Hankin käytetyn läppärin ja mukana tuli PhotoShopin CS3:nen.
En ole koskaan ohjelmaa käyttänyt ja nyt haluaisin harjoitella piirtämään tuolla.
Ideana on avata jokin tietokoneella oleva kuva taustalle ja avata toinen taso/sivu päälle ja piirtää itse alla oleva kuva päällimmäiselle sivulle. Siis lävitse piirtämistä. Ajattelin lähteä liikkeelle ihan yksinkertaisista logoista.
Miten homma lähtee pelaamaan ja kuinka saan tallennettua pelkästään tuon päällä olevan itse piirtämäni kuvan, jottei se alle jäävä mallikuva sotke sitä.
Varmasti ihan perus juttuja, mutta kaipaisin ohjeita.
Photoshop lävitse piirtäminen
10
1324
Vastaukset
- Tasoja
ensin kuitenkin PSD-muodossa, jossa ovat sekä mallikuva että piirtämäsi kuva, niin voit jatkossa helposti muokata sitä edelleen.
Vedä sitten mallikuvataso roskiin (tasopaletin alareunassa) tai piilota se (klikkaa silmä pois näkyvistä tason vieressä) ja tallenna kuva haluaamasi tiedostomuotoon. - juhakorkeapudas
Avaa joku kuva ja luo sen päälle uusi taso. Muuta tason opacity arvoa pienemmäksi niin alapuolinen taso tulee näkyviin. Kun tallennat kuvan psd-muodossa, tasot säilyvät erillisinä joten voit jatkaa työtä myöhemmin. Valmiin piirroksen voi tallentaa vaikka jpg-muodossa jolloin vain valittu taso (oma piirroksesi) tallentuu.
- sbk
Ok, kiitoksia.
Nyt tuo taso homma onnistuu hienosti, mutta ei tuo photoshop ole mikään kovin näppärä käyttää
piirtämiseen ainakaan aluksi.
Laitetaas muutama lisä kysymys.
Mistä kynällä piirtämisen ja viivojen paksuuksia saa muokattua.
Kun valitsen Pen Tool ja tahdon piirtää vaikka tähden, niin pitää ilmeisesti paths olla valittuna.
Sitten jos tahtoisin muokata viivaa paksummaksi tai eri väriseksi mistä se käy?
Ja miten oman piirroksen resoluution voi muuttaa ettei itse piirretyt viivat mene rakeisiksi kun zoomaa lähelle. Tuo kannattaa ilmeisesti muokkailla jostain ennen piirtelyn aloittamista. sbk kirjoitti:
Ok, kiitoksia.
Nyt tuo taso homma onnistuu hienosti, mutta ei tuo photoshop ole mikään kovin näppärä käyttää
piirtämiseen ainakaan aluksi.
Laitetaas muutama lisä kysymys.
Mistä kynällä piirtämisen ja viivojen paksuuksia saa muokattua.
Kun valitsen Pen Tool ja tahdon piirtää vaikka tähden, niin pitää ilmeisesti paths olla valittuna.
Sitten jos tahtoisin muokata viivaa paksummaksi tai eri väriseksi mistä se käy?
Ja miten oman piirroksen resoluution voi muuttaa ettei itse piirretyt viivat mene rakeisiksi kun zoomaa lähelle. Tuo kannattaa ilmeisesti muokkailla jostain ennen piirtelyn aloittamista.ei olekaan piirtämiseen ollenkaan suunniteltu, tai ainakin ns. piirto-ohjelmat ovat ihan erikseen. Kysyt tässä asioita, joiden tajuamisen jälkeen tulee taas uusia asioita, eikä täällä kukaan niitä jaksa sulle neuvoa. PhotoShop'iin, niin kuin kaikkiin "isoihin" softiin, löytyy ohjetta netistä ja jos vakavammin treenaat, niin sitten kirjastoon mars, mars.
- .......krp
Tuliko lisenssikin mukana? Fotari on luultavasti arvokkaampi kuin koneesi. Siis jos se on laillinen. Oliko koneesta muuten ostokuitti mukana? Sekin voi olla varastettu.
Neuvoja ei tipu.- Lappus
Ketä kiinnostaa lisenssit, tässä annetaan neuvoja ohjelman käyttäjille.
- Villakoirafani4ever2
Tietääkö kukaan (photoshop 8) , miten saan valmiin piirroksen tallennettua, niin ettei sitä klikkaamalla mene sen muokkaukseen ja että se kuva näkyy "kuvat"- kansiossa? Haluisin käyttää niitä taustakuvana, mutta en osaa tallentaa silleen. Kuvia ei voi katsoa muuten, kuin menemällä muokkaamaan sitä :( (toivottavasti tästä sai jotain selvää...)
- form@
Tallenna JPG-muotoon
Myös tif päätteinen tukee layereita kuten psd:kin. Eli oikeastaan melkein sama kumpaa käyttää. Psd tietysti on yhteensopivampi jossain ominaisuuksissa jos adoben ohjelmissa pyöritään.
Tuosta piirrustusohjelmasta.
Ehkä paras selittää asia:
Kuvittele photoshop tavalliseksi siveltimeksi jolla piirrät paperille ilman viivottimia. Et saa täydellisiä ympyröitä, viivoja, muotoja. Eli photoshopin vahvuudet on kuvien muokkaus/värit, omien piirrosten/digitaalsen taiteen tekemiseen. Photoshopissa on muutama vektori työkalu mahdollisuus, mutta vektorigrafiikka ohjelmaa siitä ei tehdä.
Jos halua tehdä millimetritarkkaa työtä tarvitset sen "viivoittimen" eli ohjelman adobelta esim. Illustrator(Toiminta perjaate on että se piirtää kaikki muodot matemaattisilla kaavoilla=vektori grafiikka), toki muitakin ohjelmia on muilla valmistajilla.Ja vielä ketjun aloittajalle, Logojen tekemiseen Photoshop on surkea.
Sitä varten on Illustrator Adobelta.
Logot kun tehdään vektorimuodossa, jotta voidaan skaalata isommaksi ilman, että menee rakeiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2383286Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3592946Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,161970Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.781836Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e621759Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591642MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,121503- 1221456
Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S01380Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4681374