Elikkä siis mitä mun pitäis tehdä jos haluun sen kulkeen jtn.55~60 km/h ja tehojakin pitäs saada lisää että jaksaa vetää ylämäkeenkin.Pitäskö kureja ottaa pois tai jotain?
Mh furia max viritys
29
4541
Vastaukset
- Joncke
Mitä kurille tehdää tai miten ottaa se pois?
Enpä tiedä mitä kureja Furiassa on, mutta irroita putki ja katso onko siellä sellainen holkki jossa on reikä. Jos on, ota pora ja poraa sitä reikää isommaksi. Ei tarvitse kokonaan porata pois, koska silloin mopo menee yli tuon 60km/h.
Sitten vaihda isompi suutin. 75 taitaapi olla sopiva.- jomatafaka
ekaks otin holkin pois (se oli ympärihitsattu enkä jaksanu alkaa vääntämää senkaa) rautasahalla ja vaihoin suuttimen 95. huiput oli 75kmh ja kiihty paremmin ku kaverin xps e-noxilla
- vakuutusyhtiössäkin
..ja katsastuskonttorilla, tietty sulla on A1-korttikin taskussa, et voit sitten ajella liikenteessäkin:D Lue lisää www.tuulilasi.fi/artikkelit/mopon-viritys-voi-tulla-kalliiksi tai www.käännäpää.fi ja tässä sitten miten poliisi kohtelle ratsiassa www.ess.fi/?article=281035
- Naqpi
Isommpi suutin kiinni ja kurit pois. sitte isonnat imukaulan reikiä jos ei ala kulkee on ihme ja jos kulkee liikaa nii vaiha välit:))))
- Furia Mestari
Vaiha Furiaas Technigas e-noxin tehari, ota siitä kuri pois että antaa tehopiikin, osta italkitin racing läpät ja vaiha suutin 100:seen. Noilla vireillä Furias kulkee noin 90km/h, kiihtyy tosi tehokkaasti ja jaksaa väntää ylämäkiin........Niin ja laita rajoitin.
- kannattaako?
Motorhispania FuriaMax
- Jersaus
Totta helvetissä kannattaa! itse omistan tuollaisen ja ei tarvinnut kuriakaan porata paljoa niin menee heti sen 60-->
- 8yfgtdr
Sama melkein kuin derbi tai gilera.
- randomihyyppä
eikä ole. derbissä ja gilerassa on rabasan moottori ja niiden vakio sylintereistä irtoaa enemmän tehoa mutta furian minarellin moottori on kestävempi. suosittelen furia maxia kun joku tuolla ylempänä kysyi kannattaako. se on helppo virittää ja varaosia helposti saatavilla.
- tero8274
randomihyyppä kirjoitti:
eikä ole. derbissä ja gilerassa on rabasan moottori ja niiden vakio sylintereistä irtoaa enemmän tehoa mutta furian minarellin moottori on kestävempi. suosittelen furia maxia kun joku tuolla ylempänä kysyi kannattaako. se on helppo virittää ja varaosia helposti saatavilla.
Kone on iha hyvä mut niinku kaikis italian laaduis niin sähköt menee paskaks ennen 10t km. sais olla poljin tosa niin ois parempi. kone toimii tosi hyvin.
- kivet
tero8274 kirjoitti:
Kone on iha hyvä mut niinku kaikis italian laaduis niin sähköt menee paskaks ennen 10t km. sais olla poljin tosa niin ois parempi. kone toimii tosi hyvin.
ei ole italia laatua on ihan espanjassa tehty
- minä
tero8274 kirjoitti:
Kone on iha hyvä mut niinku kaikis italian laaduis niin sähköt menee paskaks ennen 10t km. sais olla poljin tosa niin ois parempi. kone toimii tosi hyvin.
Taitaa olla sulla ryzzi ku polinta ei oo
- buregri
se ei oo yhtään sama ku derbi/gilera
- tero2389
Ota kurit pois putkest vaiha isompi suutin ja vaiha pienemmät välit niin kihtyyy ja jaksaa kantaa iha vitusti ja ei mee ku 60km/h ja siiheku viel joku kierrostenrajotin jota voi säätää niin saa kivasti kulkee senverran ku tahtoo.
- pitäisvaihtaaisompi
voiko joku linkittää tähä jotai furiaan sopivia 75mm suuttimia
- gfcgvjbhkn
7,5cm suutin on kyllä aika iso :D
- wetttttttttttttttthh
oho :D kirjotus virhe :D mut eipä enää mitää löysin jo
- Eppaa1
mullaha ei oo mittää muuta ku tk.n putki ja kulkee 57km/h on sopiva ratsianki varalta.
- Ei se kannata
Itsellä on furia jossa on e-noxin putki (e-hyväksytty - eli kuristus tehoputkessa), kulki just sopivasti sen 60 tai vähän alle kun vaihdoin välit 65-10 ja suutinta vähän isommaksi. Piikkiä antoi ihan hyvin kuristettunakin. Nyt kuitenkin oon ajanut vähän alle tonnin tuolla putkella ja kuri irtosi itestään paikaltaan, mutta en oo viel ehtiny avata putkea ja ottaa pois, nyt kulkee sen 75kmh nuilla 65-10 väleillä 70 suuttimella, vaikka pitääkin ryyppyä raiskata, mutta aionkin jokatapauksessa ostaa rajoitetun cdi:n tai hitsata kurin takaisin paikalleen joten en ole vaihtanut suutinta isommaksi jos sitä ihmettelette. Poliiseillehan se on tosin ihan sama että kulkeeko se ryypyllä vai ilman ryyppyä sen 75.
Joten en suosittele ottamaan kuristusta pois vakio putkesta, vaan jos haluat lisää tehoa osta tehoputki ja mieluiten e-hyväksytty josta voi vielä myöhemmin ottaa kurin pois jos haluaa vielä lisää tehoa. Välitykset ei auta vähentämään huippuja paljon mitään( itsellä kulki kuristuksien kanssa e-noxilla 67kmh vakio väleillä ja 65-10 väleillä, eli parhailla väleillä 57kmh). Ja voit myös käyttää vielä takuu huollossa sitten jos et ole ehtinyt pilata vakioputkeasi poraamalla kuria vittuun. - ???
Mikä tehari passais furiaan ??
- Hläl
Turbokit
- gfhytugyikyjguiku
en tuiiiä
- namimis
mistä voi ostaa enoxin motorhispania furia max 2011 ?
- GIANELLIPAREMPI
Kataforista tai sit ostat gianellin ja modaat sen niiku mä tein :) eli holkki (että mahtuu 50cc pakoaukkoon) ja paisarin pilli lyhyemmäksi tai kuumataivuttaa ylöspäin (että saa välipillin, vakio änkkä ja välipilli käy!) ni kyllä itellä kulkee sen 85km/h-95km/h ja nappirajottimella 52km/h .
- trr
mulla furiamax kulkee 90cm nappirajotin löytyy mutta rajottimela menee 30km/h. Miten sais menemää 55-60km/h ?
- Pännii
Mistä helvetistä tohon vekottimeen saa katteita?? Joka paikan myllänny ja löytyny vaa yhet rikkinäiset?
Voinko modata jokku muut siihe?- riitv
Minkä väriset katteet tartteisit ku itellä ois mustat eessä ja valkoset takana nii voisin vaihtaa takakatteet mustiin jos löytyis?
- Mhmies15
Löytyy mustat taakse
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1077716
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1085901- 835157
- 1394526
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113210- 552957
- 582908
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102434- 612427
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562036