Missäpäin on Nastolassa ranta jossa voisi uittaa koiria? Vai onko lähin Lahdessa? Missä se siellä tarkalleen sijaitsee, muistelen kuulleeni vaan jalkarannan suunnalla olleen jonkilaisen rannan?
Koiraranta Nastolassa?
13
4316
Vastaukset
- taitaa olla
yks uimaranta jossa ainakin joku käy hevosia paljon uittamassa, varmaan siellä voi sitten koiriakin uittaa!
- nastolassa
miksi pumppaamon ranta / niemennokka ei käy uimapaikaksi?
- Nastolassa
Eipä ole Nastolassa koirarantaa, ihan näin yleiseksi tiedoksi. Muutama ihminen on uittanut koiriaan Taarastin laiturilla, minkä ei minkään järjen mukaan pitäisi olla hyväksyttävä paikka...
- turret uimaan
Pestäänhän siellä mattojakin...miksei koirat saisi uida ? Voi vide sun järkeilyäsi....
- Nastolassa
turret uimaan kirjoitti:
Pestäänhän siellä mattojakin...miksei koirat saisi uida ? Voi vide sun järkeilyäsi....
No jos tosissasi kuvittelet, että on ok päästää koira irralleen rannalle, missä on myös sauna (?) (joku punainen rakennus, en tiedä mihin käytetään) pöytä, tuoleja (selkeä illanviettopaikka IHMISILLE) sekä parkkipaikka, niin mietippä uudestaan. Ei todellakaan ole ok.
Ja tiedoksi, mattojen pesu on hieman eri asia kuin koirat lillumassa siellä vedessä.
- emäntänastolasta
Voi herranjestas jos koirat häiritsevät noin paljon :) Siitähän me Nastolalaiset ollaan "tunnettuja" kun ollaan niin koiraystävällinen kunta. Todella moni omistaa koiran, eikä sitä koirien menoa rajoiteta kovin paljoa saatikka sitten arvostella ja ärsyynnytä koirien menemisistä.
Ei nyt kuitenkaan ihan luonnosta vieraanuta, koirat uikoon minun puolestani missä haluavat.- Nastolassa
Kyllä mua ainakin koirat siellä laiturinnokassa häiritsee... Olisi joskus kiva mennä nauttimaan luonnosta ilman pelkoa siitä, että vihainen susikoira käy kiinni..
Kyllähän tuolla laiturilla juoppojakin näkyy, mutta he eivät yleensä ala tekemään lähempää tuttavuutta, toisin kuin isot MÄRÄT irtokoirat - Aivokaasu
Menkää maauimalaan ja halliin leirintäalueelle ja paikkoihin joissa iso plakaatti jossa punainen rasti koirankuvan päällä.
Kaikki susikoirat ja muutkin irvistää vihamielisyydelle kuten ihmisetkin.Eipä syyttä ja etukäteen nalkuteta ihmisten koirista.Oma ranta ja aita siihen,mutta varo sitten kaloja ettei ui vahingossa kohti,ettei ala inhottaan,siis verkko järvenkin puolelle . - suvaiten
Aivokaasu kirjoitti:
Menkää maauimalaan ja halliin leirintäalueelle ja paikkoihin joissa iso plakaatti jossa punainen rasti koirankuvan päällä.
Kaikki susikoirat ja muutkin irvistää vihamielisyydelle kuten ihmisetkin.Eipä syyttä ja etukäteen nalkuteta ihmisten koirista.Oma ranta ja aita siihen,mutta varo sitten kaloja ettei ui vahingossa kohti,ettei ala inhottaan,siis verkko järvenkin puolelle .Suvaitsevaisuutta kaikille elollisille olennoille.Koira ei pääsääntöisesti pure ihmistä useimmat johtuvat ihmisen toimista.Annetaan lasten tai toisen koiran mennä vieraan koiran luo,kysymättä koiran ohjaajalta lupaa,humalassa aletaan kouluttamaan eläintä tahi alistetaan tai päästetään pomoksi.
Olen asunut karhun kanssa vierekkäin,se majaili pihassamme.Reviirinsä merkkasi tontin reunan puihin.Oli lapsia koira ym.Koskaan se ei elettäkään tehnyt hyökätäkseen.Sillä oli rauha ja oma pieni mansikkamaa,eli kunnioitimme toisiamme kuten luonnossa pitää toimia.En myöskään ole koirien nähnyt käyttävän ja sotkevan veneitä uidessaan.Ellei sitten turkista ravistettu vesi niin tee,veneen ei pitäis vedelle arka olla..Sotkuhan on lokkien ja pöllöjen hommaa.
- Pyydänkohteliaasti
No jos niitä koiria on pakko jossain uittaa, niin menkää hyvät ihmiset sinne mattojen pesupaikalle!! Älkää jääkö Taarastin laiturille, sei EI ole koirien uimiseen tarkoitettu paikka.
Pyytäisin myös, ettette veisi koirianne hevosniemen lähistöllä olevalle venepaikalle uimaan. Sotkevat veneet.- Suvaiten
Juu siellä minäkin pesin koiran ulko-ja sisämatot,hyvä paikka.
Samalla koira voi käydä nätisti uimassa ja tulla rannalle
Tähystelemään lintuja omaan rantahihnaansa jonka pituuttavoi säätää ja jossaon maahan ruuvattava metallikoukku.
- ihmettelen1
Tietääkö kukaan, kuka uittaa aina sakuaan Taarastin rantalaiturilla? Tosi monesti oon nähnyt, mutta en ole kehdannut mennä sanomaan mitään, kun en tiedä onko vihainen otus.
- hyvä paikka
http://www.fonecta.fi/kartat/Koiskalantie, 15540, Villähde Tossa on kartalla paikka jossa on käynyt paljon hevosen uittajiakin, muutenkin uimiseen hyvä paikka etenkin lapsille kun on pitkälle matala hiekkaranta. Ei vaan kannata pelästyä tietä joka sinne vie.. asuin ennen tossa melko lähellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa343350Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.202272Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1301894Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä
Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus121322Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa
Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn1631167Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R4501032- 47994
- 55821
Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.33773- 68752