Neitsyt ja itsemurha

Onko näin?

Näin äsken tilaston, jonka mukaan neitsyet tekevät eniten itsemurhia.
Pitäneekö paikkaansa-)
Onko joku kuullut vastaavaa?

19

2483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • virgo

      ...mä ainakin tiedän yhden neitsyen joka on yrittänyt. Ehkä se johtuu siitä, että neitsyillä on tapana huolestua ja stressata kaikesta. Muttei tietenkään voi yleistää.

    • tyttö80

      Missä moinen tilasto? Voi se pitääkin paikkaansa. Itse olen ollut syvässä depressiossa ja tiedän erään neitsyen, joka puhui itsemurhasta harva se päivä...:(

      • on käynyt mielessä

        Minusta asiassa voi olla perää nimittäin olen itse neitsyt merkkinen ja olen helposti masentuva ihminen ja silloin mieleeni tulee et voisin vaikka delata.Tunne siitä ettei kukaan välitä saan niin minut ajattelemaa.


      • Neitsyt 85
        on käynyt mielessä kirjoitti:

        Minusta asiassa voi olla perää nimittäin olen itse neitsyt merkkinen ja olen helposti masentuva ihminen ja silloin mieleeni tulee et voisin vaikka delata.Tunne siitä ettei kukaan välitä saan niin minut ajattelemaa.

        Neitsyen perikuvahan on tarkka ja ehkäpä liiallinen perfektionisti tiettyjen asioiden suhteen. Toisaalta neitsyet usein uskovat siihen parempaan huomiseen, jonka voi ainakin osittain omilla teoillaan varmistaa. Enpä tiedä niistä itsemurha tutkimuksista...


      • qweqw

    • Neitsykäinen

      Kiinnostaisi nähdä tämä tilasto meidän muidenkin neitsyitten. Kerro missä sen voi nähdä.

      Itse olen kohtalon kolhima neitsyt, mutta itsemurhaa en ole suunnitellut, vaikka suvussa on ollut itsemurhia ja onnettomuuksia. Itse sairastan vakavaa sairautta, mutta olen iloinen ja tarmokas ihminen.

      • Neitsyt90

        Mä itse olen neitsyt, ja itselläni ei oo kertaakaan käynyt mielessä itsemurha. Joskus olen miettinyt, että mitä jos mua ei olisi, mutta vaikka mun tekisikin mieli tehdä itsari, niin mä ajattelen mun kavereita, perhettä, sukua ja tuttuja. En mä halua, että ne eläisi surussa.
        Elämä on kolhinu mua aika pahasti, mutta kuitenkin mä jaksan aina uuteen päivään. Neitsyet pitäkää pintanne! :)


      • Neitsyt90
        Neitsyt90 kirjoitti:

        Mä itse olen neitsyt, ja itselläni ei oo kertaakaan käynyt mielessä itsemurha. Joskus olen miettinyt, että mitä jos mua ei olisi, mutta vaikka mun tekisikin mieli tehdä itsari, niin mä ajattelen mun kavereita, perhettä, sukua ja tuttuja. En mä halua, että ne eläisi surussa.
        Elämä on kolhinu mua aika pahasti, mutta kuitenkin mä jaksan aina uuteen päivään. Neitsyet pitäkää pintanne! :)

        Niin, vielä siitä tilastosat, olisi kiva nähdä se.


      • neitsykkä-65
        Neitsyt90 kirjoitti:

        Niin, vielä siitä tilastosat, olisi kiva nähdä se.

        hoh hoijaa, missä todella on se tilasto? käytännön kokemus kertoillee minulle, että "itsemurhanhimoisin" olisi skorppari ( kolme kipaletta onnistunutta tiedän), neitsyen masennuskin kuulostaa aika omituiselta..


    • life

      On se merkillistä, että neitsyet (muka) tekevät eniten itsemurhia. Eikös jonkun "tilaston" mukaan neitsyitä tapetakin eniten. Olen kuullut (minullahan on kaksi korvaa) jostain, että yölliset neitsyeet tekisivät itsemurhia. Elämä on laivvii ja jokainen säänssi on mahdollisuus. Ollaan ihmisiksi.

      • ikuinen...

        niin, että muilla on väärä kuva neitsyestä sulkeutuneena yms... eeeeeeeeeeei pidä paikkaansa. Neitsyt ei vaan jaksa loistaa itseään tyhmempien seurassa ja kokee pöljät kanssaihmiset suurena haittana kaikissa tilanteissa. Mielummin siis yksin oikeassa ku kaikkien kans vääräs..apinaa o kiva koijata..


