Nyt alkaa uusilla omistajilla olla fyrkat kasassa että pääsevät aloittamaan. Se siitä sitten ... ei muuta kun rattaat täysillä pyörimään ja homma kunnolla käyntiin. Hyville Premium autoille on aina kysyntää.
http://www.taloussanomat.fi/liikenne/2009/09/07/saab-kauppa-vihdoin-menossa-lavitse/200919549/139?pos=37
On se hyvä että edes Saabi säilyy ruotsalaisena kun Volvokin taitaa mennä Kiinalaisille.
http://www.taloussanomat.fi/liikenne/2009/09/07/saab-kauppa-vihdoin-menossa-lavitse/200919549/139?pos=37
On se hyvä että edes Saabi säilyy ruotsalaisena kun Volvokin taitaa mennä Kiinalaisille.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kauanko kestää ennen kuin Saabin uusi entistäkin velkaisempi talous jälleen romahtaa? 3kk/6kk/9kk? Veikkaisin että 6kk on aika lähellä.
Tänään Dagens Industri kirjoittaa, että Kuningasmuna käyttää Saabin ostamisessa Kiinalaista rahaa. Onko Kuningasmuna vain bulvaanina tässä kaupassa, vai onko tarkoitus oikeasti jatkaa pienien automäärien tekemistä Ruotsissa? Saa nähdä, miten Ruotsin valtio suhtautuu tietoon, koska yritysjärjestelyssä merkittävä määtä rahoituksesta tulee Euroopan Investointipankista ja lainojen takaajana on Ruotsin valtio. Tai tulee, jos tulee. Kauppa vaikuttaa vieläkin epävarmalta.
Dagens Industrin mukaan ostaja (Kuningasmuna) rahoittaa ostoksensa (Saabin) Kiinalaisella rahalla. Ilmeisesti Kiinalaisista on tulossa Saabin tosiasiallinen omistaja. Ku ningasmuna on ainoastaan välimiehenä, jotta Ruotsalaisten olisi helpompi hyväksyä kauppa.