Tälle palstalle toivottiin uusia piristäviä keskustelunavauksia. Kuten tyypillistä on, kirjoitukseni eivät täällä piristä kovin monia, mutta ehkä täältä löytyy vielä jokunen jolla on taipumusta itseironiaan.
Selailen aina silloin tällöin löytökoirapalstoja ja nyt piipahdin myös treffipalstalla. Mieleeni juolahti taas kerran kummallinen ajatus, jos olisin löytökoira, millaisen ilmoitus minulla olisi ja kuka minut haluaisi vaivoikseen. Ilmoitus olisi kutakuinkin seuraavanlainen:
"Annetaan hyvään kotiin yhteiskuntaan sopeutumaton sisäsiisti kulkukoira. Kaikkiruokainen, terve ja rokotettu isokokoinen kiiltäväkarvainen sekarotuinen narttu. Osaa lukea ja kirjoittaa sekä puhua ja kuunnella, ymmärtää peruskomennot. Ei sovellu koulutettavaksi eikä ohjattuun agilityharrastukseen, mutta sen kanssa voi viettää rauhallisia koti-iltoja takkatulen ääressä. Ympäristöystävällinen, voi pitää vapaana luonnossa ja julkisilla paikoilla, uskollinen ja kiltti, ei pure eikä hauku kovin paljon."
Millainen sinun ilmoituksesi olisi?
Selailen aina silloin tällöin löytökoirapalstoja ja nyt piipahdin myös treffipalstalla. Mieleeni juolahti taas kerran kummallinen ajatus, jos olisin löytökoira, millaisen ilmoitus minulla olisi ja kuka minut haluaisi vaivoikseen. Ilmoitus olisi kutakuinkin seuraavanlainen:
"Annetaan hyvään kotiin yhteiskuntaan sopeutumaton sisäsiisti kulkukoira. Kaikkiruokainen, terve ja rokotettu isokokoinen kiiltäväkarvainen sekarotuinen narttu. Osaa lukea ja kirjoittaa sekä puhua ja kuunnella, ymmärtää peruskomennot. Ei sovellu koulutettavaksi eikä ohjattuun agilityharrastukseen, mutta sen kanssa voi viettää rauhallisia koti-iltoja takkatulen ääressä. Ympäristöystävällinen, voi pitää vapaana luonnossa ja julkisilla paikoilla, uskollinen ja kiltti, ei pure eikä hauku kovin paljon."
Millainen sinun ilmoituksesi olisi?
Vastaukset 34
Vanhimmat
"3½-vuotias kultainen noutaja vailla hyvää kotia. Uskollinen, kiltti ja leikkisä luonne. Ei suostu kävelemään hihnassa, kulkee mieluummin omia teitään, mutta löytää kyllä takaisin kotiin. Rokotukset kunnossa, hammaskivi poistettu. Ei hauku, mutta saattaa vähän ulvoa perääsi. Ymmärtää suulliset komennot. Pitää uimisesta.
Ei myydä, mutta annetaan pysyvästi hyvälle emännälle."
Suo anteeksi uteliaisuus, mutta tuo 3 ja puoli vuotta ihmetyttää. Paljon se on ihmisen vuosissa?
Helppo hoitaa, viihtyy yönsä metsässä. Ei sovi seurakoiraksi. Puree hihnat poikki.
Annetaan hyvään kotiin mieluiten maaseudulle tai omakotitaloon fiksu, kiltti, tunteellinen, hyväkäytöksinen ja omistajalleen tappiin asti uskollinen tyttökoira. Osaa olla rauhallinen mutta välillä riehaantuu ja tykkää myös juosta metsissä ja leikkiä toisten koirien kanssa. Omaa erikoisen ja vähän kieron huumorintajun, jota tähän mennessä ei ole ymmärtänyt täydellisesti kuin yksi toinen koira ja yksi ihminen eli ei osaa olla oma itsensä pilkunviilaajien ja tosikoiden seurassa. Osaa myös kiltteydestään huolimatta olla itsepäinen, kun kokee tulleensa kohdelluksi väärin tai kokee omistajansa tulleen väärin kohdelluksi. Erittäin hellyydenkipeä yksilö, tulee usein syliin pyytämättä ja tykkää niskan rapsuttamisesta.