      • Ole78

        Monta kertaa oon miettiny että miks piti syntyä juuri tuon merkin alle. Ois pääsy helpommalla esim. Kaksosena


    • Härkä,,,,,

      Minusta kevät talvella synt.on miel.terv.ong.useasti...Muistelen lukeneeni joskus..

    • ei analysointia

      tiedän neitsyt naisen joka on yrittäny 7 kertaa itsemurhaa, mutta nykyään voi hyvin ja on onnellinen :) se riippuu eniten siitä mitkä kortit elämä antaa käteen, ja miten ne käyttää. ja mitä kohtelua ihmisiltä saa :) ei sitä kannata pohtia että ketkä kaikki sitä suunnittelee, vaan olla ystävällinen kaikille :) joidenkin päivää voi piristää sekin jos hymyilet heille kun he antavat tilaa mennä tien yli yms yms :)

    • Kyösti.

      Voi pitää paikkasa. Niissä on ainakin narsisteja naispuolisissa neitsyissä..

    • fdsfd

      Onkohan tämä tutkimus jo valmis

      www.ppshp.fi/instancedata/prime_product_julkaisu/npp/embeds/30820_ Projektiluettelo_2013_final_2.0.docx

      Itsemurhat Oulun läänissä: Alaikäisten henkilöiden itsemurhiin liittyvät psykososiaaliset, biologiset ja psykiatriset riskitekijät, nuorten itsemurhien vuodenaikaisvaihtelu, syntymäkuukauden vaikutus itsetuhoisuuteen

    • Tarvitsen apua

      Itse olen neitsyt, ja yhdessä välissä masennuin... Ja syynä oli se että kissamme kuoli (oli siis koko perheen kissa, ja jäi auton alle...) :( En masentunut pahasti, mutta karkasin kerran tai kaksi, ja testasin viiltelyä... Nyt se kuulostaa pelottavalta. Yritin niihin aikoihin itsemurhaa, mutta en pystynyt siihen. En tiedä miksi... Juu... En edes tiedä miksi kerron tätä. Se on vain pakon-omaista. Olen ollut "masentunut" (ei tietääkseni ole kunnollista masennusta...) kutosen puolivälistä. Ja nyt käyn seiskan loppua. Olen hiukan syrjitty, mutta luullakseni en hullu koska pystyn ajattelemaan tätä järkevästi... Kai? Minulla on kaveri, joka on ollut kaverini eskarista. Meille tuli joskus vitosen keskellä riitaa, mutta sen jälkeen välimme ovat olleet parhaassa kunnossa mihin ne saa, eli todella hyvissä. Kerroin hänelle yhdessä välissä tästä syrjintä jutusta ihan huomaamatta, ja hän on siitä lähtien tarkkailut minua... Esim. Varmistelee välillä onko kaikki hyvin...:) Jos joku jaksaa kommentoida tähän jotain, niin voisiko ilmoittaa jos kuulostan jotenkin mielisairaalta. Olen meinaan miettinyt sitäkin... Olen pikkuhiljaa menttämässä kavereitani, ja koulu on huonona... Neuvoja kiitos???:) Ps. olen lopettanut itsemurha ja viiltely jutut jo viime kesänä.

      • Julianna.

        Harmi ettei oo kukaan sulle vastannut :/ , mutta mä vastaan nytten. Ja kysyn, että miten sulla nyt sit menee?

        Mutta itse ainakin voin kommentoida tähän sen verran että tiedän yhden neitsyen joka on tehnyt itsemurhan... ;((


    • Oon ite Neitsyt horoskoopiltani, ja oon ikäväkseni harkinnut itsemurhaa... Ja masennustakin löytyy mutta ei diaknosoitua. Krooninen kipu-oireyhtymä on ja se masentaa...
      Tavallaan päässä pyörii ajatuksii että ois ehkä parempi että kuolisin...
      Silleen, se saattaa olla mahollista että Neitsyet tekee itsemurhia..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      20
      6136
    2. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      24
      3586
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      167
      2833
    4. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      29
      2750
    5. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      82
      1714
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      147
      1602
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      148
      1551
    8. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      9
      1493
    9. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      1238
    10. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      96
      1138
    Aihe