niin jos joskus keksittäisiin lääke perinnölliseen kaljuuntumiseen. semmoinen mikää pitää hiukset samanlaisina mitä ne olivat nii koska semmonen lääke keksittäisiinn... meneekö 10-30v vai onko edes mahdollista
tyhmä kysymys mutta vastatkaa silti
tyhymä
3282
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kun aloitat finasteridin syömisen heti harventumista huomatessasi, hiukset pysyvät päässä 90% todennäköisyydellä. Dutasteridi on vielä tehokkaampi mutta sitä ei ole patentoitu hiustenlähtöön syystä tai toisesta.
Finasteridi tai dutasteridi hoitavat vain oiretta, mutta eivät paranna miestyypin hiustenlähtöä.
Lopullinen hoito varmasti keksitään aikanaan, mutta kyse on sen tason solusäätämisestä, että samassa yhteydessä luultavasti keksitään myös parannus syöpään ja toisaalta keino ikääntymisen pysäyttämiseen, eli solun biologisen kellon pysäyttämiseen. Nämä kaikki kolme asiaa ovat käsittääkseni jossain määrin kytköksissä toisiinsa.
Miksi hevosenkenkä alueen ulkopuolella hiukset kasvavat loppuelämän? Tämähän on asia joka mahdollistaa hiustensiirrot. Noh näiden hiusjuurien reseptorit eivät kykene vastaanottamaan lainkaan dht:ta. Jos niille hiuksille jotka katoavat saataisiin aikaan vastaava ilmiö, kaljuuntuminen estetettäisiin, eikö?