Vuoden loppuun mennessä 60 tuhatta opettajaa osaa käyttää Venäjällä Linuxia ja opettaa sitä oppilaille.
Tämä tarkoittaa sitä, että vuodenvaihteessa koulut pystyvät siellä vaihtamaan avoimeen. Venäjä on muuttunut edelläkävijäksi.
"Kaikkien opettajien tulee myös läpäistä koe todistaakseen taitonsa Linuxissa ja muissa harjoitusohjelman kattamissa ratkaisuissa. Tavoitteena on, että 60 tuhatta Venäläistä opettajaa läpäisee koulutuksen vuoden 2009 loppuun mennessä, mikä tarkoittaa sitä, että kaikki Venäjän koulut voivat heti vuoden 2010 alkaessa vaihtaa avoimen lähdekoodin ohjelmistoihin, mitä avokoodiyhteisö varmasti arvostaa."
http://profy.com/2009/08/20/russian-teachers-will-learn-linux-by-2010/
Microsoft hävisi taistelun Venäjällä. Missä seuraavaksi?
Tämä tarkoittaa sitä, että vuodenvaihteessa koulut pystyvät siellä vaihtamaan avoimeen. Venäjä on muuttunut edelläkävijäksi.
"Kaikkien opettajien tulee myös läpäistä koe todistaakseen taitonsa Linuxissa ja muissa harjoitusohjelman kattamissa ratkaisuissa. Tavoitteena on, että 60 tuhatta Venäläistä opettajaa läpäisee koulutuksen vuoden 2009 loppuun mennessä, mikä tarkoittaa sitä, että kaikki Venäjän koulut voivat heti vuoden 2010 alkaessa vaihtaa avoimen lähdekoodin ohjelmistoihin, mitä avokoodiyhteisö varmasti arvostaa."
http://profy.com/2009/08/20/russian-teachers-will-learn-linux-by-2010/
Microsoft hävisi taistelun Venäjällä. Missä seuraavaksi?
Vastaukset 7
Vanhimmat
hävisivät myös. Heille(kään) ei lopulta käynyt hyvin.
Niin tämä ilmeisesti liittyy siihen venäjän päätökseen että koululaitokset siirtyvät avoimeen koodiin / linuxiin ja siirtymän piti tapahtua jo tänä vuonna mutta kuten tuolla wellingtonin vastauksessani totesin niin tyypilliseen venäläiseen tapaan homma laahaa aikataulusta jäljessä joskin kyllä ihmeen vähän kun puhutaan vain vuodesta.
Niin ja edelleen sitä että kyllä nyt ottaa pattiin kun joutuu tunnustamaan että veli venäläinen onkin suomalaista fiksumpi, meillä nämä mattivanhaset ja muut lobbarit vaan jatkavat piereskelemistään kihloissa mikkiksen kanssa.
Juuri näin, se liittyy vahvasti siihen 2007 julkaistuun päätökseen, jonka on vahvasti epäilty olevan lähinnä Microsoftin kiusaamista hintojen alentamiseksi.
Ilmeisesti siellä kävi niin, että joku opettaja narahti piraattiWindowsista ja joutui isoihin ongelmiin, minkä jälkeen Venäjä totesi että Ei Näin. Valtion tulevaisuus ei saa olla ulkomaisesta suuryhtiöstä kiinni.
Vähän oli kiusaantunut olo tässä, kun ei ollut vielä kuulunut kauheasti tuosta projektista, mutta nyt alkoi kuulumaan ja ei se paljoa ole jos se vain vuodella heittää. Microsoft koitti saada Vistaa ulos monta, monta vuotta.
Ei tuolla kaikki ihan hyvin ole, mutta veli venäläinen näyttää ymmärtävän kuitenkin tietotekniikan päälle.
"Ei tuolla kaikki ihan hyvin ole"
No ei ole jos about puolet miehistä kuolee alkoholiin, johan sen siitä näkee vaikkei ongelmia syvemmin tuntisikaan ;(
missäs pentti luuraa? tais mennä luu kurkkuun ensimmäisen kerran sillekkin sillä jos yhtä venäläistä koulua kohtaan olisi vaikka 6 opettajaa jotka osaavat linuxin ja yhdessä koulussa olisi keskimäärin 500oppilasta niin kuinkas paljon microsoft menettäisi käyttäjiä?
500x60 000/6=5 000 000 eli noin viisimiljoonaa! tälläinen kyllä näkyy jo microsoftillakin sillä jos viisimiljoonaa venäläistä käyttääå linux ilmais jakelua eikä ostakkaan windows 7:kaa niin se tarkoittaa microsoftille aikamoisia tappioita
ja kuinkas käy kun oppilaat kasvavat,hankkivat lapsia(eli noin 10-15v päästä) ja opettavat lapsilleen että linux on parempi ja halvempi(duh) kuin microsoft windows? taitaa mikkisotkulla olla aika panikoida
Hätä siellä on kädessä jo paljon aiemmin, kun nämä opiskelijat menevät töihin ja perustavat firmoja Linuxin pohjalle.
Mielestäni tuo on askel oikeaan suuntaan Venäjällä, jos arvatenkin suuri(n) osa asennetuista ohjelmista on ollut piraattikopioita. Luo samalla todellista kilpailua, kun riittävän suuret volyymit on jotain muuta kuin MS:ää.
OpenOffice.orgissa ainakin on näkynyt tietoja, että se on lokalisoitu ja käytössä Venäjällä. Koulujen kannalta tämä on melko tarpeellinen asia.
Eräs MS:n merkittävimmistä säästökohteista on ollut Suomessa se, että käytäjäkoulutus on ulkoistettu veronmaksajien kustannuksella kouluihin. Koulujen kannalta valintaa on toki voinut perustella työelämän vaatimuksilla, mutta esim. peruskoulusta ei juuri siirrytä suoraan työelämään, joten version 03 koulussa opetelleen joutuvat kuitenkin jonkun verran opettelemaan versiota 07 työelämässä jne. Miltei yhtä matalaan jatko-oppimiskynnykseen päästäisiin vapailla ohjelmistoilla. Ja jotenkin ei tuntuisi niin epäreilulta, jos verovaroin annettaisiin "luonnonvarana" esiintyvien ohjelmistojen koulutusta ja kaupalliset toimijat olisivat tasa-arvoisempia keskenään.