Kävin katsomassa su 30.8.09 Aston Villa - Fulham matsin Villa Parkilla Birminghamissa. Tässä kokemuksiani muille ottelumatkaa suunnitteleville.
Liput olin tilannut seuran kotisivujen (http://www.avfc.co.uk/) Online Box Officesta, minne vaaditaan rekisteröityminen. Koska en ollut ennen tilannut, oli mahdollista varata liput vasta 12 päivää ennen matsia niiden tultua yleiseen myyntiin (general sale). Ostetut liput lähetetään automaattisesti rekisteröinnin yhteydessä annettuun osoitteeseen. Jos ostohetkellä otteluun on aikaa alle 72h, niin lippuja ei postiteta vaan ne voi noutaa lipputoimistista.
Lippujen postitus oli pieni ongelma, koska ehdin lähteä matkalle jo ennen kuin ne saapuivat postissa. Asia ratkesi kuitenkin helposti kun pelipäivänä menin Birminghamin keskustassa Villan lipputoimistolle (New St) ja sain sieltä duplikaattiliput. Jos lippujen kanssa ilmenee ongelmia, kannattaa soittaa, koska sähköpostiin reagointi oli melko hidasta.
Villa Parkilla ei ollut pahemmin ruuhkaa vaan porteista pääsi sisään sujuvasti, ainakin kun meni noin puolta tuntia ennen ottelun alkua. Repunkin sai viedä sisään mutta se tarkastettiin.
Liput olivat Holte End päätykatsomoon yläosaan (£34/kpl), missä kotijoukkueen äänekkäimmät fanit viihtyvät. Tunnelma oli hieno, varsinkin kun Villa voitti 2-0 ja avausmaali tuli heti alussa. Holte Endin yläosa seurasi koko matsin seisaaltaan ja lujaa kannustaen. Muualla väki näytti istuvan.
Keskustasta Villa Parkille ja takaisin pääsee kätevästi bussilinjalla 7. Ottelun jälkeen useita busseja ajoi peräkkäin, jotta väki mahtuisi. Kadut olivat vaan melko tukossa henkilöautojen vuoksi, joten ainakin ylimääräinen puoli tuntia on varattava keskustaan pääsemiseen.
Ottelumatka: Aston Villa - Fulham
4
728
Vastaukset
- 4-4-2
..muutama matsi on nähty siellä. Duuni reissuja 2-3 joka vuosi Birminghamiin. Ainakin viime kaudella alakategorian matseihin sai lippuja ihan 2-3 päivää ennen matsia. Viimeksi Villa-Boro (la) matsiin ostin keskiviikkona liput.
Viikolla 41 olen menossa Birminghamiin,maanantaina 5.10. Man.C matsiin piti kysellä tuttavilta lippuja,viime vuonna olisi varmaan saannut ottelupäivänä:) - villain789
Olen alustavasti suunnitellut reissua villa parkille. Mites lennon&hotellin saisi vaivattomasti? Tampereelta pääsisi ryan airilla melko edullisesti lontoon stanstedille, mutta ikävästi lento on perillä puolenyön aikaan. Ikävä siinä epätietosena alkaa palloilemaan....
- Jussi...
Stanstedista pääset yöllä klo 01.00 lähtevään bussiin,perillä 04.00.
- Jussi...
Ehkä paremmin kuljet keskustan ja Villa Parkin välin junalla.Kolmas pysäkki Witton, ja olet stadionin lähes vieressä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4613927Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181672- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991398Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 521286
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441069
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331057