Kimin syntymäpäivä lähestyy

Kunniavelka

Meidän suomalaisten tärkeä merkkipäivä on ensi kuun 17. Silloin Kimi Räikkönen täyttää 30 vuotta.
Nyt kun tähän päivään on vielä yli kuukausi aikaa, olisi korkea aika aloittaa valmistautuminen juhlintaan ja palkita Kimi merkittävistä saavutuksistaan kansalaiskeräyksen muodossa. Kimi on uhrautunut suomalaisten puolesta vuosien ajan, harjoitellut, opiskellut, treenannut, tallin määräyksestä jopa laihduttanut urhoollisesti. Lisäksi hän on joutunut muuttamaan pois koti-Suomesta voidakseen asua lähempänä harjoitus- ja kilpailupaikkoja. Kaikki tämä vaivannäkö on palkittu unohtumattomilla ajosuorituksilla ja voitoilla, joiden ansiosta me suomalaiset olemme vihdoin saaneet näkyvyyttä maailmalla. Maamme historia voidaan jakaa aikaan ennen Kimiä ja sen jälkeen.
Kansalaiskeräyksellä Kimille pitää hankkia hänen arvonsa mukainen lahja. Se voi olla pelkkä rahalahjoituskin. Miten olisi 1 euro/kansalainen eli reilun 5 millin summa? Ei luulisi olevan vaikea toteuttaa. Kimi saisi kunnon potin meiltä suomalaisilta kannustimena yhä uusille mahtisuorituksille.

Hankkeen vetäjäksi ehdotan maamme arvostetuinta urheilutoimittajaa eli Heikki Kultaa. Hänen viisaat juttunsa ovat vuosien varrella nostaneet suomalaisen urheilujournalismin uudelle tasolle. Keskittymällä pelkästään formulan seurantaan Heikki osoittanut, että urheilutoimittajien on aivan turha kirjoittaa vähemmän tunnetuista urheilulajeista. Formula on ainoa todella arvostettu laji maailmalla ja siihen kannattaa keskittyä. Väitän, että Turun Sanomien levikin lasku olisi ollut paljon jyrkempää, jos Heikin formulajuttuja ei olisi lehdessä julkaistu.
Vetoankin nyt Heikkiin tässä Kimi-asiassa että otapa ohjat haltuusi ja ryhdy syntymäpäiväkampanjan vetäjäksi. Me kaikki olemme valmiita uhraamaan aikaa ja varojamme saadaksemme lokakuun 17. päivästä kansallisen merkkipäivän, jolloin maamme historian arvostetuin kansalainen täyttää tasavuosia.

3

397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maranellon luuska

      On sekin kun tyyppi on jo kolmekymppinen ja ei ole vielä tullut menestystä formuloissa (poislukien tuurimestaruus sen hetken ylivoimaisella autolla)

      Minun rahoja on turha alkaa kinuamaan johonkin noin idioottimaiseen!

      • fsdagrghrhererye

        "Minun rahoja on turha alkaa kinuamaan johonkin noin idioottimaiseen!"

        Älä huoli, ei me niitä rahoja suhun halutakaan tuhlata. ;)


    • F1 on miehen mitta

      Mielestäni nyt pitäisi ottaa huomioon se, kuinka paljon Kimi täyttää. 30 vuotta - 30 miljoonaa tulisi olla lahjasumma. Myös Heikki Kullalle tulisi antaa rahaa, ehkä miljoona.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      119
      5573
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      278
      2240
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      93
      1816
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1230
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      341
      1207
    6. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      155
      1134
    7. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1130
    8. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1129
    9. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      90
      1127
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      114
      1108
    Aihe