SRK vastasi väkivallalla kaikenlaiseen kritiikkiin aina 80-luvun lopulle saakka. Se määräsi alamaisensa kasvattamaan lapsensa väkivallalla kuuliaisiksi.
Millä SRK nyt laumaansa hallitsee kun lasten kurittaminen (perheväkivalta) on laitonta ja hoitokokoustoimia tarkastellaan suurennuslasin kanssa?
Millä SRK nyt laumaansa hallitsee kun lasten kurittaminen (perheväkivalta) on laitonta ja hoitokokoustoimia tarkastellaan suurennuslasin kanssa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
väkivalta jatkuvat edelleen vaan pienemmissä paikallisissa piireissä ja kaikkeen kurinpitotoimintaan yllyttänyt SRK yrittää mukairtisanoutua niistä - linjanmuutoshan tuli kun veljet puh.joht. ja maanmittari istutettiin lauteille hikoamaan ja eläkeläispappi ilman papin vastuita huudettiin vl-paaviksi, silloin oli selvää paluu hoitokokouksiin ja 70-luvun taitteeseen ja alamaiset vain lakoavat vallan alla ja viisaimmat jätttävät uppoavan srk-laivan
Siksi julkisessa tilassa (Ry:n toimitalo, seurakuntasali jne..) ei enää järjestetä uskovaisten nöyryyttämistilaisuuksia vaan "pienessä piirissä"!
SRK tuntee julkisuuslain ja käyttäytyy sen mukaisesti...
hoitotapahtumassa, koska... "Keskustelun tallentamiseen ei tarvitse lupaa muilta osapuolilta, eikä tallentamisesta tarvitse kertoa etukäteen. Ainoa edellytys on, että keskustelun tallentaja osallistuu keskusteluun itse."
ja siksikö vl-iltamissa kootaan nuorilta puhelimet ja muut soittimet pois ennen "keskusteluja" vastoin maan lakeja?
Onko ihan tosissaan kerätty puhelimet pois "nuorteniltaan" tai muuhun hoitokokoukseen tullessa? Jos näin tehdään, se on todella törkeää jopa SRK:lta.