Suolalamppujen kohtalo?

toimiiko hehkulamputta?

Meinasin ostaa itselleni tuon niin kovasti kehutun suolalampun kokeillakseni sitä käytännössä itsekin.

Tulin kuitenkin miettineeksi, että eikös tuo suolalamppu toimi juurikin siten, että sen sisällä oleva hehkulamppu lämmittää ympärillä olevaa suolaa, jolloinka sitä suolaa päätyy hengitysilmaamme.

MItenkäs siis käy suolalamppujen sen jälkeen kun hehkulamppujen vallmistus on lopetettu?

Ehkei siis kannata tuollaista lamppua lainkaan ostaa, jos siitä ei sitten vähän ajan päästä saakaan enää pienintäkään hyötyä.

8

7434

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yks vaan

      Osta iso kasa hehkulamppuja varaston, niin voit käyttää sitä
      tulevaisuudessa vielä vuosia.

      • ketjun aloittaja

        Niin kai se sitte on tehtävä, tai ostettava suolatuikku.

        Kynttilöiden valmistusta ei kai sentään viä lopeteta ;)


      • se-emppu
        ketjun aloittaja kirjoitti:

        Niin kai se sitte on tehtävä, tai ostettava suolatuikku.

        Kynttilöiden valmistusta ei kai sentään viä lopeteta ;)

        Suolalyhty! Kynttilöiden valmistusta ei lopeteta tietääkseni. Itse pidän suolalyhtyä ilman kynttilää makkarin patterin päällä.


      • OttoJ

        Suolalamppuun menee sellainen 15 w jääkaappi- tai uunilamppu. Niiden valmistusta ja myyntiä ei lopeteta.


      • ketjun aloittaja
        se-emppu kirjoitti:

        Suolalyhty! Kynttilöiden valmistusta ei lopeteta tietääkseni. Itse pidän suolalyhtyä ilman kynttilää makkarin patterin päällä.

        Siinähän se tuikku tosiaan lämpenee eikä tarvi pelätä, että jotain sattuisi, jos kynttilän jättää valvomatta. Mietin nimittäin sitäkin, että en uskaltaisi kynttilää valvomatta makkarissa poltella, ja kuitenki suositellaan, että lamppuakin pidetään makkarissa yön yli päällä, ja mielellään laitetaan palamaan jo nelisen tuntia ennen nukkumaanmenoa.


    • Ei huolta

      Juu, suotta murehdit. Kysyin tätä Saltlifen asiakaspalvelusta, ja he sanoivat että koska suolalampussa käytetään uunilamppua, näitä tullaan myymään ja valmistamaan jatkossakin. Koska uuninlamppu kestää lämmön. Mulla on jo kolme suolalamppua, ja vielä yhteen huoneeseen ajattelin investoida. Tuikut on myös ihania, mutta lamppu palaa meillä kokoajan, sähköähän ne juurikaan ei vie.

      • ketjun aloittaja

        Kiitos sinulle tiedosta!
        Taidanpa siis sittenki ostaa tuollaisen suolavalaisimen, jos kerta lamppuja siihen saa jatkossakin.


      • suolalamppu
        ketjun aloittaja kirjoitti:

        Kiitos sinulle tiedosta!
        Taidanpa siis sittenki ostaa tuollaisen suolavalaisimen, jos kerta lamppuja siihen saa jatkossakin.

        Ei todellakaan lopeteta. Juurikin 15w uunin pieni lamppu menee, ja niitä nyt saa aina, kestäviäkin ovat.

        Tuolta joskus omani ostin--> http://www.oscarshoppi.fi/index.php/cPath/27


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5597
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      123
      1687
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe