Photoshop lävitse piirtäminen

SBK

Hankin käytetyn läppärin ja mukana tuli PhotoShopin CS3:nen.
En ole koskaan ohjelmaa käyttänyt ja nyt haluaisin harjoitella piirtämään tuolla.
Ideana on avata jokin tietokoneella oleva kuva taustalle ja avata toinen taso/sivu päälle ja piirtää itse alla oleva kuva päällimmäiselle sivulle. Siis lävitse piirtämistä. Ajattelin lähteä liikkeelle ihan yksinkertaisista logoista.
Miten homma lähtee pelaamaan ja kuinka saan tallennettua pelkästään tuon päällä olevan itse piirtämäni kuvan, jottei se alle jäävä mallikuva sotke sitä.
Varmasti ihan perus juttuja, mutta kaipaisin ohjeita.

10

1290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tasoja

      ensin kuitenkin PSD-muodossa, jossa ovat sekä mallikuva että piirtämäsi kuva, niin voit jatkossa helposti muokata sitä edelleen.
      Vedä sitten mallikuvataso roskiin (tasopaletin alareunassa) tai piilota se (klikkaa silmä pois näkyvistä tason vieressä) ja tallenna kuva haluaamasi tiedostomuotoon.

    • juhakorkeapudas

      Avaa joku kuva ja luo sen päälle uusi taso. Muuta tason opacity arvoa pienemmäksi niin alapuolinen taso tulee näkyviin. Kun tallennat kuvan psd-muodossa, tasot säilyvät erillisinä joten voit jatkaa työtä myöhemmin. Valmiin piirroksen voi tallentaa vaikka jpg-muodossa jolloin vain valittu taso (oma piirroksesi) tallentuu.

      • sbk

        Ok, kiitoksia.
        Nyt tuo taso homma onnistuu hienosti, mutta ei tuo photoshop ole mikään kovin näppärä käyttää
        piirtämiseen ainakaan aluksi.
        Laitetaas muutama lisä kysymys.
        Mistä kynällä piirtämisen ja viivojen paksuuksia saa muokattua.
        Kun valitsen Pen Tool ja tahdon piirtää vaikka tähden, niin pitää ilmeisesti paths olla valittuna.
        Sitten jos tahtoisin muokata viivaa paksummaksi tai eri väriseksi mistä se käy?
        Ja miten oman piirroksen resoluution voi muuttaa ettei itse piirretyt viivat mene rakeisiksi kun zoomaa lähelle. Tuo kannattaa ilmeisesti muokkailla jostain ennen piirtelyn aloittamista.


      • sbk kirjoitti:

        Ok, kiitoksia.
        Nyt tuo taso homma onnistuu hienosti, mutta ei tuo photoshop ole mikään kovin näppärä käyttää
        piirtämiseen ainakaan aluksi.
        Laitetaas muutama lisä kysymys.
        Mistä kynällä piirtämisen ja viivojen paksuuksia saa muokattua.
        Kun valitsen Pen Tool ja tahdon piirtää vaikka tähden, niin pitää ilmeisesti paths olla valittuna.
        Sitten jos tahtoisin muokata viivaa paksummaksi tai eri väriseksi mistä se käy?
        Ja miten oman piirroksen resoluution voi muuttaa ettei itse piirretyt viivat mene rakeisiksi kun zoomaa lähelle. Tuo kannattaa ilmeisesti muokkailla jostain ennen piirtelyn aloittamista.

        ei olekaan piirtämiseen ollenkaan suunniteltu, tai ainakin ns. piirto-ohjelmat ovat ihan erikseen. Kysyt tässä asioita, joiden tajuamisen jälkeen tulee taas uusia asioita, eikä täällä kukaan niitä jaksa sulle neuvoa. PhotoShop'iin, niin kuin kaikkiin "isoihin" softiin, löytyy ohjetta netistä ja jos vakavammin treenaat, niin sitten kirjastoon mars, mars.


    • .......krp

      Tuliko lisenssikin mukana? Fotari on luultavasti arvokkaampi kuin koneesi. Siis jos se on laillinen. Oliko koneesta muuten ostokuitti mukana? Sekin voi olla varastettu.

      Neuvoja ei tipu.

      • Lappus

        Ketä kiinnostaa lisenssit, tässä annetaan neuvoja ohjelman käyttäjille.


    • Villakoirafani4ever2

      Tietääkö kukaan (photoshop 8) , miten saan valmiin piirroksen tallennettua, niin ettei sitä klikkaamalla mene sen muokkaukseen ja että se kuva näkyy "kuvat"- kansiossa? Haluisin käyttää niitä taustakuvana, mutta en osaa tallentaa silleen. Kuvia ei voi katsoa muuten, kuin menemällä muokkaamaan sitä :( (toivottavasti tästä sai jotain selvää...)

      • form@

        Tallenna JPG-muotoon


    • Myös tif päätteinen tukee layereita kuten psd:kin. Eli oikeastaan melkein sama kumpaa käyttää. Psd tietysti on yhteensopivampi jossain ominaisuuksissa jos adoben ohjelmissa pyöritään.

      Tuosta piirrustusohjelmasta.
      Ehkä paras selittää asia:
      Kuvittele photoshop tavalliseksi siveltimeksi jolla piirrät paperille ilman viivottimia. Et saa täydellisiä ympyröitä, viivoja, muotoja. Eli photoshopin vahvuudet on kuvien muokkaus/värit, omien piirrosten/digitaalsen taiteen tekemiseen. Photoshopissa on muutama vektori työkalu mahdollisuus, mutta vektorigrafiikka ohjelmaa siitä ei tehdä.

      Jos halua tehdä millimetritarkkaa työtä tarvitset sen "viivoittimen" eli ohjelman adobelta esim. Illustrator(Toiminta perjaate on että se piirtää kaikki muodot matemaattisilla kaavoilla=vektori grafiikka), toki muitakin ohjelmia on muilla valmistajilla.

    • Ja vielä ketjun aloittajalle, Logojen tekemiseen Photoshop on surkea.
      Sitä varten on Illustrator Adobelta.

      Logot kun tehdään vektorimuodossa, jotta voidaan skaalata isommaksi ilman, että menee rakeiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1433
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      109
      875
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      47
      734
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      57
      724
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      700
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      687
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      25
      655
    8. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      66
      643
    9. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      69
      641
    10. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      637
    Aihe