Mitens on? Jos alkaa muslimiksi, niin saako itse lukea koraania? Vai pitääkö sitä vain kuunnella kun joku imaami lukee? Itse olen ei-muslimina lukenut koko kirjan, enkä löydä perusteluita esim. naisten ympärileikkaukselle tai huivipakolle. Luenko väärin?
Saako lukea itse?
10
422
Vastaukset
- ghklhkfj
en tiedä, mutta huivipakko kyllä löytyy....
- JAJH
Koraanista ei löydy sen enepää pakkoa tyttöjen/naisten kuin poikien/miestenkään sukuelinten silpomiselle. Joka muuta väittää, osoittakoon Koraanista ao. määräyksen. Myöskään "huivipakkoa" ei Koraanista löydy.
- =)!#%!"=)(
http://tulevaisuus.org/keskustelu/index.php Suosittelen mielummin tuota ku tätä foorumia jos haluat tietää joitakin asioita islamista.
- fgfhkljkf
sillä se on ahdasmielisten uskovaisten palsta....
- Ihan Vääärä
Mä en pääse tolle foorumille. Kun kysyin aikoinaan väärän kysymyksen...
- muslimix
Ihan Vääärä kirjoitti:
Mä en pääse tolle foorumille. Kun kysyin aikoinaan väärän kysymyksen...
voisiko sun blokkaamiseen olla semmoinen syy, että et osannut käyttäytyä?
Jos menee toisen uskonnon omalla palstalle, varsinkin suljetulle niin siellä pitää osata käyttäytyä. Ne palstat on suljettuja sen takia, ettei niistä tule samanlaisia kuin esim. tästä palstasta. Suljetuilla palstoilla halutaan käydä aikuismaista keskustelua ja kunnioittaa toista ihmistä/toisen uskontoa.
Minulle ei henk.koht. tulisi mieleenkään mennä esim. juutalaisten tai kristittyjen palstalle kirjoittelemaan sellaista tekstiä mitä täältä saa lukea. Kun kunnioittaa toisia, saa myös kunnioitusta takaisin.
Muistan itse aikoinaan vuosia sitten kun kävin tällä palstalla erittäin mielenkiintoisia aikuismaisia ja toista kunnioittavia keskusteluja erään ei-muslimin kanssa, jolla ei ollut mitään intressejä tulla muslimiksi.
Asioita saa kyseenalaistaa, mutta se tulee tehdä toista toisen uskontoa kunnioittavasti. Niin saa parhaimmat vastaukset, oma asia on sitten hyväksyykö ne vai ei.
- Sallus
Ei suositela luettavaksi. Tulkinta tarvitaan.
Entisenä muslimina voin sanoa: lainaa kirjastosta ja lue loppuun ennenkuin teet "syvällisiä"päätöksiä.
Ja sitten lue uusitestamentti. Mitä vaan joka ei kehota sua laajentamaan x:opin "taloudellista" tai "henkistä" valtaa. Lue uusitestamentti.- JAJH
Koraani nimen omaan kieltää tulkitsemisen. Se on annettu "selvällä arabian kielellä, jotta ymmärtäisitte". Jos jokin on selvää, ei sitä tarvitse tulkita. Jos jotain tekstiä pitää tulkita, se ei ole selvää.
- muslimix
Naisten ympärileikkauksesta ei ole Koraanissa. Huivin käytöstä on.
Nyt tulee kuitenkin muistaa, että käännös on aina käännös. Suomeksi ei ole hyvää Koraanin käännöstä. Kaikkissa on perustavan laatuisia käännösvirheitä.
Uskon, että suomalaisena osaat lukea ihan "oikein". Ymmärtäminen on sitten ihan toinen juttu.
Henk.koht. kehottaisin lukemaan englannin kielisen koraanin ja mieluummin semmoisen jossa on vähän selitystäkin mukana eli sivun alareunassa on joitakin jakeita selvennetty.
Tännekin liitellään Koraanin jakeita ja yleensä vaan ne kohdat jotka sopiva ko. henkilön mielipiteisiin välittämättä yhtään siitä mitä lauseen ympärillä lukee tai mihin asiaan se on tarkoitettu.
Koraania luetaan kuin "piru raamattua" .- JAJH
Voisitko esittää, sanokaamme vaikkapa ensiksi kaksi, tuollaist "perustavaa laatua olevaa käänösvirhettä" ja esittää "oikean käännöksen" sekä perustelut sille?
Odottelemme innolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa
Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.1884097Taisi kolahtaa....
Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä392647Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit
mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte1022125Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa
Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli851908Suomi edelleen maailman onnellisin maa
Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.2061801Kyllä mies pakit kestää
Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n271110- 721065
- 67799
Milloin olit onnellinen? Miksi?
Mikä saa sinut onnelliseksi? Suomi on 9. kertaa maailman onnellisin maa. Kuulutko sinä onnellisten suomalaisten joukkoon148786Anniina Valtonen odottaa - Sai 2-vuotiaalta lapseltaan napakan heiton!
Suosikkimeteorologi Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Hän on kertonut odottavansa toista lasta. Valtonen28781