Imeisesti osaa myös päässälaskua, koska sai jätettyä uudistettuun suomi24:n tällaisen viestin :)
*Tapittaa uteliaana ruskeilla mantelisilmillään sinua huoneen kulman takaa varovasti*
Minä olen karkulainen vailla hyvää kotia.Olen kaltoinkohdeltu ja hieman arka uusia ihmisiä kohtaa.Haluan ensin tarkkailla uusia ihmisiä välimatkan päästä.Mutta jos olet rauhallinen ja ystävällinen minua kohtaan ja puhut lempeällä äänellä minulle,tulen hiljaa tassutellen luoksesi.
Kun saat minut luottamaan sinuun,tervehdin sinua iloisesti ja jos yletän,annan märän pusun nenällesi.
Olen yhden ihmisen koira,uskollinen ja luotettava.En karkaile omille teilleni jos luottamustani ja uskoani ihmiseen ei rikota.
Olen hellyydenkipeä ja lempipaikkani on nukkua turvassa peiton alla vieressäsi,tarvitsen siis lämpöäsi paljon.
Saat minusta kärsivällisyydellä ajan myötä,hauskan ja vekkulin ystävän loppuelämäksesi.Pidän hirmu paljon ulkoilemisesta metsässä ja minun kanssa on myös helppo matkustella.En ole juuri koskaan vihainen,enkä haasta riitaa muiden kanssa.Mielummin lähden pois ja juoksen syliisi,jos joku murisee minulle.Vahtikoiraa et siis minusta kyllä saa.Olen hieman mustasukkainen jos toinen narttu tulee ulkona luoksesi ja silität sitä minusta aivan liian kauan.Sitten voin murjottaa sinulle hetken,en leiki kanssasi,enkä syö mielenosoitukseksi ruokaani.Lepyn kuitenkin helposti sinulle,enhän voi vastustaa ihanaa,hellää ääntäsi kun lepertelet minulle ja tulen pian häntä heiluen sohvan takaa murjottamasta:)
Minä rakastan sinua pyytteettömästi,rakastathan sinä minuakin?
ihan kuin itsestäni olisin lukenut...hyvää ja toivottavasti aurinkoista ja kuivaa alkavaa syksyä sinulle
Hivenen vielä pennun leikkisyyttä omaava, aikuisikään ehtinyt nuori narttu annetaan hyvälle emännälle. Yhden kodin koira, kaipaa turvallista ja pysyvää ympäristöä. Nauttii ulkoilutuksesta suunnattomasti, ja erityisesti luontopolut ovat sille mieleen. Hallitsee peruskäskyt, on sisäsiisti ja omaa akateemisen tutkinnon. Hivenen omapäinen mutta helposti kesytettävissä. Ei ärhentele eikä pure. Lapsiystävällinen. Ei aina järin siisti, mutta yhtä kaikki suloinen. Pidetään tyytyväisenä säännöllisellä masun rapsutuksella. Keskikokoinen, solakka. Karva ruskea ja puolipitkä.
Armeijan koirakoulun käynyt osaa antaa tassua kieriskellä ja 10 cm lumessa jäljittää.
Ei kaipaa työtehtäviä.
Lämmin ruoka kerran päivässä ja ulkoilua leikkimistä.
Tykkää silittämisestä katsoo tv luonto ohjelmia.
Jos on uros niin on kai sentään leikattu?
Aivan vaaraton tapaus.
Nukkuu mieluiten Audin takapenkillä.
vapaa juoksija ja uimataitoinen rantojen koluaja, joka viihtyy niin vaellusreissuilla kuin kaupungissakin, mutta ennen kaikkea omassa kopissaan. Ei pohjimmiltaan halua totella käskyjä, vaikka osaakin esittää hyvin koulutettua. Tämän pohjimmaisen kulkukoiramaisuuden vuoksi onkin tullutkin liian monta kertaa naruun kahlituksi ja suhtautuu liian lähelle tuleviin ihmisiin aluksi epäillen. Mutta kaipaa kovasti sohvannurkan lämmittäjää ja kiintyy nopeasti.
Helppo kesyttää säännöllisellä lämpimän ruoan tarjoilulla ja oppii nopeasti tulemaan kotiin ruoka-aikoina. Kesytettynä puolustaa sinua, reviiriään ja laumaansa automaattisesti. Osaa hyvin laumakäyttäytymisen ja heiluttaa joka kerta iloisesti häntäänsä kotiin tullessasi. Liian pitkäksi aikaa yksin jätettynä kärttyinen ja saattaa jopa murista, jos yrität saada väärällä tavalla tahtosi läpi. Tykkää matkustaa ja pitää tarvittaessa seuraa vieraillesi.
Juoksuaika on vain kerran vuodessa, jolloin on aktiivisesti liikkeellä, joten harvoin "tavattavissa kaupungilla". Muina aikoina keskittyy paljon omiin koirapuuhiinsa, siis harmiton, vaikkakin seurallinen.
Väri musta, ilmeikkäät silmät, hampaista voi päätellä, että ikää on jo kertynyt.
Pikkuhiljaa neljää vuotta lähentelevä saksanpaimenkoiranarttu. Ei siis enää nuori, muttei vielä vanhakaan. Lisääntymiskyky tallella, ei aikaisempia pentueita.
Melko tyypillinen rotunsa käyttölinjainen edustaja. Helppo koulutettava, kunhan kouluttajana on ammattilainen, jolta löytyy osaamista. On jo suorittanut peruskoulutuksen sekä armeijan koirakoulun sotilaspoliisikoiraosastolla. Tällä hetkellä suorittaa korkeamman tason tutkintoa, jota on jo takana useampia vuosia.
Rotunsa mukaisesti luonteesta löytyy vahvuutta, aina valmis suojelemaan ja puolustamaan omiaan. Kykenee toimimaan tilanteessa kuin tilanteessa, myös äärirajoilla. Erinomainen vahtikoira, osaa tarpeen tullen myös jäljittää. Toisaalta perusluonteeltaan erittäin kiltti, jopa uhrautuvainen ja alistuva. Erittäin tottelevainen, mikäli kurinpito on oikeudenmukaista, jolloin narttu on erittäin uskollinen emännälleen. Tottelee hyvin erilaisia pyyntöjä ja käskyjä, osaa monia asioita myös oma-alotteisesti.
Kotona rauhallinen, viihtyy paikoillaan sekä pienissä puuhissa. Täysin sisäsiisti ja hyvätapainen. Ei karkaile koskaan, eikä tarvitse ympärilleen aitoja. Kulkee hyvin sekä hihnassa, että ilman sitä. Näyttää nauttivan pienistä huomionosoituksista sekä erityisesti läheisyydestä ja silittelyistä.
Tulee hyvin toimeen muiden eläinten ja ihmisten kanssa, erittäin lapsirakas. Viihtyy kuitenkin paremmin kotioloissa kuin suurissa väkijoukoissa. Ei pidä aggressiivisista eikä suorasukaisista ihmisistä. Osaa kuitenkin käyttäytyä myös julkisilla paikoilla ja erilaisissa tapahtumissa, ei hauku eikä murise koskaan. On myös matkustellut sekä asunut lyhyitä ajanjaksoja useissa eri maissa ja ymmärtää vieraskielisiäkin peruskäskyjä.
Fyysiset ominaisuudet hyvät. Rodulleen tyypillisesti hyvin isokokoinen koira, roteva ja lihaksikas ruumiinrakenne. Kestävä ja voimakas, silti liikkeissään tietyllä tapaa sulava. Mielellään omakotitaloon, ei keskustaan eikä lähiöihin. Tarvitsee lähelle hyviä ulkoilumahdollisuuksia ja säännöllistä liikuntaa. Rakastaa erityisesti juosta vapaana luonnossa ja hallitsee koirahiihdon. Osaa myös uida ja vetää ahkiota, nauttii pallon perässä juoksemisesta. Mahdollista ulkoiluttaa myös pyöräillen. Pitää ulkoilusta säällä kuin säällä.
Syö erittäin paljon - omistajaksi haluavan tulee huomioida, että laadukas koiranruoka tulee kalliiksi näin suuren koiran kohdalla. Ruokittava ehdottoman säännöllisesti päivittäin, muutoin nälkä heijastuu negatiivisesti tottelevaisuuteen. Ei tarvitse kuitenkaan erityisruokavaliota.
Muutoin helppohoitoinen, tarvitsee silloin tällöin pesun ja hampaiden tarkistuksen. Rokotukset kunnossa, eläinlääkärin tarkistukset tehty. Varoo välillä polviaan, mikä ei kuitenkaan estä liikkumista. Vaatii ainoastaan vähän seurantaa, juoksutettava mielellään pehmeillä alustoilla. Muutoin ollut täysin terve.
Rotunsa lyhytkarvainen edustaja, karvoitus rodulle tyypillisesti mustaa ja vaaleaa. Erittäin tuuhea karva, antaa tarvittaessa trimmata.
Annetaan hyvään kotiin ainoastaan naiselle, koska ei ole koskaan ollut miehen omistuksessa. Aikaisempia omistajia on muutama, ensimmäinen joutui luopumaan koirasta elämäntilanteensa vuoksi ja toisella ei ollut nartulle riittävästi aikaa. Kolmannen omistajan kohdalla ongelmaksi tulivat erot käskyissä, mikä aiheutti väärinkäsityksiä. Edelliset omistajat käyvät kuitenkin edelleen narttua katsomassa ja vakuuttavat olleensa tähän muutoin tyytyväisiä.
Useasta hylkäämisestä johtuen luottamuksen rakentaminen on kuitenkin tärkeää. Tulevaksi omistajaksi hyväksytään siten ainoastaan henkilö, jolla on riittävästi osaamista ja aikaa suuren koiran pitämiseen. Olisi suotavaa, ettei koira joutuisi enää vaihtamaan kotia, joten tällaiset tekijät tullaan tarkistamaan ennen kuin koira luovutetaan. Aloittelijakin tulee kysymykseen, kunhan ymmärtää koiran tarpeet. Narttu vaatii omistautumista, joten koira annetaan ainoastaan sitä todella haluavalle.
Onko se tuo kuko-ohjattava didlo? Semmosen voisin ottaa kyllä. Voi että nämä laskutoimitukset ottaa päähän.
saa pitää turpansa kiinni jos ei ole asiaa. Tämä on peruskoulun matematiikan tunti, lesbojenkin on osattava yhteenlasku. Koirakin sen osaa.
Tuon ilmoituksen perusteella voisin melkein koiran ottaa; kansalaisuudesta siinä ei vaan puhuttu mitään =)! Toinen koirani on espanjalainen katukoira...Haasteita on ollut, mutta ne ovat olleet sen arvoisia.
luonteeltaan hyvin sosiaalinen narttu, tulee toimeen hyvin muiden koirien kanssa eritoten toisten narttujen kanssa, usein kiima.
- sisäsiisti
- ei hauku turhia
- koulutettava
- hieman äksy
- nopea metsärotu
- hyvä vainu
- innokas kaikkeen uuteen
- puolustaa reviiriään
- kaikkiruokainen
- kiltti
Tule ja hae seurankipeä,hyvin pidetty narttu.Nartussa on hyviä puolia se,että se on nuori,kaunis ja sulavalinjainen ja jatkuvassa kiimassa.
Huonoja puolia on jatkuva karkailu ja turhanpäiten haukkuminen.Saattaa räkyttää ilman syytä tuntikausiakin.Syö vähän,mutta hyvin kallista ruokaa,on erittäin nirso.
Mukava viedä ihmisten ja muiden narttujen seuraan siinä mielessä että on sosiaalinen tapaus.On loistava näyttelynarttu!Voit ylpeänä liikkua sen kanssa ja se kulkeekin rinnallasi kauniisti(muista pitää hihna kuitenkin kireellä ettei karkaa!)Urosten seuraa kannattaa mahdollisimman paljon välttää,ei tule toimeen niiden kanssa.
Ei ole yhden ihmisen narttu!!!!!
Varaudu siis siihen että joudut hakemaan narttua usein muiden nurkista karkuureissuiltaan.
Käytä siksikin kerran kuukaudessa lääkärissä tarkistuksissa,ettei tuo kotiin tauteja.
EI PALAUTUSOIKEUTTA!
kamala teksti. tää puudeli juoksee karkuun. :)
vanhemman puoleinen mutta hyväkuntoinen etsii pysyvää kotia.
En viihdy sohvan koristeena vaan tarvitsen raitista ilmaa ja liikuntaa päivittäin. Olen ehdottoman uskollinen omistajalleni mutta haluan riehua myös muiden koirien kanssa. Haluan tehdä tutkimusmatkoja omin päin. Olen itsenäinen ja oma-aloitteinen eikä näitä piirteitä tule tulkita epälojaaliudeksi. En murjota enkä ole aggressiivinen ja tykkään lapsista ja kissoista. Osaan myös kaupunkikäytöstavat eikä minua tarvitse koskaan hävetä vaikka maalainen olenkin. Tiedän oman arvoni.
Olen herkkusuu jolle ei kaikki valmisruuat kelpaa mutta parhaimmat herkkuni ovat myös terveellisiä. Suklaata minulle ei pidä syöttää.
Tykkään rapsutuksista ja halauksista mutta liialliset höpönassuhöpötykset ovat minusta vähän ärsyttäviä.
Nuori ja nätti narttu etsii hyvää kotia. Hyvin positiivinen ja energinen luonne, ja sopiikin siksi sekä seurakoiraksi että lenkkiseuraksi. On hyvin koulutettu elämän koulussa ja sisäsiisti koira joskin osaa olla oikea sottapytty kun sille päälle sattuu (=usein). Itsenäinen ja voimakas luonne, vahva omissa mielipiteissään eikä pelkää sitä näyttää. Saattaa hihnassa vähän vetää, mutta osaa myös kompromisoida. Omaa hyvät käytöstavat ja on kohtelias vieraitakin kohtaan, on kaikkiruokainen ja runsaasti liikuntaa ja aktiviteetteja tarvitseva. Kaupunkikoirana viihtyy parhaiten cityssä, mutta mökkireissutkin menee pari kertaa vuodessa jos eivät veny turhan pitkiksi, tämä narttu nimittäin kun pitkästyy helposti virikkeettömässä ympäristössä.
Hyvien vainujensa ja ihmistuntemuksensa ansiosta sopii myös vainukoiraksi esim. salapoliisin työtoveriksi tai tunnistamaan omistajansa epäilyttävät ja kierot kaverit!
Annetaan pitkäaikaiselle, luotettavalle omistajalle hoikka, pitkäraajainen seropinarttu. Rokotettu ja madotettu. Erittäin ihmisystävällinen, ei hermostu lapsista tai toisista kotieläimistä. Sisäsiisti, tosin kuljettelee tavaroita. Hyväluonteinen, erittäin leikkisä, joskus riehaantuu totaalisesti mutta ei vaarallisesti. Saattaa joskus näykkiä mutta ei pure koskaan. Hiukan kodinvahtimisviettiä mutta päästää vieraat sisään. Metsäkoira, ei kuitenkaan ajoviettinen. Voidaan käyttää jäljestämiseen, koska omaa erinomaisen vainun. Ei haukkuherkkä. Taipumusta karkailla omille teilleen mutta palaa aina takaisin kutsumatta.
Jos haluat hellimiskaverin sohvalle tai seuraa letkeälle lenkille, tämä hauva on juuri sinulle sopiva. Ei agility-tai muihin tarkasti kontrolloituihin harrastuksiin. Ethän jätä namipussia tämän hauvan kuonon alle?
Ärsyttävä pieni terrieri. Räksyttää, tuntee peruskäskyt, muttei noudata niitä, juoksentelee ympäriinsä ja tuhoaa huonekalut. Ei osaa kävellä kauniisti hihnassa ja lenkkeileekin mieluiten yksin. Taipuu kyllä talonvahdiksi kun oikea kurinpitäjä löytyy. Kaipaa siis rakkautta ja remmiä, sopivassa suhteessa.
