Löysin kangasmetsän hiukan kosteammalta alueelta sammalikosta lampaankääpää muistuttavia sieniä. Kasvoivat ryhmissä, limittäinkin. Epäsäännöllisen muotoisia, ei kovinkaan suuria, vaaleankeltaisia pinnasta. Ei ollut satanut, mutta lakin pinta oli nahkea (ei limainen). Jalka ei ollut suora. Kaikki muut tuntomerkit sopivat lampaankääpään paitsi pillistö.
Näissä sienissä pillistöä ei voinut sanoa valkoiseksi. Pillistö oli tumma, mutta tiukasti mallossa kiinni kuten on lampaankäävän kuvaus. Eikä pillistö mielestäni ollut kovinkaan pientä tai tiheää. Tuoksu miellyttävä, tosin ei kovin mieto. Maku taas oli mieto, eikä yhtään pahanmakuinen. Löytöpaikka pohjoispohjanmaa.
Ai niin, eikä sienen väri muuttunut radikaalisti maltoa leikattaessa.
Olen yrittänyt löytää sienikirjoista ja netistä noihin tuntomerkkeihin sopivaa sientä, mutta ainoa joka niihin sopii on lampaankääpä, tai typäskääpä, (tosin maku ei ollut paha). Tiedättekö voisiko se olla jokin muu sieni kuin lampaankääpä?
Olen vasta aloittelija-sienestäjä joten tuntomerkkien keräily ei ehkä ole vielä kovin yksityiskohtaista jos joku osaisi sanoa?
Lampaankääpä vaiko ei?
fungi--
7
566
Vastaukset
- fungi--
tiedä?!
- Tietäjä nero
vai mikä se on. Kasvaa ryhmissä limittäin. Joskus tulee potkittua niitä kun on parempiakin sieniä, haperoita ja herkkutatteja.
- sienisyöppö
ollut rusko-oraks?
- fungi--
Kiitos vastauksesta! :)
No. Orakkaassa kai ei ole pillejä?
EIkös niissä oo piikit lakin alla?
- kanttarellikalle
samanlaisia tänää, haju vahva kuten puiden käävillä, jatin metsään mokomat.
- keäpä
mallon väri muuttuu vihertäväksi jos painat vaikka sormella maltoa! Metsässä on tähän aikaan mahdottoman monenlaisia orakkaita, syömäkelvottomia, kovamaltoisia, ja typäskääpää. Nyt on hyvä opetella tunnistamaan lampaankääpä.
- juhky
vaan kellertäväksi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1193782
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k232912Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1122461- 461971
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2431640Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt441575- 321547
- 281360
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201346- 951201