Se on suurinpiirtein muurahaisen kokoinen (sen isomman joihin törmää metsissä) ja sillä on peräpäässä kaksi piikkiä jotka muistuttavat haarukkaa. Ilmeisesti se nostaa sen "haarukan" pystyyn, kun se puolustautuu. Olen huomannut. Nuo ötökät nähtävästi pyrkivät sisätiloihin, kun niitä näkyy talon portailla ja ulko-ovien kynnyksillä. Pari olen jo tavannut lattialta ja päästänyt ne päiviltä samantien. Inhoan kaikkia yli neljä raajaisia eliöitä etenkin silloin, kun ne mönkivät kodissani!
Mikä ötökkä se on ja kuuluuko se talon tuholaisiin kun niin hanakasti on sisään tunkemassa?
Niin ja pistän tähän samaan vielä toisen kyssärin. Eli miten pääsee eroon hämähäkeistä? Meillä on nurkissa, etenkin lämmitysputkien läpivientien kohdilla ja ulko-ovien karmeissa seittejä ja ne ovat semmoisen hyvin pienen kullanruskean hämäkäin tekosia. Niitä on aina samoissa paikoissa ja eivät ainakaan Raidia tottele. Hämähäkki on periaatteessa hyödyllinen, mutta kuten mainitstin "inhoan kaikkia yli neljä raajaisia eliöitä etenkin silloin, kun ne mönkivät kodissani!"
"creepy crawlers"
mikä ötökkä?
2
679
Vastaukset 2
- lienee
kyseessä. Kuukkelilla kuva hakuun niin eiköhän varmistu.
Meillä ne valtaavat joka syksy postilaatikon ja lehden mukana tulee aina useasmpia sisälle ellei muista ravistella pihalle.
Hämiksistä pääset eroon van tiivistämällä kaikki reiät umpeen.- ötököitä sielä täälä
Kiitos vastauksesta! Sehän se tosiaan näyttääkin olevan, empä olisi heti osannut etsiä sitä "pihtihäntä"-nimellä. Toivottavasti ei ole tuholainen.
Noita hämiksiä tosiaan on, ehkä riesaksikin asti. Epäilen että ne viihtyvät asuntomme ympärillä sen takia, koska maaperä on kuivahkoa sillä pihalla olevat männyt imevät maasta suurimman osan energiasta. Lisäksi ne puut varmaan asettavat oman miljöönsä näitä hämiksiä varten. Etenkin asuntomme ulkoseinissä, nurkissa, mihin tuulenpuuska on lennättänyt puiden hötöjä yms. roskia, näyttää viihtyvän lukkeja ja jotain pienempiä hämähäkkejä. Eräskin ilta bongasin kuusi lukkia samalta seinustalta. Hyi #¤#%!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä3071380Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma301137- 62902
- 72901
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html444837- 48671
Mies, olenko ymmärtänyt oikein?
Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen73625Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena
Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M92621Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl463605- 38592