Eli mulla nousi ekan kerran viime viikonloppuna kutisevia paiseita reisien molemmille puolille. Nousivat aamulla. Viime viikolla parina aamuna ei tullut mitään mut sit taas toisina aamuna tuli. Viikonloppuna ei ollut taaskaan mitään mutta tänään taas... En siis ymmärrä. Alkaa yleensä kutinalla ja ekana tulee taipeisiin pari paisetta. Ja kohta niitä joka puolella reisiä. Ja sen jälkeen huomaan että iholla on punaisia läiskiäkin. Ajattelin eka että voiko tulla teestä tai esim. muroista joita syön ahkeraan aamuisin. Kun tosiaan aamupalan jälkeen vasta nousevat... Osaisko joku neuvoa?
Kutisevia paiseita ja punaisia läiskiä
Mikä ihmeen allergia?
31287
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
eli nokkosrokkoa.
Täältä kuvia http://www.ihotauti.net/galleria4.htm
Jeps, vois olla mutta mistä sellanen sit tulee? Voiko tulla ihan tosta vaan ilman minkäänlaista ärsykettä? Pitänee mennä kai lääkärille jos ei häviä itsestään!
Jos on taipumusta nokkosihottumaan, niin sitä voi tulla melkein mistä vain. Mulle tuli nuorempana nokkosrokkko yleensä stressitilanteessa ja sen saattoi puhkaista esim. jokin kasvi tai ruoka-aine, jolle olin hiukan allerginen, mutta joka ei normalisti ilman stressitilannetta olisi ollut niin kovasti allergisoiva. Antihistamiini auttaa, jos se on nokkosihottumaa, mutta käy joka tapauksessa lääkärillä.