E-pillereiden lopetus ja akne.

Lopetin e-pillerit n. 3 kuukautta sitten ja puolitoista kuukautta siitä poskiini ja leukaani alkoi ilmestyä mannaryynimäisiä näppyjä. Minulla on akneiho mutta ennen e-pillereiden lopetusta kasvoni olivat täysin sileät kiitos Roa-kuurin.

Clindoxyliä ja Epiduoa olen vuorotellen jo kuukauden ajan naamaani lätkinyt, tuloksetta, pahempaan suuntaan menee, hyvä jos peiliin voin katsoa. Roa-kuuri jätti mulle naamaan couperosan jonka vuoksi mulle laserhoito varattuna lokakuulle mutta mietin että pitäisikö mun syödä kuitenkin vielä se yksi Roa-kuuri, perua laser ja odottaa taas vuosi seuraavaa laseria? Olen kahden vaiheilla: Punainen mutta sileä couperosa-iho vai tasaisen värinen mutta näppyinen iho? Vai pitäisikö aloittaa pillerit uudestaan ja katsoa paraneeko iho (mulla ei kyllä ennenkään ole pelkät pillerit parantaneet)?

Mitä tehdä? Ehdotuksia? Vinkkejä?

Nimim. Aknen kanssa 7 vuotta taistellut.
2195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Aknen kanssa 12vuotta taistellut.

Mulla on nyt ekaa roaa takana 10 viikkoa. Ja iho on sileämpi jne. Ja voin kertoa, että vaikka tulisi epätasaisenvärinen iho (kopkop), niin olen paljon tyytyväisempi tasaiseen ihoon, kuin sellaiseen joissa on finnejä.

Ihosta ei saa meikillä tasaista, mutta tasaisen värisen kyllä saa! Finnit nostaa mulla pikku lämpöilyä, joten mieluummin sitten punoitan, kuin olen kuumeessa.

Ethän sinä voi e-pillereitä kuitenkaan koko elämääsi syödä. Jos sulla ei niille tällähetkellä muuta käyttöä ole (mm. kierron, kipujen/vaivojen tai ehkäisyn vuoksi) niin ei niitä vain ihoon kyl kannata syödä. Sitä varten on muut lääkkeet. (minun mielipide).

Ehkä mä ottaisin sen roa kuurin vielä, jos ihotautilääkäri sitä suosittelisi. =/

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta. Tänään alkoi menkat ja aloitin pillerit uudestaan, ja kyllä, pelkästään ihon takia. En mä jaksa tätä näppynaamaa ollenkaan, olen niin kyllästynyt tähän enkä uskalla enää yhtään antaa sen pahentua. Ensi viikolle on aika ihotautilääkärille, kyllä mä sen Roan taidan ottaa ja kuurin aikana jättää pillerit lopullisesti pois, mulle kun kehittyy niistä vaikea masennus. Se vaan, että mitähän ehkäisyä se lääkäri sitten tulevaisuuden varalle suosittelee ja antaako Roaa ollenkaan kun e-pillerit ei mulle sovi.. On tämäkin elämää, muitakin huolia olisi kuin akne!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Niin-kyllästynyt-ihoonsa kirjoitti:

Lopetin e-pillerit n. 3 kuukautta sitten ja puolitoista kuukautta siitä poskiini ja leukaani alkoi ilmestyä mannaryynimäisiä näppyjä. Minulla on akneiho mutta ennen e-pillereiden lopetusta kasvoni olivat täysin sileät kiitos Roa-kuurin.

Clindoxyliä ja Epiduoa olen vuorotellen jo kuukauden ajan naamaani lätkinyt, tuloksetta, pahempaan suuntaan menee, hyvä jos peiliin voin katsoa. Roa-kuuri jätti mulle naamaan couperosan jonka vuoksi mulle laserhoito varattuna lokakuulle mutta mietin että pitäisikö mun syödä kuitenkin vielä se yksi Roa-kuuri, perua laser ja odottaa taas vuosi seuraavaa laseria? Olen kahden vaiheilla: Punainen mutta sileä couperosa-iho vai tasaisen värinen mutta näppyinen iho? Vai pitäisikö aloittaa pillerit uudestaan ja katsoa paraneeko iho (mulla ei kyllä ennenkään ole pelkät pillerit parantaneet)?

Mitä tehdä? Ehdotuksia? Vinkkejä?

Nimim. Aknen kanssa 7 vuotta taistellut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu