Tarkoituksena olisi mennä pidenetylle viikonloppumatkalle (pe-ma tai to-su)) jonnekkin Eurooppaan marraskuussa. Onko jollain kokemuksia Euroopan kaupunkien viikonloppumatkoista? Missä lyhyestä lomasta saisi eniten irti ja mitkä matkatoimistot välittävät niitä edullisesti vai pitääkö varata erikseen lennot ja hotelli? Matka saisi maksaa kaikkineen n. 800-1200€. Haluaisimme lomalla lähinnä rentoutua, syödä hyvin, kierrellä vähän kaupunkia/kauppoja ja ehkä juhlia jonain iltana. Ei mitään museokiertelymeininkiä.
Minne viikonloppumatkalle?
10
2340
Vastaukset
- matkailijaV
Barcelona olisi varmaan teille sopiva kaupunki. Lennot ja hotelli kannattaa varata itse netistä.
Kuvia Barcelonasta ja muista kaupunkikohteista:
http://www.saunalahti.fi/~vavauh/- Viikonloppumatkailija
Kiitos vastauksesta. Barceloonaa kaveritkin suositteli. Ihania kuvia tuolla sivulla! =)
- fajka
Katsoppa tätä:
http://www.mrtravel.net/internet/leasure/index.php?option=com_content&task=view&id=230&Itemid=67
http://www.bratislavaguide.com/nahtavyydet
Sopivasti nähtävyyksiä ja paljon paljon kivoja shoppailu paikkoja. Hintataso edullinen Slovakia on uusin Euro valuutta maa.
Olen itse sieltä kotoisin ja metkustamme sinne usein pidennetylle lomalla. 3-4 päivää on paras, mutta 2 päivää kin toki riittää jos ei laadi rarkkaa aikataulua. Lento Helsinki Wien on kätevin ja sieltä lentokentältä pääsette tunnin välein BRATISLAVAAN kätevästi bussilla- Matka kestää tunnin ja olette perillä. - tke 1970
moi, kävin itse Dublinissa viime vuonna ja ihastuin välittömästi paikkaan. Ilmat ei tietystikään ole niin hyvät kuin esim. Barcelonassa, mutta ihmiset ovat todella ihania ja äärettömän sydämmellisiä. Jos pitää pubeista, on Dublin kuin "taivas". Hintataso on tosin paikanpäällä suhteellisen kova, eli jos haluaa syödä ns. hyvin, niin siitä joutuu maksamaan. Mutta pubeista saatavat ruoat ovat kelvollisia ja niistä todellakin lähtee nälkä. Suosittelen surffaamista netissä esim. seat24.fi on aika hyvä saitti katsoa sekä lento että hotellihintoja.
- czcz
Olin just Krakovassa 4 pv, lennot maksoi Finnairin suoralla lennolla 189,- ja itse netistä varattu hotelli n. 220,-. Siis yhdeltä henkilöltä. Krakova on hirveän helposti hahmotettava ja kokoaan pienemmän tuntuinen kaupunki jossa on paljon kulttuuria ja historiallista nähtävää, shoppailuun ne samaat putiikit jotka on joka paikassa. Ruoka on hyvää ja suomalaiselle edullista.
Matkan saa edullisemmin kun valitsee ja tilaa itse hotellin, ja pääsee todella itse valkkaamaan isosta valikoimasta. - YETSKA
Jos tämä viestiketju kuuluu tosiaan TOP6:seen, niin en todellakaan ennusta suoli24:lle pitkää ikää :)
- kutkamaame
Ihan sama mitä ennustat tai olet ennustamatta. Pitääkö olla riitaa tai juoruja, että sua kiinnostaa? No, ihan sama sekin.
Mulle tää tuli just kuin tilauksesta, kun suunnittelen pientä reissua ihan pikapuoliin. Hyviä ehdotuksia ovat muut kirjoittajat laittaneet oheismateriaaleineen. Kiitos teille niistä!
Olisko vielä hyviä ehdotuksia viikonlopun kohteista Euroopassa?
- mäkä
Hämeenlinna on ihan jees. Jää rahatkin kotimaahan :))
- rentoutuja
Suosittelen Budabestia..ihana kaupunki. Matka ja hotelli varattiin netin kautta ja hinta kahdelta oli vähän reilu 800 euroa. Heti torstaiksi varattiin suomenkielinen opas, joka hommasi kolmepäiväisen lipun (bussi, metro ja maanalainen) sekä taksimatkan kentältä hotelliin ja takaisin. Lipun hinta oli jotain 14 euroa. Opas Monika oli huippu ja hänen avulla saimme koko lomasta niinpaljon enemmän irti. Hänen kanssa kuljimme Budabestissä muutaman tunnin ajan yhdessä ja siitä oli hyvä jatkaa sitten omin päin. Saimme todella hyvät eväät jatkaa ihanaa kaupunkilomaamme.
- viikonloppureissaaja
Barcelonan ohella ehdottomasti suosittelen myös Amsterdamia ja Lissabonia. Näiden etuna Barcelonaan verrattuna on ainakin se, että ovat huomattavasti pienempiä, joten helpompia "ottaa" haltuun. Amsterdam on todella hurmaava kaupunki, mutta matkan hinnasta en osaa sanoa, siellä kun olen käynyt jo 2001. Omalla tavallaan karunsuloisessa, rappioromantiikkaa tihkuvassa Lissabonissa taas kävin tänä kesänä ja matka maksoi 355€/hlö, kun varasimme itse lennot ja hotellin netistä. Uskallan luvata, että Lissabon ei kyllä jätä ketään kylmäksi, tavalla tai toisella :) Dublin esimerkiksi minusta taas tuntui hieman yhdentekevältä kaupungilta, mutta kokonsa puolesta sekin ihan ok viikonloppukohde.
Pakko kommentoida vielä Budapestissa vierailleelle, että äidillänikin oli B:ssa muutama vuosi sitten käydessään Monika-niminen suomea puhunut opas ja oli ollut kuulemma todella hyvä! mahtoikohan siis olla sama Monika?! :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk812975Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna911706Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll781520Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.651418- 1351410
- 1491292
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1591243Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j981197- 821168
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur811168