motivaatio ja keskittyminen

kuinka saisi oikein kunnon lukuinnon päälle? ajatukset harhailee ja kokoajan tekisi mieli tehdä muuta kuin lukea.. kouluun kyllä kovasti haluan, mutta näin keväällä mieli on aivan muualla.
entäs tehokkaat tekniikat? kuinka kauan olisi "hyvä" uhrata päivästä aikaa ahertamiselle?
41024
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Luen 4 tuntia päivässä 10-12 ja 13-15.

Tein lukujärjestyksen itselleni ja siitä pidän kiinni. Merkitsin myös kaikki ruokailut, netissä olemiset jne. joten siitä näen, että ehdin paljon tehdä kaikkea kivaa päivän aikana ja että lukeminen vie vain pienen osan päivästä/viikosta.

Äänestä

no moips! mihin paikkoihin olette hakemassa? ite aion hakea iisalmen ammattikouluun ja en oikein tiedä miten valmistautua pääsykokeisiin.. oon tietysti miettiny kaikkea sosiaalisia vastauksia päässäni ja jotain kampauksia miettiny ja tehny,mutta kauhean vaikea kun mulla ei hirveän paljon ole tietoo et mitä siellä oikein tapahtuu..! et voisko joku enemmän informaatiota omaava vähä kertoa mullekkin,mitä siellä oikein kysytään?!`:)

Äänestä
  • Kandee niitä harjoitusvastauksia ihan ääneenkin höpistä niin ei mene kieli solmuun sitten h-hetkellä .

    Äänestä

Lähden aamuisin lukemaan niin että aloitan 9-10 välillä ja luen vähintään 17 saakka. Jatkossa aion lukea pidempäänkin kunhan koulu- ja työasiat on hoidettu pois. Pidän toki taukoja :)

Motivaatiota minä saan siitä että todella haluan yliopistoon ja hyvän koulutuksen. Yksi kevät on vain yksi kevät, sen voi istua lukemassa.

Lukuintoa saa kun alkaa ymmärtämään kirjojen asioita ja yhdistämään asioita toisiinsa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mimmu kirjoitti:

kuinka saisi oikein kunnon lukuinnon päälle? ajatukset harhailee ja kokoajan tekisi mieli tehdä muuta kuin lukea.. kouluun kyllä kovasti haluan, mutta näin keväällä mieli on aivan muualla.
entäs tehokkaat tekniikat? kuinka kauan olisi "hyvä" uhrata päivästä aikaa ahertamiselle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu