Mh furia max viritys

Joncke

Elikkä siis mitä mun pitäis tehdä jos haluun sen kulkeen jtn.55~60 km/h ja tehojakin pitäs saada lisää että jaksaa vetää ylämäkeenkin.Pitäskö kureja ottaa pois tai jotain?

29

4690

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joncke

      Mitä kurille tehdää tai miten ottaa se pois?

    • Enpä tiedä mitä kureja Furiassa on, mutta irroita putki ja katso onko siellä sellainen holkki jossa on reikä. Jos on, ota pora ja poraa sitä reikää isommaksi. Ei tarvitse kokonaan porata pois, koska silloin mopo menee yli tuon 60km/h.
      Sitten vaihda isompi suutin. 75 taitaapi olla sopiva.

    • jomatafaka

      ekaks otin holkin pois (se oli ympärihitsattu enkä jaksanu alkaa vääntämää senkaa) rautasahalla ja vaihoin suuttimen 95. huiput oli 75kmh ja kiihty paremmin ku kaverin xps e-noxilla

      • vakuutusyhtiössäkin

        ..ja katsastuskonttorilla, tietty sulla on A1-korttikin taskussa, et voit sitten ajella liikenteessäkin:D Lue lisää www.tuulilasi.fi/artikkelit/mopon-viritys-voi-tulla-kalliiksi tai www.käännäpää.fi ja tässä sitten miten poliisi kohtelle ratsiassa www.ess.fi/?article=281035


    • Naqpi

      Isommpi suutin kiinni ja kurit pois. sitte isonnat imukaulan reikiä jos ei ala kulkee on ihme ja jos kulkee liikaa nii vaiha välit:))))

    • Furia Mestari

      Vaiha Furiaas Technigas e-noxin tehari, ota siitä kuri pois että antaa tehopiikin, osta italkitin racing läpät ja vaiha suutin 100:seen. Noilla vireillä Furias kulkee noin 90km/h, kiihtyy tosi tehokkaasti ja jaksaa väntää ylämäkiin........Niin ja laita rajoitin.

    • kannattaako?

      Motorhispania FuriaMax

      • Jersaus

        Totta helvetissä kannattaa! itse omistan tuollaisen ja ei tarvinnut kuriakaan porata paljoa niin menee heti sen 60-->


    • 8yfgtdr

      Sama melkein kuin derbi tai gilera.

      • randomihyyppä

        eikä ole. derbissä ja gilerassa on rabasan moottori ja niiden vakio sylintereistä irtoaa enemmän tehoa mutta furian minarellin moottori on kestävempi. suosittelen furia maxia kun joku tuolla ylempänä kysyi kannattaako. se on helppo virittää ja varaosia helposti saatavilla.


      • tero8274
        randomihyyppä kirjoitti:

        eikä ole. derbissä ja gilerassa on rabasan moottori ja niiden vakio sylintereistä irtoaa enemmän tehoa mutta furian minarellin moottori on kestävempi. suosittelen furia maxia kun joku tuolla ylempänä kysyi kannattaako. se on helppo virittää ja varaosia helposti saatavilla.

        Kone on iha hyvä mut niinku kaikis italian laaduis niin sähköt menee paskaks ennen 10t km. sais olla poljin tosa niin ois parempi. kone toimii tosi hyvin.


      • kivet
        tero8274 kirjoitti:

        Kone on iha hyvä mut niinku kaikis italian laaduis niin sähköt menee paskaks ennen 10t km. sais olla poljin tosa niin ois parempi. kone toimii tosi hyvin.

        ei ole italia laatua on ihan espanjassa tehty


      • minä
        tero8274 kirjoitti:

        Kone on iha hyvä mut niinku kaikis italian laaduis niin sähköt menee paskaks ennen 10t km. sais olla poljin tosa niin ois parempi. kone toimii tosi hyvin.

        Taitaa olla sulla ryzzi ku polinta ei oo


      • buregri

        se ei oo yhtään sama ku derbi/gilera


    • tero2389

      Ota kurit pois putkest vaiha isompi suutin ja vaiha pienemmät välit niin kihtyyy ja jaksaa kantaa iha vitusti ja ei mee ku 60km/h ja siiheku viel joku kierrostenrajotin jota voi säätää niin saa kivasti kulkee senverran ku tahtoo.

    • pitäisvaihtaaisompi

      voiko joku linkittää tähä jotai furiaan sopivia 75mm suuttimia

    • gfcgvjbhkn

      7,5cm suutin on kyllä aika iso :D

    • wetttttttttttttttthh

      oho :D kirjotus virhe :D mut eipä enää mitää löysin jo

    • Eppaa1

      mullaha ei oo mittää muuta ku tk.n putki ja kulkee 57km/h on sopiva ratsianki varalta.

    • Ei se kannata

      Itsellä on furia jossa on e-noxin putki (e-hyväksytty - eli kuristus tehoputkessa), kulki just sopivasti sen 60 tai vähän alle kun vaihdoin välit 65-10 ja suutinta vähän isommaksi. Piikkiä antoi ihan hyvin kuristettunakin. Nyt kuitenkin oon ajanut vähän alle tonnin tuolla putkella ja kuri irtosi itestään paikaltaan, mutta en oo viel ehtiny avata putkea ja ottaa pois, nyt kulkee sen 75kmh nuilla 65-10 väleillä 70 suuttimella, vaikka pitääkin ryyppyä raiskata, mutta aionkin jokatapauksessa ostaa rajoitetun cdi:n tai hitsata kurin takaisin paikalleen joten en ole vaihtanut suutinta isommaksi jos sitä ihmettelette. Poliiseillehan se on tosin ihan sama että kulkeeko se ryypyllä vai ilman ryyppyä sen 75.

      Joten en suosittele ottamaan kuristusta pois vakio putkesta, vaan jos haluat lisää tehoa osta tehoputki ja mieluiten e-hyväksytty josta voi vielä myöhemmin ottaa kurin pois jos haluaa vielä lisää tehoa. Välitykset ei auta vähentämään huippuja paljon mitään( itsellä kulki kuristuksien kanssa e-noxilla 67kmh vakio väleillä ja 65-10 väleillä, eli parhailla väleillä 57kmh). Ja voit myös käyttää vielä takuu huollossa sitten jos et ole ehtinyt pilata vakioputkeasi poraamalla kuria vittuun.

    • ???

      Mikä tehari passais furiaan ??

      • Hläl

        Turbokit


    • gfhytugyikyjguiku

      en tuiiiä

    • namimis

      mistä voi ostaa enoxin motorhispania furia max 2011 ?

    • GIANELLIPAREMPI

      Kataforista tai sit ostat gianellin ja modaat sen niiku mä tein :) eli holkki (että mahtuu 50cc pakoaukkoon) ja paisarin pilli lyhyemmäksi tai kuumataivuttaa ylöspäin (että saa välipillin, vakio änkkä ja välipilli käy!) ni kyllä itellä kulkee sen 85km/h-95km/h ja nappirajottimella 52km/h .

    • trr

      mulla furiamax kulkee 90cm nappirajotin löytyy mutta rajottimela menee 30km/h. Miten sais menemää 55-60km/h ?

    • Pännii

      Mistä helvetistä tohon vekottimeen saa katteita?? Joka paikan myllänny ja löytyny vaa yhet rikkinäiset?
      Voinko modata jokku muut siihe?

      • riitv

        Minkä väriset katteet tartteisit ku itellä ois mustat eessä ja valkoset takana nii voisin vaihtaa takakatteet mustiin jos löytyis?


    • Mhmies15

      Löytyy mustat taakse

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      88
      6444
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      446
      4492
    3. Aleksei Miltsakov - venäläinen uusnatsi antaa oppitunteja lapsille

      34-vuotias Miltsakov palvelee Le Monden mukaan yhä Ukrainassa tiedusteluun ja sabotaasiin erikoistuneen Russitš-yksikön
      Maailman menoa
      63
      3664
    4. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      120
      2395
    5. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      137
      2309
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      23
      1051
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      69
      1000
    8. Luuletko, että löydetään vielä

      Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta
      Ikävä
      52
      936
    9. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      91
      832
    10. Ajatteletko koskaan

      Että rikoit luottamukseni?
      Ikävä
      59
      725
    Aihe