Maltitoli makeutusaine

tiedonhaluinen4567

Miten on, voiko maltitolilla maustettua suklaata syödä ilman haittavaikutuksia. Minulla on diabetes 2.

2

1621

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kakkonen

      Sain maltitolilla makeutetuista konvehdeista ripulin. Ei ilmeisesti ehtinyt imeytyä mitään. Vaikka suklaa olisi makeutettu keinotekoisesti, pitäisi selvittää, että siihen ei ole kaakaon sisältämän hiilihydraatin lisäksi ympätty muita hiilihydraatteja. Syötävä määrä on tietysti myös tärkeä asia.

      Kaakaoainekseksissa on itsessäänkin jonkin verran hiilihydraatteja. Tummissa prosenttisuklaissa on sitä vähemmän sokeria, mitä isompi on kaakaoaineksen osuus. Paras ehkä on Lindtin 99 % tumma suklaa, jossa on hiilihydraatteja vain noin 8 %. Ei siis sisällä lisättyä sokeria eikä maistu makealta. On tosin kallista. Vähempiprosentisissa on enemmän sokeria. Kannattaa suosia yli 80 % kaakaota sisältäviä tummia suklaista. Niissä hiilihydraattien määrä jää vähäiseksi, kun ei syö koko levyä kerralla.

      • makeutusaineista

        Makeutusaineet aiheuttavat toisille ripulia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3111
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3067
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2417
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      2037
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1893
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1759
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1606
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      83
      1370
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1280
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1110
    Aihe