Uuno F.Inkisen sotapäiväkirja

satukirja...

Anu Kuivalaisen dokumentissa Uuno F.Inkisen sotapäiväkirjasta ei vaan näkynyt missään mitään sodanajan sotapäiväkirjaa.

Vanha ukko oli paljon myöhemmin pannut omia satujaan paperille.Kuinka suomalaiset muka tappoivat venäläisiä sotavankeja.

Huhtiniemen kaivausten aikaankin joku vanha ukko oli muistavinaan kuinka näki itse suomalaisten heittelevän ammuttuja rintamakarkureita Huhtiniemessä hautaan.Mitään ei kuitenkaan löytynyt.

Anu Kuivalainen näytti kyllä täysin luottaneen vanhan ukon horjuvaan muistiin.

3

590

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitä muuta

      Anu Kuivalainen on tietääkseni kova kommunisti, jonka mielestä Suomi olisi pitänyt liittää Neuvostoliittoon kuten Baltian maat.

    • kuulakärkikynällä

      kuulakärkikynää ei vain ollut käytössä siihen aikaan kun Anne muka piileskeli.

      Päiväkirja on kirjoitettu joskus 1950 luvulla jolloin Annea ei ollut elävänä.

    • Sodan kauhut

      Kommentin kirjoittaja esiintyy tietäjänä, mutta antaa väärän kuvan dokumentin päähenkilöstä ja sotapäiväkirjasta. Alkuperäinen, sodan aikana kirjoitettu sotapäiväkirja on todella olemassa. Olen sen itse aikoinaan lukenut, joten mistään vanhan miehen horinoista ei tässä filmissä ole kyse.
      Tämä on faktaa.
      Dokumentti tuo hyvin esille erään suomalaisen sotilaan aidot kokemukset, kiistatta. Jokainen sodan käynyt koki ja näki sen omalla tavallaan, yhtä oikeaa totuutta Talvi- ja jatkosodassa ei ollut, oli sitten vakaumukseltaan mitä tahansa. Kaiken touhun taustalla oli ihminen omine tuntoineen ja aisteineen. Aivan kuten Inkinenkin. Yksi monista. Tämä kannaattaa muista nykypäivänäkin.
      Ns. "virallinen tieto" ei aina kerro kaikkea mitä oikeasti on tapahtunut. Siksi on hyvä tuoda myös muita totuuksia esille. Moni muu sodan käynyt mies koki samoja syyllisyystuntoja läpi elämänsä, heitä kaikkia ei vain kuunneltu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      51
      3645
    2. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      114
      2600
    3. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      597
      2302
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      19
      2046
    5. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      78
      1847
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1688
    7. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1658
    8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      1602
    9. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      95
      1469
    10. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1466
    Aihe