Monikaan ei näytä löytäneen kaupunkia, joka on todellinen helmi. Osuimme sinne ensi kerralla lähes sattumalta, nyt on jo neljäs käynti takana. Kaupungin keskuskatu on kuin Pariisin avenue ja retkueiden naisjäsenet näkevät vieläkin märkiä päiväunia kaupungin kenkäkaupoista. Vanha kaupunki ei ole iso, mutta kaikki tarpeellinen siellä on. Suosikkimme hotelleista on Metropol, neuvostoaika näkyy mutta ne junkers-parketit! Autolla tullessa ei keskustaan tahdo osata millään, viitoitusta kun ei juurikaan ole. Mutta ja mutta, jos jatkan yhtään pidempään olen jo pian varaamassa uutta matkaa, kesällähän se tietysti on parhaimmillaan. Tänä kesänäkin olimme jo menossa Vilnaan, mutta Kaunas voitti.
Koukussa Kaunasiin
Karolus51
51290
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kuulastaaa kivalta. Onko kukaan ollut joulun aikaan Kaunasissa. Mitä jouluna on? Onko sinnne mitään valmiita pakettimatkoja?
Löytyi netistä tämmöinen matkanjärjestäjä kuin Blitz tours, joka tekee uudenvuodenmatkan ja hinta oli 199 e/4 pv neljän tähden hotellissa. Kuvista päätellen joulumeininkiä on vielä vuodenvaihteessa, joten varmaan se tarkoittaa joulumarkkinoitakin.
Minä olen koukussa Kaunasialaisiin ja muihin liettualaisiin naisiin. Sen verran hyviä sängyssä ovat.
Onko sulla joku mieli merkki sängylle, vai kelpaako mikä punkka vaan?
Suorat lennot Tampere - Kaunas tulossa (toukokuun alusta).