Hotelli Oikealta paikalta

barcastahotellia

moi!

Ollaan ensi kuussa lähdössä Barcaan. Yritin nyt netistä selailla hotelleja, mutta en nyt yhtään tiedä tuota aluetta, niin hieman hankala päättää missä olisi hyvä paikka.

Eli vaatimuksina olisi:
Aamiainen
saisi olla sen verran keskustassa, että pääsisi kävellen kaikkialle. Ajattelimme nimittäin kulkea kaikkialle kävellen. No lentokentältä hotellille taksilla, ja ehkä yhden matkan voisimme muutenkin kulkea. Eli sijainti saisi olla lähellä kaikkea :)
Voisi olla vaikka 4 tähteä. Ei kuitenkaan mitään kallista luxushotellia.
Mieluiten ei uima-allasta hotellin pihalle(joissain hotelleissa nimittäin oli??) Siksi koska muuten eräät matkaajamme saattavat sekoittaa matkan tarkoituksen ;)
Ilmainen Wlan HUONEESSA olisi aika suuri plussa. En nyt läppäriä kuitenkaan ota mukaan, mutta kännykällä olisi kiva päästä nettiin.

3

683

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • barcastahotellia

      Niin ja pari juttua vielä; Saisi olla perhehotelli, eikä mikään nuorisohotelli, vaikka tuskin nuoret 4 tähden hotelliin tulisivatkaan.
      En tiedä Espanjasta, mutta ainakin Roomassa monissa hotelleissa oli "roof garden" Eli siis baari hotellin katolla. Se olisi myös erittäin kiva

      • zmmmz

        Onyx Rambla on ihan ok. Kävelymatka Ramblalta. Hieno aamiainen. On vissiin 3 tähden mesta.

        Vielä lähempänä on H10 Universitat. Samalla ketjulla on toinen hotelli ihan Placa Catalunyan nurkalla. 4 tähden paikkoja.

        Jos raha ei ole ongelma niin Hotel 1898 on varmaan hieno. Noissa kahdessa olen ollut, mutta en tässä.

        Kannattaa tsekata Tripadvisor saitin suosituksia.


    • em mää vaan tiiä

      Sijainti Ramblan puolivälin alapuolella 307 metriä
      Ramblalle.
      Sivukadulla nim. Carrer de Ferran.
      Barcan paras aamupalakattaus. Hot Buffet- syömistä riittää.
      Tosin Barri Cothic on aikaslailla täynnä turisteja mutta onneksi
      huoneet on äänieristettyjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45159
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      121
      25963
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      163
      10782
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9311
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      84
      8456
    8. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      7923
    9. Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe