Apple puhelintuki maksuullinen?

Huomasin, että Applen puhelintuki ei ole edes ilmainen, vaan jonottamisesta joutuu vielä maksamaankin. Ja se maksaa enemmän kuin tavalliseen lankanumeroon soittaminen. PRK :(
71218
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mihin ihmeen numeroon soitit?

Äänestä
  • joka oli annettu, eli 020363633

    Äänestä

PUHELUMAKSU JONOTUSAJALTA


Onko oikein, että asiakas joutuu maksamaan puhelumaksun odotusajalta soittaessaan yrityksen asiakasnumeroon?

Normaalin puhelumaksun periminen jonotusajalta on sallittua. On yleisesti tunnettua, että soittaminen maksaa normaalin paikallis- tai kaukopuhelumaksun verran siitä lähtien, kun numerossa vastataan. Odotusajan maksullisuudesta ei tarvitse erikseen ilmoittaa.
Jos kyseessä on maksullinen palvelunumero, ei jonotusajalta saa periä palvelumaksua, vaan asiakas maksaa ainoastaan normaalin puhelumaksun.

http://www.kuluttajavirasto.fi/user_nf/default.asp?site=34&tmf=6475&lmf=6507&id=9728&mode=readdoc

Äänestä
  • Saunalahden erittelyssä:

    1. 00:00:23 - 0.111 Eur
    2. 00:00:21 - 0.102 Eur
    3. 00:03:53 - 1.126 Eur

    Ja puhelut lankapuhelinliittymiin maksavat 0,149 €/min, joten maksulliselta vaikuttaa...

    Äänestä

ei kannata viskata rahojaan kaivoon. koneeni huoltanut
erme soitteli applen puhelintukeen useamman viikon ja monta kertaa päivässä ennenkuin sai yhteyttä. applen kohdalla ongelmallista on se, ettei tukea juuri saa, enkä usko että yksittäisen suomalaisen asiakkaan ongelmat applea paskaakaan kiinnostavat. jenkeissähän lukuisat ongelmat ovat poikineet näitä joukkokanneuhkailuja, suomessa ei voi kuin hyssytellä

Äänestä
  • Itse kun olen soitellut sinne, vastattu on joka kerta viimeistään muutamassa kymmenessä sekunnissa (neljä soittoa tänä talvena). Suhtautuminen on ollut erittäin asiallista ja ystävällistä.

    Toisilla voi olla toisenlaisia totuuksia, mutta mulla on tämä.

    Äänestä

  • Kylläpä taas mielikuvitus laukkaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kusettu kirjoitti:

Huomasin, että Applen puhelintuki ei ole edes ilmainen, vaan jonottamisesta joutuu vielä maksamaankin. Ja se maksaa enemmän kuin tavalliseen lankanumeroon soittaminen. PRK :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu