Anu Kuivalaisen dokumentissa Uuno F.Inkisen sotapäiväkirjasta ei vaan näkynyt missään mitään sodanajan sotapäiväkirjaa.
Vanha ukko oli paljon myöhemmin pannut omia satujaan paperille.Kuinka suomalaiset muka tappoivat venäläisiä sotavankeja.
Huhtiniemen kaivausten aikaankin joku vanha ukko oli muistavinaan kuinka näki itse suomalaisten heittelevän ammuttuja rintamakarkureita Huhtiniemessä hautaan.Mitään ei kuitenkaan löytynyt.
Anu Kuivalainen näytti kyllä täysin luottaneen vanhan ukon horjuvaan muistiin.
Uuno F.Inkisen sotapäiväkirja
3
608
Vastaukset
- mitä muuta
Anu Kuivalainen on tietääkseni kova kommunisti, jonka mielestä Suomi olisi pitänyt liittää Neuvostoliittoon kuten Baltian maat.
- kuulakärkikynällä
kuulakärkikynää ei vain ollut käytössä siihen aikaan kun Anne muka piileskeli.
Päiväkirja on kirjoitettu joskus 1950 luvulla jolloin Annea ei ollut elävänä. - Sodan kauhut
Kommentin kirjoittaja esiintyy tietäjänä, mutta antaa väärän kuvan dokumentin päähenkilöstä ja sotapäiväkirjasta. Alkuperäinen, sodan aikana kirjoitettu sotapäiväkirja on todella olemassa. Olen sen itse aikoinaan lukenut, joten mistään vanhan miehen horinoista ei tässä filmissä ole kyse.
Tämä on faktaa.
Dokumentti tuo hyvin esille erään suomalaisen sotilaan aidot kokemukset, kiistatta. Jokainen sodan käynyt koki ja näki sen omalla tavallaan, yhtä oikeaa totuutta Talvi- ja jatkosodassa ei ollut, oli sitten vakaumukseltaan mitä tahansa. Kaiken touhun taustalla oli ihminen omine tuntoineen ja aisteineen. Aivan kuten Inkinenkin. Yksi monista. Tämä kannaattaa muista nykypäivänäkin.
Ns. "virallinen tieto" ei aina kerro kaikkea mitä oikeasti on tapahtunut. Siksi on hyvä tuoda myös muita totuuksia esille. Moni muu sodan käynyt mies koki samoja syyllisyystuntoja läpi elämänsä, heitä kaikkia ei vain kuunneltu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1918672
- 114688
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka523730Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1043096Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv952742Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t62498Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121758- 441485
Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos641308Golffarit kehityksen jarruna
Nyt kun yritetään saada kivitippua toimimaan niin golffarit iskee puukolla selkään joka asiassa. Majoituspalveluja maino131279