rintamamies talo

millaisissa pudjeteissa liikutaan rintamamiestalon pinta remonteissa kun aattelin ostaa ja rempata..seiniin levyt ja lattiaan laminaattia,keittiö uusiks ja ulko verhous panelista vähän jotain pientä lisä eristystä neliöitä n.100..kertokaahan ideoita ja ajatuksia
4752
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Remppa vielä kesken mutta lähes kaikki "materiaalit" hankittu (uudet kaapit keittiöön, tiskiallas... laminaatit lattioihin, kattolevyt , tapetit , puolipaneelit yms.)
rahaa palanut tällähetkellä about 3000 € , vielä puuttuu jääkaappi ja astianpesukone. Keittiö levytetty, olkkari ja kammari levyttämättä (kipsilevy maksaa 6,5 €/levy) ulkoseinäpaneeli maksaa 0,6 €/m. siitä voit laskea ulkovuorauksen hinnan. Ja kaikkee krääsää vielä pitää hankkia,
sisärempan hinnaksi tulee mulla noin 4500 €
ulkopuolta remppailen jahka kerkiän...

Äänestä
  • mites oot noin halvalla päässy?????..mist oot mitäkin hommannu ja mitä makso...

    Äänestä

Moi, meillä v.56 valmistunut täystiilitalo, ulkopinta rapattu. Ollaan asuttu siellä n. 8 vuotta, seuraavat remontit tehty:
- kylpyhuone laatoitus, saunan panelointi, takkahuone laatoitus panelointi uusi takka
- keittiön uusiminen kokonaan
- olohuone 2 makuuhuonetta koko remppa (lautalattioiden hionta tapetit)
- ulkovuoren maalaus
- peltikaton maalaus
- ikkunoiden "pokien" maalaus
- sähköt uusittu aina remontoitava huone kerrallaan
- käyttövesiputket uusittu
- olohuoneeseen rakennettu varaava takka
- rappukäytävän portaiden uusinta.
Rahaa palanut tähän mennessä n. 20 000 €.
Vielä ois jäljellä syksyllä kattilaremontti, ja sittenhän se olis läpikäyty koko talo. Oman työn osuus tossa summassa erittäin suuri, mies on kirvesmies, joten vain sähkömiestä ja putkimiestä on käytetty "rahalla".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nikkari kirjoitti:

millaisissa pudjeteissa liikutaan rintamamiestalon pinta remonteissa kun aattelin ostaa ja rempata..seiniin levyt ja lattiaan laminaattia,keittiö uusiks ja ulko verhous panelista vähän jotain pientä lisä eristystä neliöitä n.100..kertokaahan ideoita ja ajatuksia

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu