Hyvä Masseur !

"vielä on lomaa jäljellä "

Olemme tulossa lomalle ihanelle saarellene syksyn aikana. Osaatko kertoa löytyykö Ponta Delgadasta sikarikauppaa, vai hankimmeko sikarit jo kotimaasta?
Millainen on paikallinen suhtautuminen tupakointiin / sikarinpolttoon, onko samat säännöt kuin muissa EU-maissa ?

5

679

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • São Miguelin saarella on kaksi tupakkatehdasta, Fábrica de Tabaco Micaelense ja Fábrica de Tabaco Estrela. Niistä jälkimmäinen tekee sikareita (puros, charutos), joiden raaka-aineet tuotetaan mm. Kuubasta, Sumatralta, Dominikaanisesta Tasavallasta ja Brasiliasta. Ensiksi mainittu tehdas valmistaa ainakin pikkusikareia (cigarilhas). Tupakanviljelyllä ja jatkojalostuksella on vankat perinteet São Miguelilla. Tänä päivänä alan merkitys on kuitenkin vähenemässä. Tupakka korjataan elokuussa ja lehdet kuivunevat parhaillaan katosten alla maaseudulla.

      Fábrica de Tabaco Micaelense on muuttanut hiljattain pois keskustasta Azores Park -nimiselle teollisuusalueella. Fábrica de Tabaco Estrela sen sijaan toimii yhä Ponta Delgadan keskustassa kadulla Rua de Santa Catarina. Tiedossani ei ole, voiko tehtaassa vierailla.

      Kummallakaan tehtaalla ei ilmeisesti ole nettisivuja, mutta molempien tuotteita myyvät netissä on-line shopit, tässä yksi niistä: http://www.cigarpremium.com/index.php?main_page=index&manufacturers_id=3&language=en&zenid=1e179acda4ccec292469bc3ba43916f5. Haulla löytynee lisää.

      Aihe kun on minulle vieras, niin en tunne sikaarien polttamisääntöjä Azoreilla tai Portugalissa. Tupakointi ylipäätään on lähtökohtaisesti kielletty kaikissa suljetuissa yleisötiloissa ja siitä kertoo punainen tarra, jossa lukee "No smokers". Tupakointi voidaan sallia suljetuissa tiloissa, joihin on asennettu viranomaisen hyväksymä ilmastointi. Tällaiset tilat on varustettu sinisellä tarralla. Parvekkeella tupakoinnin kieltämisestä tai paheksumisesta en ole kuullut.

      Sikaareilla on harrastajansa ja niitä on todennäköisesti täällä yleisesti myynnissä, vaikka en ole asiaan kiinnittänyt huomiota.

      Katselen vielä hieman ympärilleni ja palaan asiaan.

    • hassu

      Koska itse toistaiseksi poltan, niin jotain käytännön tietoutta löytyy.
      Yleensäkin savukkeet myydään automaateista, jotka täytyy erikseen aktivoida kaukosäätimellä jokaista askia kohden erikseen. Luulen syynä olevan alaikäisten savukkeidensaannin ehkäiseminen näin.
      Automaatit eivät sisällä sikareita ja varsinaisia tupakkakauppoja en ole kertaakaan nähnyt saarella, mikä ei todista etteikö niitä voisi olla.
      Huoltoasemat ovat tietääkseni ainoita paikkoja joissa voi ostaa savukkeita suuremman määrän kerrallaan, lentokentän lisäksi, mutta niiden sikaritarjontaan en ole osannut kiinnittää huomiota.

      Kentältä saat lähtiessäsi kyllä sikareitakin ns, tax freestä.
      Ota siis mukaan varmuuden vuoksi.

      Tupakointiin suhtautuminen on lievempää kun kotosuomessa ja jopa muutamissa ravintoloissa se on sallittua, esim: international cuisine& jazz club. http://multilingual.atlassoftindia.net/restaurant.php?id=1
      Suomalainen tarjoilija palvelee siellä kotimaisella kielellä vielä tämän syksyn.
      Samoin ostoskeskuksessa löytyy paikkoja, joissa tupakointi on sallittua, sekä lukuisia terasseja lisäksi.
      http://www.parqueatlanticoshopping.pt/store_directory.php#expand
      Normaali käytäntö kuitenkin on sama kun meillä, eli ulos tupakille.

