Stop medikalisaatiolle

Eikötääjolopu

Olen täysin kyllästynyt tähän lääkemäärään jota syön migreeniin. Estoja,täsmiä,lihasrelaksantteja,bentsoja,tulehduskipulääkkeitä jne jne. Onko sulla joku ei-lääkkeellinen vinkki, josta olet saanut apua itsellesi? Koitetaan koota näitä yhteen ja kokeillaan. Olen 55v ja lopen kyllästynyt. Kohtauksia n. 15/kk.

6

546

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toivottavasti migreeni hellittää

      Hei,
      jätä ruokavaliostasi pois natriumglutamaatti E621 (aromivahvenne) niin monelaiset vaivat jäävät pois, mm. päänsärky ja poskien kuumotus kun on syönyt tiettyjä ruokia. Ko. aineen vaarallisuus on ilmeisesti vihdoin sanottu ääneen. Sitä esim. ei suositella raskaanaoleville. Laki kieltää natriumglutamaatin käytön alle 1 vuotiaiden ruuassa mutta hups heijaa se onkin ihan "vaaraton" meille muille.
      En ole migreenipotilas, mutta päänsärky iskee poikkeuksetta parin tunnin viivellä kun syön valmismarinadeja, hampurilaispaikkojnen majoneeseja tai liemikuutioita. Niissäkin valmistajat ovat muuten pikkuhiljaa jättäneet natriumglutamaatin pois. Eräs nimeltämainitsematon valmistaja oikein mainostaa radiossa kuinka he ovat jättäneet natriumglutamaatin pois. E621 löytyy useimmista makkaroista, lihaleikkeistä ym. tuotteista joita on teollisesti käsitelty niin paljon, että ne eivät maistu enää millekään, niinpä maku täytyy tuoda takaisin laittamalla siihen aromivahvennetta. Surffaile netissä hakusanalla natriumglutamaatti, niin löytyy lisää tietoa.

    • Pakkasukkeli ilman päätä

      peellisia.Onko sinulla ollut jo sydänlääkkeitä migreeniisi.Nitro kielen alle,niin päänsärky lähtee.Migreeniin voidaan käyttää ihan kaikkia lääkkeitä,mitä lääketehtailta löytyy.Jotta silleen.

      • Espertti

        Minä ainakin sään kohtauksen nitrosuihkeesta


    • Madame_Migreeni

      Moni migreeniä sairastava haluaa välillä heittää lääkkeet nurkkaan. Niitä kertyy toinen toisensa jälkeen ja joskus ne ylläpitävät päänsärkyä. Ensisijaisesti kannattaa arvioida se, onko jo siirrytty särkylääkepäänsärkyyn. Siitä lisää tietoa Migreeniyhdistyksen Särkylääkepäänsärky-esitteestä http://www.migreeni.org/julkaisut/esitteet.html. (Jos tulostat, valitse .doc-muoto.)

      Lääkkeiden tehoa tukevat ja mahdollisesti tarvetta vähentävät mm. säännöllinen ruokailu, hyvä työ- ja nukkumaergonomia, liikunnalla hankittu hyvä peruskunto ja taito rentoutua ja heittää huolet silloin, kun ei ole niiden aika.

      Lääkkeiden imeytymistä parantaa niiden kanssa otettu pahoinvointilääke, joka auttaa tabletteja kulkemaan ohutsuoleen, mistä ne imeytyvät. Migreenikohtaus pysäyttää maha-suolikanavan liikkeet, joten kohtauksen aikana otetut lääkkeet voivat olla vielä kohtauksen lopussa yhtenä tablettipuurona vatsalaukun pohjalla – ei ihme että eivät auta.

      • stop medikalisaatiolle

        Olen yrittänyt tavata niitä 621 etc-alkuisia ja heittänyt "aromaatit" mäkeen. Broiskut muut lihat ostan aina au naturel. Särkylääkepäänsärky on poissuljettu (kortisoni-kuuri) takana.tossa oli paljon hyviä vinkkejä.
        Pååttömän pakkasukon neuvosta haen vielä mummon kaapista nitron, jos auttais.


    • Migreenipotilas

      Hei,

      Sinä kun kerroit noin paljosta lääkkeistä, niin heti tuli mieleen lääkepäänsärky.

      Jos käyttää useimpia särkylääkkeitä, niin ne voivat kumoutta toisiaan ja aiheuttavat siten päänsäryn.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2168
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2122
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      57
      1043
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      959
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe