Saako lukea itse?

Frank Black

Mitens on? Jos alkaa muslimiksi, niin saako itse lukea koraania? Vai pitääkö sitä vain kuunnella kun joku imaami lukee? Itse olen ei-muslimina lukenut koko kirjan, enkä löydä perusteluita esim. naisten ympärileikkaukselle tai huivipakolle. Luenko väärin?

10

425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ghklhkfj

      en tiedä, mutta huivipakko kyllä löytyy....

      • JAJH

        Koraanista ei löydy sen enepää pakkoa tyttöjen/naisten kuin poikien/miestenkään sukuelinten silpomiselle. Joka muuta väittää, osoittakoon Koraanista ao. määräyksen. Myöskään "huivipakkoa" ei Koraanista löydy.


    • =)!#%!"=)(
      • fgfhkljkf

        sillä se on ahdasmielisten uskovaisten palsta....


      • Ihan Vääärä

        Mä en pääse tolle foorumille. Kun kysyin aikoinaan väärän kysymyksen...


      • muslimix
        Ihan Vääärä kirjoitti:

        Mä en pääse tolle foorumille. Kun kysyin aikoinaan väärän kysymyksen...

        voisiko sun blokkaamiseen olla semmoinen syy, että et osannut käyttäytyä?

        Jos menee toisen uskonnon omalla palstalle, varsinkin suljetulle niin siellä pitää osata käyttäytyä. Ne palstat on suljettuja sen takia, ettei niistä tule samanlaisia kuin esim. tästä palstasta. Suljetuilla palstoilla halutaan käydä aikuismaista keskustelua ja kunnioittaa toista ihmistä/toisen uskontoa.

        Minulle ei henk.koht. tulisi mieleenkään mennä esim. juutalaisten tai kristittyjen palstalle kirjoittelemaan sellaista tekstiä mitä täältä saa lukea. Kun kunnioittaa toisia, saa myös kunnioitusta takaisin.

        Muistan itse aikoinaan vuosia sitten kun kävin tällä palstalla erittäin mielenkiintoisia aikuismaisia ja toista kunnioittavia keskusteluja erään ei-muslimin kanssa, jolla ei ollut mitään intressejä tulla muslimiksi.

        Asioita saa kyseenalaistaa, mutta se tulee tehdä toista toisen uskontoa kunnioittavasti. Niin saa parhaimmat vastaukset, oma asia on sitten hyväksyykö ne vai ei.


    • Sallus

      Ei suositela luettavaksi. Tulkinta tarvitaan.

      Entisenä muslimina voin sanoa: lainaa kirjastosta ja lue loppuun ennenkuin teet "syvällisiä"päätöksiä.
      Ja sitten lue uusitestamentti. Mitä vaan joka ei kehota sua laajentamaan x:opin "taloudellista" tai "henkistä" valtaa. Lue uusitestamentti.

      • JAJH

        Koraani nimen omaan kieltää tulkitsemisen. Se on annettu "selvällä arabian kielellä, jotta ymmärtäisitte". Jos jokin on selvää, ei sitä tarvitse tulkita. Jos jotain tekstiä pitää tulkita, se ei ole selvää.


    • muslimix

      Naisten ympärileikkauksesta ei ole Koraanissa. Huivin käytöstä on.
      Nyt tulee kuitenkin muistaa, että käännös on aina käännös. Suomeksi ei ole hyvää Koraanin käännöstä. Kaikkissa on perustavan laatuisia käännösvirheitä.
      Uskon, että suomalaisena osaat lukea ihan "oikein". Ymmärtäminen on sitten ihan toinen juttu.
      Henk.koht. kehottaisin lukemaan englannin kielisen koraanin ja mieluummin semmoisen jossa on vähän selitystäkin mukana eli sivun alareunassa on joitakin jakeita selvennetty.

      Tännekin liitellään Koraanin jakeita ja yleensä vaan ne kohdat jotka sopiva ko. henkilön mielipiteisiin välittämättä yhtään siitä mitä lauseen ympärillä lukee tai mihin asiaan se on tarkoitettu.

      Koraania luetaan kuin "piru raamattua" .

      • JAJH

        Voisitko esittää, sanokaamme vaikkapa ensiksi kaksi, tuollaist "perustavaa laatua olevaa käänösvirhettä" ja esittää "oikean käännöksen" sekä perustelut sille?

        Odottelemme innolla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      284
      4462
    2. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      125
      2461
    3. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      319
      2427
    4. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      150
      2323
    5. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      191
      2173
    6. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      477
      1193
    7. Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus

      Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii
      Luterilaisuus
      384
      1118
    8. Huumeliika mellastaa Suomussalmella

      Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki
      Suomussalmi
      11
      1010
    9. Ihana sinä (m)

      Oispa kiva nähdä sua. Uskomatonta, miten paljon sä pyörit mun ajatuksissa. Oonkohan mä sun mielessä? Haluaisitko nähdä v
      Ikävä
      38
      913
    10. Oletko koskaan miettinyt

      kun sua ei kukaan puolusta missään tilanteessa? Eikö ole omituista?
      Viha
      92
      888
    Aihe