Näkö heikentynyt

Olin näkevinäni jossain kirjoituksen, missä joku aikoi myydä omaisuuttaan päästäkseen hoitoon. Eihän tämä voi olla mahdollista. Onhan meillä sentään eräs maailman parhaista julkisista terveydenhuolloista. Jossain amerikassa nyt pitää maksaa aivan kaikesta itse, mutta meillä maksetaan veroja terveyspalveluistakin.

Harmi kun ei kirjoitus satu silmiini, olisin vain neuvonut menemään välittömästi joko terveyskeskukseen tai A-klinikalle, niistä kun saa oikeaa tietoa, eikä ole nettipalstojen tai mainosten varassa.
5457
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Onko A-klinikalla silmätautien lääkäreitäkin, kun asiakkaat ovat usein punasilmäisiä?

Äänestä

mutta melkoisessa pumpulissa olet elänyt, jos kuvittelet, että meillä on hyvä julkinen terveydenhuolto. Maksusitoumuksen saaminen laitoshoitoon on todella ison kiven takana, edellyttää useimmiten useita katkojaksoja ja/tai sairaalahoitoa. Tähän aikaan vuodesta nekään eivät kaikissa kunnissa riitä, koska kun rahat on käytetty niin ne on käytetty

A-klinikoilta saa ilmaiseksi avohoitoa, mutta yksilöajat ovat niissäkin tiukalla. Kesän aikana monet klinikat ja jopa katkot oli suljettu ja lomien loputtua alkoi tungos.

Hoitotakuu ei toteudu tällä hetkellä muillakaan saroilla. Toimeentuloturvaa ei saa kolmen vuorokauden sisällä, vaikka laki niin (muistaakseni) edellyttää. Päihdehoito"takuu" löytyy täältä:
http://www.paihdeasiamies.fi/index.htm
mutta truth is out there.

Siitä vaan ehdottamaan omalle kaupunginvaltuutetulle, että nipistetään vähän lapsilta, koululaisilta ja vanhuksilta ja siirretään rahaa päihdepuolelle, ehkä joku on valmis tekemään poliittisen itsemurhan ehdottamalla näinä aikoina tuollaista ratkaisua. Suosittelen seuraavissa kunnallisvaaleissa selvittämään omalta ehdokkaalta jo etukäteen kuinka hän suhtautuisi sihen, että resursseja lisättäisiin nimenomaan päihdehoitoihin.

(En ole minkään yksityisen hoitolaitoksen palveluksessa.)

Äänestä


  • Vertasin suomea amerikkaan, en suomea utopiaan. Olen edelleen sitä mieltä, että täällä on mahdollista saada apua, ilman, että tarvitsee myydä omaisuuttaan. En ymmärrä nyt tätä vahvaa poliittista aspektia. Kukaan ei koskaan tule ottamaan vaaliteemakseen alkoholihoitoa. Ääniä saa paremmin työttömyydellä, lapsilla ja vanhuksilla. Pulit ei äänestä, raittiita tai normaalikäyttäjiä asia ei kiinnosta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Valkoinen keppi kirjoitti:

Olin näkevinäni jossain kirjoituksen, missä joku aikoi myydä omaisuuttaan päästäkseen hoitoon. Eihän tämä voi olla mahdollista. Onhan meillä sentään eräs maailman parhaista julkisista terveydenhuolloista. Jossain amerikassa nyt pitää maksaa aivan kaikesta itse, mutta meillä maksetaan veroja terveyspalveluistakin.

Harmi kun ei kirjoitus satu silmiini, olisin vain neuvonut menemään välittömästi joko terveyskeskukseen tai A-klinikalle, niistä kun saa oikeaa tietoa, eikä ole nettipalstojen tai mainosten varassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu