Katsoko kukaan laskettu aika tv1, oisi saannut olla pitempi dokumenttiohjelma.
Suomussalmea teeveessä
naapurin veikko
101633
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
se lähinnä oli. Silloinhan se onkin taidetta kun katsoja ei pysy kärryillä (reessä) !
Kertoi muutamista kainuun ihmisistä tai perheistä.
Näkyvillä yle areenassa. Voe vittu että kun on niin hienoa kun kaenuu paasee telkkariin.
Joo, dokumentti antoi väärän kuvan suomussalmesta, itse sain sellaisen kuvan, että suomussalmella on kaikki niin takaperoista, köyhää, vanhuksista joutuu huolehtimaan naapuri, kunnan ihmiset istuu kahvilla
juoruamassa vanhuksesta, että mitä tehdään, voi voi. Olisin toivonut laajempaa dokumenttia suomussalmen ympäristöstä, olihan tämä Linda 102-vuotias, kun kuoli, näljängästä kotoisin, poika omaishoitajana.
Näljängästä löytyisi muutakin kuvattavaa ja sellaista, että kaikki ei tiedä siellä edes olevan. Ihmiset mökkeilevät siellä, on kylän seuratoimintaa, kauppa, aivan loistava kylä, missä viihtyy. Mutta tästä ei jäänyt hyvä maku suuhun, kun dokumenttia katsoin, vääristynyt kuva Näljängästä.
näljängästä tehty tätä ohjelmaa vaan ihmisistä! Minusta Lindasta tuli erittäin positiivinen kuva, kunpa itsekin jaksaisi olla noin pirteä tuossa iässä. Mutta liikaa ihmisiä tuon mittäiseen ohjelmaan, jäi vähän sekavaksi kun ei aina tiennyt missä kylällä oltiin.
No onko nyt teijän jokasen haave toteutunu ku telkkariin päästiin?? Voe että! Kuvamateriaali oisi tietenki pitäny ottaa mahollisimman parhaasta perspektiivistä että kaikki sais sen kuvan että suomussalmi on niinku puuhamaa. Voi voi..
Etkö pöljä nähnyt, että oli siinä maisemiakin kuvattu, eikä vain ihmisiä. Selkoskylältä oli
se vanha mies kotoisin ja se perhe oli Kuusamosta päin, Linda ja Seppo oli Näljängästä.
Tuosta vastauksesta päätellen, et varmaan ole nyt edes noin pirteä, mitä Linda oli.
Entisenä suomussalmelaisena minäkin katsoin ko. ohjelman.
Mielenkiintoinen kontrasti syntyi siitä sävystä, millä esitettiin suomussalmelainen osio ja sotkamolainen osio. Ainakaan se ei millään tavoin lieventänyt sitä synkkää kuvaa, mika Suomussalmesta niin usein annetaan. Sotkamon sävy oli taas toisenlainen, tulevaisuuteen uskova, eteen päin katsova.
Mitä asialle voitaisiin tehdä? Täytyyhän Suomussalmellekin löytyä jokin punainen lanka, jonka ympärille voidaan rakentaa myös myönteistä kehtitystä.
Siihen on uskottava, sen hyväksi on tehtävä työtä.
Kylällä pieni kylätoimikunta, sisältää iältään 50 - 70 vuotiaita, kehitä siinä sitten tapahtumia......
kyllä kauniita ja rohkeita tulee tuutin täydeltä telkkarista.mielestäni dokumentti oli tosi hyvä ja liikuttava, että ihmisen onnellisuus on niin pienistä asioista kiinni, että saa asua kotikullassaan ja nauttia tutusta maisemasta . kunpa me osaisimme ottaa oppia lindan tavoin pienistä arkisista asioista, voisimme elää paljon pitempään.