Heh, tää on ihan hauska idea ja tervetullutta vaihtelua kaikkien seuranhaku- ynnä muiden ilmoitusten keskellä. Tämä koiruli on jo omistajansa löytänyt mutta jos ei olisi niin ilmoitus olisi varmaan jotakuinkin tällainen: "Pieni ja pippurinen, elämää rakastava koiruli etsii hellää ja rakastavaa kotia. Kovin on sylinkipeä, mutta viihtyy myös omissa oloissaan. Sisäsiisti on eikä (tiettävästi) ole kova puremaan eikä hajoittamaan paikkoja. Aina ei voi olla hyvä päivä koirallakaan, mutta ehdottomasti suuremmaksi osaksi tämä tapaus on hyvin iloinen ja seurallinen. Kunhan rapsuja ja ravintoa riittää niin tämä neiti on tyytyväinen :) "
ANNETAAN yliaktiivinen terve ja älykäs koira harrastavaan kotiin jossa tekemistä ei puutu. Pitkät riehakkaat lenkit ja aaltojen jahtaaminen merenrannassa kuuluvat tämän neidin suosikkijuttuihin, mutta rankan päivän jälkeen se käpertyy mielellään omistajansa kainaloon eikä siitä liikahda mihinkään suuntaan. Hihnakäyttäytyminen kymppi, eli ei haikaile muiden koirien perään jos omistaja on sille reilu ja pitää hyvää huolta lemmikistään. Sopiva lemmikki määrätietoiselle ja kokemusta omaavalle AIKUISELLE joka ei vähästä väsähdä! Kyseessä ei ole eroahdistuskoira.
hieman sopeutumisvaikeuksinen, nätti, punatukkainen ja hellyyden kipeä tyttönen. osaa rakastaa takaisin, joskus hieman arka ja herkkä. omaa normaalit taidot selviytyä yhteiskunnassa, eikä ikinä tahallansa satuttaisi toista.
Annetaan hyvään kotiin rauhallinen koira. Keskikokoinen ja vaaleaturkkinen. Ei hauku eikä pidä muutenkaan ääntä. Itsenäinen koira ja viihtyy hyvin yksikseenkin. Käyttäytyy arasti toisia koiria kohtaan, mutta on kiltti ja uskollinen. Viihtyy pitkilläkin metsälenkeillä, mutta ei sovelly ohjattuihin harrastuksiin. Ei ole näyttelykoira eikä seurallinen koira, mutta kiintyy syvästi omistajaansa.
N. 5-vuotias punasävyinen vihreäsilmäinen tyttökissa, iästä ei ole varmuutta, vaikea määritellä ulkonäön perusteella. Saanut yhdet pennut (nämä 2 nuorta urospentua tulevat mukana) Ei tottele käskyjä, eikä pidä liiallisista säännöistä. Ei voi kouluttaa. Ei pidä jatkuvasti liian riehakkaasta elämästä, mutta aina välillä itsekin villiintyy, jonka jälkeen taas käperrytään sohvan nurkkaan köllöttelemään. Oman tiensä kulkija, mutta pitää lämpimästä sylistä, silityksistä ja rauhallisesta yhdessäolosta. Lapsenmielinen, intoutuu välillä leikkimäänkin. Pitää omasta ja pentujensa hygieniasta huolta, mutta tuppaa tiputtamaan karvojaan pitkin asuntoa. Ei pidä liasta (on sisäsiisti), mutta lelujaan jättää helposti ympäriinsä. Tyypillinen boheemi kissaluonne. Hyväksyy seurakseen helposti toisen naaraan, kollien kanssa ei oikein pärjää. Toisen kissan kohdatessaan on usein aluksi arka, joskus saattaa juosta ensin karkuunkin, mutta varovasti lähestyttäessä luottamus hiljalleen syntyy ja sitten jo käpertyy syliin kehräämään. Pitää vastavuoroisesta hellimisestä ja toisesta huolehtimisesta.
Aika vaikeahan tämmöiselle paketille on löytää huolijaa :(
Korkeimman tarjouksen tehneelle ladylle myydään voimakashampainen ja ovela rotukoira. Vahtii taloasi, omaisuuttasi ja sinua kuin haukka. Työskentelee väsymättä omaisuutesi kartuttamiseksi ja hyvinvointisi takaamiseksi. Suojelee sinua kaikelta. Pentuja ei tee. Tottelee käänteistä logiikkaa; jos haluat sen menevät oikealle - käske vasemmalle. Hyvässä kunnossa, terve ja naurattaa sinut pökerryksiin temppuarsenaalillaan.
Wuffff: Mistä tollasen koiran voi löytää! Vau! Ei pentuja tännekään kiitos mutta nauru maistuu ja logiikka on oikea!
PITÄÄ KEKSIÄ TYHJÄÄ PASKAA.
KYLLÄ ALKAA OLLA AIHEET VÄHISSÄ.JATKUVAA PASKAA....
Halinalle etsii kotia..
joku on taas päättänyt vastustaa tätäkin ideaa äänestämällä
LOL