Olen jo vuosia pohtinut voiko kala-allergikko syödä valaanlihaa. Olen yrittänyt löytää aiheesta tietoa ilman minkäänlaista tulosta. Kokemuksia?
Voiko kala-allergikko syödä valaanlihaa?
1
756
Vastaukset
- Osma74
Älä sitten ehdottomasti luota vastaukseeni. Muistelen joskus kuulleeni, että kala-allergia voisi olla lajikohtainen, eli toinen kävisi, joku toinen ei. Tosin kun nyt yritin googlettaa, niin kala-allergisella oli aika liuta vältettäviä tuotteita, koska oireet voivat olla hengenvaarallisia.
Eikös valas ole ihan eri eläin kuin kala, nisäkäs kaiken lisäksi? Tosin valas saattaa syödä itse aika kalapainotteisesti, joten en suosittelisi kokeilemaan, mikäli valaan syömä ravinto aiheuttaa oireita. Voihan valas lisäksi kontaminoitua kalatuotteilla valmistuksen yhteydessä. Mielestäni valaan syönti kuulostaa myös epäeettiseltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1482513
- 1801758
- 921598
- 691593
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k61015- 80968
- 71905
- 61866
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes188854- 65837