiksi nousseita hahmoja lähinnä huijareina.

      Mikä paradoksi onkaan siis se, että huumeiden käytön harhana tuomitseva mies menee New Yorkiin ja sitten Kaliforniaan ja saa ensimmäisiksi opetuslapsikseen huumeidenkäyttäjiä ym. epämääräistä ainesta. Huumeiden käyttäjät keräävät toisia huumeidenkäyttäjiä kehumalla, että Hare Krishna mantrojen hokemisesta saatu ”huumaava tila” oli mahtava, eikä toisaalta siihen sisältynyt samanlaisia laskuja kuin kemikaalisista huumeista."

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      78
      11867
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      30
      9878
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      28
      4781
    4. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      232
      3844
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      33
      3113
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      14
      2810
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      110
      2761
    8. Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen

      Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.
      Maailman menoa
      22
      2630
    9. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      48
      2460
    10. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      2439
    Aihe