ONKO NÄIN ?!? HELP !

HakanU.

Saako skootteri kulkea ENINTÄÄN 65 km/h??
Elikkä jos kulkee esim. 60 km/h saako sakkoja ym. veroja...

Mun Solifer SFR.. kulkee tasan 45 km/h.. tukkoo koko liikenteen.. Ja muut skootterit vetää jotai 60 km/h

saan otettuu rajoittimen pois käytöstä, sit kulkee 60 km/h.. mut onko se laillinen nopeus

5

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tais olla yli 64km/h niin tulee verot, riippuen taas poliisista... Omasta mielestäni 60km/h on turvallinen vauhti ajella, jos pelkää näitä sakkoja jne. :) Poliisit eivät todellakaan pysäytä jokaista mopoa, ja jos pysäyttävät, asiallisuudella pääset heistä eroon. :>

      Laissa on että jos mopo/moposkootteri kulkee yli 45km/h, tai sen kuutiotilavuus on enemmän kuin 50cc, se luokitellaan kevytmoottoripyöräksi.
      Mutta itse en tiedä miksi verot yms. tulevat jos mopo menee yli 64km/h, eikä 45km/h o_O

      Toivottavasti joku asiasta tietävämpi voi vielä tarkentaa. ^^

    • Rajoittimen poisto tekee siitä moposkootteristasi laittoman koska olet muuttanut rakenteellista nopeutta eli toisinsanoen "virittänyt".
      Sama asia jos vaihdat osia jotka ei ole E-tyyppihyväksyttyjä tekee moposkootteristasi laittoman... se että puuttuuko poliisi temisiisi muutoksiin mopossasi on taas ihan Poliisin asia... jos haluat pelata varman päälle niin älä tee muutoksia jotka vaikuttavat noputeen tai vaihda osia jotka ei ole hyväksytty sinun moposkootteriisi.
      Nopeusvalvonnassa on nykyään "nollatoleranssi" eli jos ajat esim viritetyllä mopollasi viidenkympin rajoitusalueella 52km/h niin ilmeisesti selviät kirjallisella huomautuksella mutta pysäyttäneet poliisit todennäköisesti koeajavat laitteesi ja toteavat sen "laittomaksi" ja poistavat siitä kilven muiden sanktioiden lisäksi...
      Pidä soliferisi vakiona niin säästyt monilta murheilta.

    • vakio=mielenrauha

      Mut ei aikuisena miehenä viittis alkaa pelleilemään noitten sanktioiden kanssa jos käry käy. Ehkä parempi ostaa sitte se piikkinen skode seuraavaks jos vauhtia haluaa. Muuten moposkootterissa on paljon hyviä puolia. Halpa vakuutus, mahdollisuus ajella sallituilla kevyen liikenteen väylillä, äärettömän käytännöllinen ja ketterä kaupunkikulkuneuvo ja polkupyörämäinen pysäköinti. Että kai tuon hitauden sietää ja siks toisekseen onko se sen autuampaa ajaa 55 kuin lailliset 45? Tosin prikattomana kone kävisi matalammilla kierroksilla, säästysi hitunen polttoainetta ja ehkä muutama tuotettu ylimääräinen hiilidioksidigramma. Autot haluaa moposta ohi kuitenkin.
      Itellä on ollu moottoripyöriä joten tuo vauhdin huuma on kyllä koettu aiemmin. No - ehkä vielä joskus palaan mp:n sarviin.

      • joo,joo

        On kevytmoottoripyörä ja kuuluu ajoradalle. Kevyenliikenteen väylälle tai polkupyörille varatuille pysäköintipaikoille sillä EI OLE ASIAA...


      • joo,joo

        Ja jos kevyenliikenteen väylä sen sallii - siellä. Liikennesäännöt kunniaan ja apina-asenne helvettiin! Näin kaikilla on mukavaa eikä lompakkokaan valita. Ja mulla vinkki! Älä mee prätkä sarviin. Itse nyt 18-vuotta ontunut ja loppuelamän vammutunut... auton takia, paska käänty päälle. Nopeesti voit elää myös autossa turvakaarissa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1662
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1488
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      911
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      859
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      811
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      786
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      738
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      730
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      728
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      700
    Aihe