Lipposen hallitus vei lapsiperheiden tuet, eli tulon siirrot. Tuttu lause suurperheen isältä. ensinnäkin ne tuet vei Ahon hallitus ja toisekseen minusta 100 euron lapsilisä on todellakin riittävä. Tilanne on todellisuudessa se että suurperheen lapset maksavat vanhemmilleen isot talot ja pajerot.
Miksi valittaa , kun pärjää aivan hyvin.
Miksi valittaa , kun pärjää aivan hyvin.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kukas se tässä oikein valittaa
veronmaksaja. Jonkunhan ne lestojen ilot pitää maksaa. Hyvä, että ovat edes tyytyväisiä.
Kuka tekee aikanaan työt, että saadaan sinun eläkkeesi maksettua?
Meidän lapsemme.
Enpä ole kuullut moista. Olen itsekin ison perheen isä ja tyytyväinen sosiaalietuuksiimme.
ihmetellä, että Suomessa lapsiperheiden tuet ovat niin hyvät, kuten muissakin pohjoismaissa. muualla asia on paljon huonommin.
Näen tässä asiassa vain toteutuvan sen sanan, että uskokaa niin sen ohessa teille kaikki annetaan ja että Jumala on luvannut siunata ja huolehtia omistaan. On ohjannut päättäjät luomaan lakeja, jotka turvaavat lapsiperheiden elämää, vaikka päättäjissä tosi vähän on lestadiolaisia.
Muut siellä paljon enemmän lapsien ja heidän perheiden syvinvoinnista huolta kantavat.
Sekin on ihme että ikäänkuin kadehditaan perheiltä heisän tukiaan, mutta usein kuitenkin kieltäydytään perheen hankkimisesta tai ainakin se on rajoitettua. Siihenhän olisi kaikilla oikeus ja useimmilla myös mahdollisuus.
Ei ole "vara" "hankkia" lapsia,mutta kadehditaan lapsiperheen "suuria tuloja".???
Eläketurvahan onkin uudistumassa niin,että työssäkäyvät lapset maksavat vanhemmilleen eläkettä.
Miksi tänne palstalle on pakko tulla haukkumaan lestadiolaisia, he kulkevat valitsemallaan tiellä eikä kai kellään siihen tulisi olla mitään sanottavaa. käytä aikasi johonkin muuhun kuin säälittävään parjaukseen.
pidät tätä siis säälittävänä parjauksena , mutta oletko koskaan ajatellut että nimimerkin taakse voi kätkeytyä ihminen , joka on todella kuullut kertomaansa valitusta useammin kuin kerran . " Lipponen vei lapsiperheiden tuet " tms...
tämä on keskustelu palsta , jolle annoin mielestäni aivan keskustelukelpoisen aiheen , ei ole tuulesta temmattu ja muutenkin onko näin että kritiikkiä ei voisi esittää , vaan se on parjausta