Neitsyt ja itsemurha

Onko näin?

Näin äsken tilaston, jonka mukaan neitsyet tekevät eniten itsemurhia.
Pitäneekö paikkaansa-)
Onko joku kuullut vastaavaa?

19

2478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • virgo

      ...mä ainakin tiedän yhden neitsyen joka on yrittänyt. Ehkä se johtuu siitä, että neitsyillä on tapana huolestua ja stressata kaikesta. Muttei tietenkään voi yleistää.

    • tyttö80

      Missä moinen tilasto? Voi se pitääkin paikkaansa. Itse olen ollut syvässä depressiossa ja tiedän erään neitsyen, joka puhui itsemurhasta harva se päivä...:(

      • on käynyt mielessä

        Minusta asiassa voi olla perää nimittäin olen itse neitsyt merkkinen ja olen helposti masentuva ihminen ja silloin mieleeni tulee et voisin vaikka delata.Tunne siitä ettei kukaan välitä saan niin minut ajattelemaa.


      • Neitsyt 85
        on käynyt mielessä kirjoitti:

        Minusta asiassa voi olla perää nimittäin olen itse neitsyt merkkinen ja olen helposti masentuva ihminen ja silloin mieleeni tulee et voisin vaikka delata.Tunne siitä ettei kukaan välitä saan niin minut ajattelemaa.

        Neitsyen perikuvahan on tarkka ja ehkäpä liiallinen perfektionisti tiettyjen asioiden suhteen. Toisaalta neitsyet usein uskovat siihen parempaan huomiseen, jonka voi ainakin osittain omilla teoillaan varmistaa. Enpä tiedä niistä itsemurha tutkimuksista...


      • qweqw

    • Neitsykäinen

      Kiinnostaisi nähdä tämä tilasto meidän muidenkin neitsyitten. Kerro missä sen voi nähdä.

      Itse olen kohtalon kolhima neitsyt, mutta itsemurhaa en ole suunnitellut, vaikka suvussa on ollut itsemurhia ja onnettomuuksia. Itse sairastan vakavaa sairautta, mutta olen iloinen ja tarmokas ihminen.

      • Neitsyt90

        Mä itse olen neitsyt, ja itselläni ei oo kertaakaan käynyt mielessä itsemurha. Joskus olen miettinyt, että mitä jos mua ei olisi, mutta vaikka mun tekisikin mieli tehdä itsari, niin mä ajattelen mun kavereita, perhettä, sukua ja tuttuja. En mä halua, että ne eläisi surussa.
        Elämä on kolhinu mua aika pahasti, mutta kuitenkin mä jaksan aina uuteen päivään. Neitsyet pitäkää pintanne! :)


      • Neitsyt90
        Neitsyt90 kirjoitti:

        Mä itse olen neitsyt, ja itselläni ei oo kertaakaan käynyt mielessä itsemurha. Joskus olen miettinyt, että mitä jos mua ei olisi, mutta vaikka mun tekisikin mieli tehdä itsari, niin mä ajattelen mun kavereita, perhettä, sukua ja tuttuja. En mä halua, että ne eläisi surussa.
        Elämä on kolhinu mua aika pahasti, mutta kuitenkin mä jaksan aina uuteen päivään. Neitsyet pitäkää pintanne! :)

        Niin, vielä siitä tilastosat, olisi kiva nähdä se.


      • neitsykkä-65
        Neitsyt90 kirjoitti:

        Niin, vielä siitä tilastosat, olisi kiva nähdä se.

        hoh hoijaa, missä todella on se tilasto? käytännön kokemus kertoillee minulle, että "itsemurhanhimoisin" olisi skorppari ( kolme kipaletta onnistunutta tiedän), neitsyen masennuskin kuulostaa aika omituiselta..


    • life

      On se merkillistä, että neitsyet (muka) tekevät eniten itsemurhia. Eikös jonkun "tilaston" mukaan neitsyitä tapetakin eniten. Olen kuullut (minullahan on kaksi korvaa) jostain, että yölliset neitsyeet tekisivät itsemurhia. Elämä on laivvii ja jokainen säänssi on mahdollisuus. Ollaan ihmisiksi.

      • ikuinen...

        niin, että muilla on väärä kuva neitsyestä sulkeutuneena yms... eeeeeeeeeeei pidä paikkaansa. Neitsyt ei vaan jaksa loistaa itseään tyhmempien seurassa ja kokee pöljät kanssaihmiset suurena haittana kaikissa tilanteissa. Mielummin siis yksin oikeassa ku kaikkien kans vääräs..apinaa o kiva koijata..


      • Ole78

        Monta kertaa oon miettiny että miks piti syntyä juuri tuon merkin alle. Ois pääsy helpommalla esim. Kaksosena


    • Härkä,,,,,

      Minusta kevät talvella synt.on miel.terv.ong.useasti...Muistelen lukeneeni joskus..

    • ei analysointia

      tiedän neitsyt naisen joka on yrittäny 7 kertaa itsemurhaa, mutta nykyään voi hyvin ja on onnellinen :) se riippuu eniten siitä mitkä kortit elämä antaa käteen, ja miten ne käyttää. ja mitä kohtelua ihmisiltä saa :) ei sitä kannata pohtia että ketkä kaikki sitä suunnittelee, vaan olla ystävällinen kaikille :) joidenkin päivää voi piristää sekin jos hymyilet heille kun he antavat tilaa mennä tien yli yms yms :)

    • Kyösti.

      Voi pitää paikkasa. Niissä on ainakin narsisteja naispuolisissa neitsyissä..

    • fdsfd

      Onkohan tämä tutkimus jo valmis

      www.ppshp.fi/instancedata/prime_product_julkaisu/npp/embeds/30820_ Projektiluettelo_2013_final_2.0.docx

      Itsemurhat Oulun läänissä: Alaikäisten henkilöiden itsemurhiin liittyvät psykososiaaliset, biologiset ja psykiatriset riskitekijät, nuorten itsemurhien vuodenaikaisvaihtelu, syntymäkuukauden vaikutus itsetuhoisuuteen

    • Tarvitsen apua

      Itse olen neitsyt, ja yhdessä välissä masennuin... Ja syynä oli se että kissamme kuoli (oli siis koko perheen kissa, ja jäi auton alle...) :( En masentunut pahasti, mutta karkasin kerran tai kaksi, ja testasin viiltelyä... Nyt se kuulostaa pelottavalta. Yritin niihin aikoihin itsemurhaa, mutta en pystynyt siihen. En tiedä miksi... Juu... En edes tiedä miksi kerron tätä. Se on vain pakon-omaista. Olen ollut "masentunut" (ei tietääkseni ole kunnollista masennusta...) kutosen puolivälistä. Ja nyt käyn seiskan loppua. Olen hiukan syrjitty, mutta luullakseni en hullu koska pystyn ajattelemaan tätä järkevästi... Kai? Minulla on kaveri, joka on ollut kaverini eskarista. Meille tuli joskus vitosen keskellä riitaa, mutta sen jälkeen välimme ovat olleet parhaassa kunnossa mihin ne saa, eli todella hyvissä. Kerroin hänelle yhdessä välissä tästä syrjintä jutusta ihan huomaamatta, ja hän on siitä lähtien tarkkailut minua... Esim. Varmistelee välillä onko kaikki hyvin...:) Jos joku jaksaa kommentoida tähän jotain, niin voisiko ilmoittaa jos kuulostan jotenkin mielisairaalta. Olen meinaan miettinyt sitäkin... Olen pikkuhiljaa menttämässä kavereitani, ja koulu on huonona... Neuvoja kiitos???:) Ps. olen lopettanut itsemurha ja viiltely jutut jo viime kesänä.

      • Julianna.

        Harmi ettei oo kukaan sulle vastannut :/ , mutta mä vastaan nytten. Ja kysyn, että miten sulla nyt sit menee?

        Mutta itse ainakin voin kommentoida tähän sen verran että tiedän yhden neitsyen joka on tehnyt itsemurhan... ;((


    • Oon ite Neitsyt horoskoopiltani, ja oon ikäväkseni harkinnut itsemurhaa... Ja masennustakin löytyy mutta ei diaknosoitua. Krooninen kipu-oireyhtymä on ja se masentaa...
      Tavallaan päässä pyörii ajatuksii että ois ehkä parempi että kuolisin...
      Silleen, se saattaa olla mahollista että Neitsyet tekee itsemurhia..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1309
    2. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      202
      1088
    3. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      63
      1083
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1009
    5. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      163
      1003
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      963
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      876
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      119
      791
    9. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      735
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      121
      734
    Aihe