Fort Lauderdale ja golfkentät, suositukset

Tigerstedt

hei !
Olemme lähdössä joululomalla Floridaan ja majoitus mahdollisesti Fort Laudedalen ympäristöstä. Onko jollain kokemuksia paikan golfkentistä ? Mitä kenttiä suosittelette ja minne kentille pääsee pelaamaan ? Entä muuta mitä kannattaa ottaa huomioon siellä pelatessa ?
terv. Tigerstedt

3

785

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • golfaaja minäkin

      Netistä löydät googlaamalla Lauderdalen alueen golfkentät. Itse asun talvet vähän pohjoisempana Lauderdalesta ja käyn golfaamassa Palm Beachilla ja Lake Worthissa ja osaan kertoa vain yleistä siellä golfaamisesta. Olemme käyneet neljällä eri kentällä ja jokaiseen on päässyt (siellä ei vaadita edes green gardia, vaikka kyllä meillä se on Suomessa suoritettua). Kentät ovat eri hintaisia, ja joillakin on aika pitkä varausaika, siis useampi päivä, mutta joillekin kentille pääsee aika lyhyellä varoitusajalla. Emme ole liityneet mihinkään jäseneksi, koska on mukava vaihella eri kenttiä. Niiden vaativuustasokin vaihtelee tosi paljon. On olemassa myös kenttiä, joihin päästetään vain sen omia jäseniä, mutta kyllä ne pitäisi selvitä netistä nekin.

      Talvella siellä sataa tosi harvoin, niin että lähes joka päivä on hyvä golfausilma.

      Mahtavia golfhetkiä sinulle!

      • Tigerstedt

        kiitos paljon tiedoista. Tsekkasin jo netistä kenttiä, joita löytyy alueelta todella paljon. On vain vaikea arvioida kenttää nettikuvien perusteella. Henkilökohtaiset kokemukset ja suositukset usein antavat paremman kuvan tai sitten eivät. Tiiaikoja pystyy näköjään varaamaan vaikka netin kautta ja joillain kentillä saa jopa alennuksia nettivarauksista. Lähinnä kiinnostaa onko esim. osa kentissä täysin yksityisiä, joihin ei pääse ollenkaan ulkopuoliset ja minkä tasoisia ovat julkiset ja kunnalliset kentät.
        Entä onko suosituksia hyvästä majoituksesta esim. keskeisellä paikalla eri kenttiä, meinaamme kyllä vuokrata auton käyttöön, sehän on elinehto jenkeissä.


    • tee off

      googleen: ft.lauderdale golf courses. Sielta loytyy nimet ja osoitteet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      171
      4867
    2. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      169
      1641
    3. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      66
      1457
    4. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      65
      970
    5. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      124
      797
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      787
    7. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      56
      776
    8. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      751
    9. En olisi uskonut et

      Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.
      Ikävä
      66
      739
    10. miehelle naiselta

      Monen naisen kanssa olet lempinyt, mutta mua et saanutkaan 😉
      Ikävä
      76
      731
    Aihe