Onko kukaan ollut näissä hommissa mukana? onko tämä vaan semmosta tylsää että tyyliin joltain hajoo perämoottori ja sit se hinataan satamaan vai onko myös semmosta herotoimintaa että pelastetaan ihmisiä?
täällä paikkakunnalla missä itse asun niin se on ''järvipelastusta'' koska merelle on täältä matkaa :P
jos joku on ollu tämmösessä mukana niin kertokoon millaisia pelastus ''operaatiot'' yleensä on :)
Meripelastus
3
1772
Vastaukset
- Meripelastaj
Jos haluat leikkiä ramboa tai "pelastajaa" niin tää on ihan väärä harrastus sulle. Itse oon ollu mukana pääkaupunkiseulla jokusen vuoden ja aika monella keikalla ollut mukana. Meilläpäin näitä "heroita " ei edes oteta mukaan juuri sen takia koska tämä harrastus ei ole sopiva sankaritekoja haluavalle ihmiselle. Siinä vaan sitten pahimassa tapauksessa vaarantaa itsensä ja toisia aluksella olevia...
Suurin osa keikoista on avustutustehtäviä missä sitten useimmiten hinataan joku jolla on joku ongelma ettei pääse eteenpäin. Välillä sitten sattuu vähemman kivoja keikkoja kuten esim veteen pudonneen etsintä ja vakavempia sairaustapauksia.
Tämä on mukava mutta aikaavievä harrastus joten rohkeasti vaan yhteyttä paikallisyhdistykseen ja sitä kautta mukaan toimintaan. - sjöräddare
Toiminta sekä että, välillä on juuri noita hinausjuttuja yms. Mutta kyllä todellista toimintaakin löytyy.. Otapa rohkeasti yhteyttä lähimpään yhdistykseen, tiedot löytyvät www.meripelastus.fi
- järven pelastaja
Minusta tuntuu, että et ole nyt ollenkaan menossa sinulle sopivaan harrastukseen. Olen itse miehistönjäsen järvialueella toimivassa yhdistyksessä ja voin omien kokemuksien pohjalta nyt valaista joitakin toimintaan liittyviä juttuja.
Tässä harrastuksessa tarvitaan ennen kaikkea paljon vapaa-aikaa, kärsivällisyyttä ja kylmiä hermoja. Harjoittelu on määräitetoista merimiestaitojen ja pelastustekniinoiden opettelua, joiden opettelemisessa ei ole olemassa nopeaa oikotietä osaavaksi meri- tai järvipelastajaksi.
Tehtävät ovat usein pitkäkestoisia, ja niissä pärjäämisen avainsanoja ovat juurikin veneenkäsittely, navigointi, pitkä pinna ja eri pelastusteknisten toimenpiteiden hallinta (hinaukset, pumppaus, karilta irroitus, etsintä jne.) Vene, navigointi, etsintä ja laitteiden käyttö on hallittava kaikissa sääolosuhteissa, myös pimeässä, kylmässä ja räntäsateessa. Kotiin ei saa olla tehtävältä kiire, sillä tehtäviin usein tai lähes aina liittyvä hinaus kestää monesti tuntikausia. Kylmät hermot, rauhallisen ripeä ja määrätietoinen toiminta ovat usein valttia tehtävillä. Eteenkin silloin, kun pelastustehtävillä on esim. karilta irroituksessa läsnä kova tuuli, aallokko ja itse karikko. Kylmiä hermoja ja taitavaa veneenajoa tarvitaan myös silloin, kun rantaudutaan ahtaaseen satamaan kylkihinauksessa "asiakkaan" kanssa, jos vaikka "asiakkaalla" on pituutta yli 15 metriä ja painoa 15 tonnia.
Vastaus alkuperäiseesi kysymykseesi: Sinun ajattelumallin mukaisesti suurin osa tehtävistämme on mielestäsi tylsiä ja merkityksettömiä. Alle 5% tehtävistämme on ihmisen pelastustehtäviä, ja niistäkään ei ole pahemmin sankaritarinoita kerrottavaksi. "Henkisesti raskas" on ehkä osuvampi termi kuvaamaan niitä tehtäviä, kuin sankaritarina. Ei varmaan jäänyt epäselväksi, että mitä tarkoitan.... Koko Suomessa jakauma meripelastusseuran tehtävien luonteen mukaisesti on samansuuntainen. Syy on yksinkertaisesti se, että ~95% suurien vesialueiden pelastustehtävistä on jotain ihan muuta, kuin ihmisen pelastamista vedenvarasta. Hinauksia sen sijaan riittää, ja niissä on parempi viihtyä, jos meinaa meripelastusseurassa toimia. En suosittele siis sinulle tätä harrastusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2412014- 1881617
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461260Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50972- 40779
- 14770
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30761Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21750Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .24725Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637