Monikaan ei näytä löytäneen kaupunkia, joka on todellinen helmi. Osuimme sinne ensi kerralla lähes sattumalta, nyt on jo neljäs käynti takana. Kaupungin keskuskatu on kuin Pariisin avenue ja retkueiden naisjäsenet näkevät vieläkin märkiä päiväunia kaupungin kenkäkaupoista. Vanha kaupunki ei ole iso, mutta kaikki tarpeellinen siellä on. Suosikkimme hotelleista on Metropol, neuvostoaika näkyy mutta ne junkers-parketit! Autolla tullessa ei keskustaan tahdo osata millään, viitoitusta kun ei juurikaan ole. Mutta ja mutta, jos jatkan yhtään pidempään olen jo pian varaamassa uutta matkaa, kesällähän se tietysti on parhaimmillaan. Tänä kesänäkin olimme jo menossa Vilnaan, mutta Kaunas voitti.
Koukussa Kaunasiin
5
1263
Vastaukset
- Tonttu pariskunta
Kuulastaaa kivalta. Onko kukaan ollut joulun aikaan Kaunasissa. Mitä jouluna on? Onko sinnne mitään valmiita pakettimatkoja?
- Hämäläinen
Löytyi netistä tämmöinen matkanjärjestäjä kuin Blitz tours, joka tekee uudenvuodenmatkan ja hinta oli 199 e/4 pv neljän tähden hotellissa. Kuvista päätellen joulumeininkiä on vielä vuodenvaihteessa, joten varmaan se tarkoittaa joulumarkkinoitakin.
- pelimies peluri
Minä olen koukussa Kaunasialaisiin ja muihin liettualaisiin naisiin. Sen verran hyviä sängyssä ovat.
- ponelpatja
Onko sulla joku mieli merkki sängylle, vai kelpaako mikä punkka vaan?
- uutinen
Suorat lennot Tampere - Kaunas tulossa (toukokuun alusta).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1257543Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?937224Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit287149Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t656296Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t66120Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1075655Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465448Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa675287Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus445168Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset304943