mistä imetysliivit?

fffrrriia

Asun pienessä kylässä jossa ei ole kuin seppälä, Halpahalli yms.. Täytyy varmaan lähteä kai isommasta kaupungista niitä etsimässä.. Kuulin että H&M stä voisi löytyä halvat mutta kuuluuko ne yleisesti valikoimaan.. Mistään odotus-kaupasta ei huvittaisi lähteä etsimään kun tuntuu että ne pistäisivät hinnaksi 50,- euroa ja alkaisivat tuputtaa kaikkea turhaakin siinä sivussa. Löytyykö alle 20;-?
Ihan vaan mielenkiinnosta kysyn semmostakin että oliko ennen vanhaan tuommosia imetysliivejä. Eli siis silloin 80-luvulla? ajattelen siis jos äitini ei ole tarvinnut sellaisia niin vähän aikaa sitä varmaan pystyy itekkin ihan normaali liiveillä olemaan.. Vai oliko silloin vain kaarituettomia kun niitä ei meinaa enää oikein löytää muuta kuin persikanvärisinä mummorintsikkoina..
Stressaan ihan hirveästi jo sitä kaupunkireissua kun sen kanssa saa sitten säheltää kun pitää ottaa kärsimättömyyttään mariseva ukkokin mukaan..

7

791

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itse...

      Itse en pystyisi imettämään ilman imetysliivejä - ainakaan helposti ja nopeasti enkä istualtaan.
      Hankkisin sinuna liivejä useammat - varsinkin yöllä maidontuotanto meinaa ehtiä kulutuksen edelle ja liivit tahraantuvat eli jokaisen käytön jälkeen liivit päätyvät pesuun. Yöllä on mukavammat kaarituettomat, jolleivät rintasi ole isoja kuppikokoja ehkä imetystopillakin pärjäisi. Jotakin on kuitenkin oltava, että on mihin liivinsuojat kiinnittää tai koko sänky ja vuodevaatteet ovat maitotahroissa...
      Tästä päädytään siihen, että liivien pitää kestää kulutusta ja pesua. En tiedä onko ihan halvimman ostaminen siis fiksuin ratkaisu, kestävätkö käyttöä.
      Itselläni on päivittäiskäytössä Triumphin liivejä, kaarituilla ja ilman, hinta oli jossakin kolmen kympin huitteissa. Niitä myydään vähän kaikissa kaupoissa, ainakin täällä meillä päin olen nähnyt niitä Lindexillä (jossa myytiin muitakin imetysliivejä, eivät vain malliltaan sopineet minulle), Sokoksella ja Prismassakin. Ei siis ole pakko mennä liiviliikkeeseen eikä maksaa maltaita.
      Changella on kohtuuhintaisia (olisiko hinta ollut 40-50 välillä) tukevia ja kauniita liivejä, isojakin kuppikokoja. Hain sieltä itse "paremmat liivit", joissa ei rinnat roiku :D

    • mk21

      HM:n liivit on ihan hyviä ja mukavia päällä ja raaskii ostaa useammat vaihtoliiveiksi. Carriwellin liivitkin on hyviä, eikä niin kalliita. Itsellä on kahdet HM:n liivit, yhdet Carriwellin pehmoimetysliivit ja yksi Carriwellin toppi yökäyttöön. Lisäksi käytän välillä päivällä vanhöja normiliivejä.
      Tilaa nettikaupasta tai HM:n postimyynnistä, niin ei tarvi stressata ja hinata ukkoa mukana :-).

    • älä stressaile!

      kannattaisi satsata. Voi olla tosi hankala imettää tavallisilla liiveillä, kun pitäisi aina napsauttaa selästä auki ja muksu raivoaa sylissä. En tiiä miten ne ennenaikoina tekivät, olisivatko käyttäneet rintasiteitä, mitä synnärilläkin tehdään. Siinähän on yksi mahdollisuus jos nuukailla haluat, jostain isosta flanellikankaasta opettelet sitomaan liivit, ne on hirmu tukevat. Mutta kyllä minä satsaisin muutamiin hyviin liiveihin, on paljon mukavempaa, kun "maitolaiturit" on tuettuna ja suojattuna. Itse en öisin käytä liivejä, kun maidontulo on vähäistä, mutta tytön ollessa tissillä toisesta voi pikkusen "vuotaa".

      Triumphin imetysliivejä saa melkeinpä mistä vain, hintakin on kohtuullinen. Itse ostin laitokselle pilipaliliivit 17 eurolla, mutta ne ei ole kyllä päällä sen jälkeen olleet. Mutta jos rahapuoli tekee tiukkaa niin näkyy olevan huutonetissäkin imetysliivejä, osa ilmeisesti uusiakin, niin sieltähän voit etsiä. Tai nettikaupoista, jos teilläpäin ei minkäänlaista vaatekauppaa löydy

    • Köyhä-äiti

      Itsehän olen imettänyt nyt tuota vauvaani yli 9kk ilman imetysliivejä. Kun ei niitä vaan ole löytynyt sopivia ja mukavia minun hintatasolle. No, myönnetään, että jotkun imetysräpsykät oon kerenny tässä välissä ostaa, mutta kun liivikoko oli imetyksen alkaessa 85 G ja nyt 75 D ja kaikki koot siltä väliltä on kerenny tietenkin olla, niin ymmärtää, ettei kovin kauan oo tullut yhtiä liivejä käytettyä. Ja en auo liivejä välttämättä takaa kun alan imettää (ellei sitten ole esim. urheiluliivit just päällä). Yleensä riittää, kun lasken sen verran rintaliivin kuppiosaa, että saa "maitobaarin" esille. Napakoissa liiveissä joutuu kyllä olkaimenkin laskemaan alas samalla. Kyllä se onnistuu.
      MUTTA en kyllä suosittele välttämättä tätä minun meininkiä - seuraavan lapsen kohdalla aattelin kyllä panostaa kunnon imetysliiveihin, jos silloin vaikkapa ois rahatilanne parempi ja ois sen verta fiksumpi... =) Nyt kävin muutama viikko sitten oikein liivikaupassa kyselemässä imetysliivejä, mutta tultiin myyjän kanssa siihen tulokseen, että kerran on tähän asti menty ilman, niin jospa tuo menis loppuaikakin... =)

    • kaikkea mahdollista

      myöskin löytää uusia ja vähän käytettyjä liivejä jos tietää oman mallin ja koon. Varmaan on muitakin vastaavia, mut ite käytän vain huuto.nettiä tarpeisiini.

    • löytyä...

      ostin itse tänään paikallisesta robin hoodista triumphin liivit, kymppiä halvemmala kuin kaupungissa myytiin. Käy siis toki katsomassa ne paikalliset halpahallit yms.

    • xmyyjä

      saahan liivejä berkkokaupoistakin, mutta ainakin siilissä halpa-halli on ainoa liike jossa täällä saa imetysliivejä. Ja äitiysvaatteita myös.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      180
      2015
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      160
      1735
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1696
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1473
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      156
      1248
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      53
      1136
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      58
      1010
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      70
      919
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      26
      897
    10. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      889
    Aihe