Oulun akvaarioliikkeet

Peltsu 1981

Parisen vuotta pohjoisen pääkaupungista ollessani poissa on varmaan tapahtunut yhtä sun toista akvaariokaupoissa. Nyt kuitenkin olen palaamassa ja ajattelin pykätä uudet altaat.

Mitä akvaariokauppoja Oulussa nykyään on ja missä ne sijaitsevat? Kirjoittaisitteko samalla rehellisiä mielipiteitänne kyseisistä liikkeistä? Tahtoisin luotettavaa tietoa, etten vahingossakaan mene ostoksille huonoisiin liikkeisiin.

5

2769

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoitsukki

      Oulussa ei enää montaa ole, kun haukun paikkakin lopetti. Keskustan alueella on Lilzoo, mutta itse en sitä suosittele elävän ostoon, jonkun verran olen sieltä kaloja ostellut, mutta eipä ne pitkäikäisiä ole olleet eli elivät n. pari viikkoa. Samaa sarjaa on joutsensillan K-marketissa sijaitseva liike, eli muuta kyllä (hintava) voi ostaa, mutta ei elävää, vaihtavat tosin alle viikossa kuolleet eläviin. Maikkulan mustissa ja mirrissä on kaloja myös, en ole kokeillut, sinne meni haukun paikasta jäljelle jääneet. Itse suosin nykyään Kempeleen puolella sijaitsevaa taito tassua, sieltä olen paljonkin kaloja ostellut (kyllä se lähelläkin on) eikä ole ongelmia ollut, tilaavat myös jos jotain tarvitsee. Oulunsalossa on myös lilzoo, mutta on auki vain iltapäivisin ja melkoisen mutkan takana.

    • oispa rohkee

      Tällä hetkellä valikoima on surkea! Tänne tarvittaisiin pikaisesti uusi akvaarioihin perehtynyt eläinkauppa.

      Akvaariosopista ei kannata ostaa mitään elävää. Kallis hinta ja huono laatu, varsinkin se laatu. Myyjät möisivät varmaan vaikka äitinsä sinne 40 litran akvaarioon. Tautisia kaloja.
      Maikkulan Musti ja Mirri on laadultaan kohtalainen ja tietoa löytyy tai ainakin myöntävät jos ei löydy ja myyjät ovat kohtuullisen kiinnostuneita siitä mihin kalat tulevat mutta hinnat ovat melko suolaisia.
      Oulunsalon Lilzoo on ihan ok mutta tosiaankin aukioloajat ovat omituiset ja ilman navigaattoria on turha yrittää perille.
      Taitotassussa en ole käynyt mutta hyvää siitä on kuulunut.

      Haukunpaikka RIP!

      • akvapoju

        Tänne tarvittaisi jokin uusi liike! Ja liike saisi olla haukun paikan tasoinen paikka :( Itsekkin olen joskus virheenä akvaariosopista ostanut kaloja mutta suurin osa kuoli n 2 viikon kuluttua, kun taas harva on elänyt menestyksellä 5 vuotta. Lilzoo ta en ole kokeillut joten siitä ei ole mitään tietoa. TS. Täällä ei ole oikeastaan mitään ;'(


      • akvapoju kirjoitti:

        Tänne tarvittaisi jokin uusi liike! Ja liike saisi olla haukun paikan tasoinen paikka :( Itsekkin olen joskus virheenä akvaariosopista ostanut kaloja mutta suurin osa kuoli n 2 viikon kuluttua, kun taas harva on elänyt menestyksellä 5 vuotta. Lilzoo ta en ole kokeillut joten siitä ei ole mitään tietoa. TS. Täällä ei ole oikeastaan mitään ;'(

        Pattijoella Raahessa Akvaario ja Ötökkä putiikki.Aloitti toimintansa Haukun Paikan kanssa yhteistyössä.
        www.akvaariojaotokka.net
        Käykäähän tutustumassa.....


    • asdsfddddfgffbv

      Aloitti ja lopetti...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      244
      3307
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      359
      2956
    3. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      17
      1975
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      78
      1836
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      63
      1763
    6. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      59
      1642
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1523
    8. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1466
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1394
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      471
      1385
    Aihe