      • Vaikka en itse polta, niin tiedän että meillä Ponta Delgadassa on tupakkakauppoja (tabacaria). Toki ne tänä päivänä myyvät paljon muutakin kuin pelkkiä savukkeita, sikaareita ja niihin liittyviä välineitä. Meillä on kokonainen kahvilaketju nimeltä Tabacaria Açoriana eli azorilainen tupakkakauppa, joka kyllä heti alusta pitäen tarjosi myös ja kahvia myi lehtiä.

        Tupakoiminen on sallittua suljetuissa tiloissa, kuten ravintoloissa ja baareissa, joihin on asennettu lain vaaatima ilmastointi, muuten ei. Ei ole kysymys lievemmästä suhtautumisesta vaan lain noudattamisesta, mitä valvotaan. Laki ei tunne poikkeuksia. Tupakointi ei ole kiellettyä ulkotiloissa.

        Vuonna 2008 tammikuun ensimmäisenä voimaan tullut tupakkalaki muutti portugalilaisten tupakoimiskäytäntöä radikaalisti. Lain voimaantulon myötä tupakointi on jonkun verran vähentynyt.

        Sikaareita myydään Ponta Delgadan lentokentällä. Yllä kerroin, että tupakka on vanha viljelykasvi São Miguelilla. Harvalla runsaan 100 000:n asukkaan saarella keskellä Atlanttia on kaksi tupakkatehdasta. Taitaa olla ainulaatuista Euroopassa. Muut ainutlaatuista meillä on mm. ananas ja tee.


      • "vielä on lomaa jäljellä"
        masseur kirjoitti:

        Vaikka en itse polta, niin tiedän että meillä Ponta Delgadassa on tupakkakauppoja (tabacaria). Toki ne tänä päivänä myyvät paljon muutakin kuin pelkkiä savukkeita, sikaareita ja niihin liittyviä välineitä. Meillä on kokonainen kahvilaketju nimeltä Tabacaria Açoriana eli azorilainen tupakkakauppa, joka kyllä heti alusta pitäen tarjosi myös ja kahvia myi lehtiä.

        Tupakoiminen on sallittua suljetuissa tiloissa, kuten ravintoloissa ja baareissa, joihin on asennettu lain vaaatima ilmastointi, muuten ei. Ei ole kysymys lievemmästä suhtautumisesta vaan lain noudattamisesta, mitä valvotaan. Laki ei tunne poikkeuksia. Tupakointi ei ole kiellettyä ulkotiloissa.

        Vuonna 2008 tammikuun ensimmäisenä voimaan tullut tupakkalaki muutti portugalilaisten tupakoimiskäytäntöä radikaalisti. Lain voimaantulon myötä tupakointi on jonkun verran vähentynyt.

        Sikaareita myydään Ponta Delgadan lentokentällä. Yllä kerroin, että tupakka on vanha viljelykasvi São Miguelilla. Harvalla runsaan 100 000:n asukkaan saarella keskellä Atlanttia on kaksi tupakkatehdasta. Taitaa olla ainulaatuista Euroopassa. Muut ainutlaatuista meillä on mm. ananas ja tee.

        Kiitos hyvästä ja nopeasta vastauksesta :)


      • "vielä on lomaa jäljellä" kirjoitti:

        Kiitos hyvästä ja nopeasta vastauksesta :)

        Tässä pari lähdettä:

        Tabacaria Açoriana
        Rua Diário dos Açores, 13
        Lähellä Hispanian toimistoa

        Liikkeen etuosassa on kahvila, josta saa myös kevyitä lounaita. Takaosassa on paitsi lisää kahvilatilaa aikakaus-ja sanomalehtiä ympäri maailmaa. Savukkeita ja sikaareita (paikallista valmistetta) voi ostaa tämän lehtimyymälän kassalta.

        Tabacaria Autonomista
        Rua Açoriano Oriental, 15

        Tämä liike ei ole kaukana pääkirkon aukiosta (Largo da Igreja Matriz). En ole vielä käynyt liikkeessä.

        Sikaareita saattaa (toisen käden tietoa) myös olla myynnissä Café Royalissa, Rua da Alfândega 4/6. Tämä kadunpätkä on rantakadun (Rua Infante Dom Henrique) poikkikatu. Myös lähellä pääkirkkoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5607
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe