Ostin juuri muutaman ko kasvin, onko kokemuksia mitenkä talvehtii? Eihän selviä talvea ulkona vai? Pitääkö kukkavana katkaista kun on kukkinut?
Afrikan sinisarja?
3
1379
Vastaukset
- kasvattaja
Sinisarja, Agapanthus talvetetaan sisätiloissa, viileässä.Niitä on erilaisia, toiset menettää talveksi lehdet. Itselläni on sellainen, jossa on lehdet koko talven. Talven aikana kastelen omaani ehkä kolme kertaa.
Jos sinun omasi on lehdetön talvella, ainostaan juurakko, silloin ei tarvi kastella.
Leikkaan kukkavanat pois silloin, kun vien sen viileään 5-10 *.
Sinisarja tarvii viileän lepokauden, muuten ei kuki seuraavana kesänä. Tuon sen lämpimään joskus huhti-toukokuulla.
Kukkii juuri nyt komeasti.- Jahas!
Tunnut tietävän asiasta, kertoisitko vielä, miten toimisin siementen kanssa? Otin siemenet talteen, onko toivoa saada ne kasvamaan? Pitääkö ne kylmäkäsitellä tai mitä? Kylmäkäsittelylle ainakin on nyt mahtavat olosuhteet!
Sinisarjan sain talvehtimaan , ainakin se nyt alkaa työntää lehtiä, vaikka se talvehti ihan siätiloissa, viileäsää huoneessa, kun ei parempaa ollut tarjolla. Mutta eipä sitten taida kukkia.
- Anonyymi
Sinisarja kasvaa minulla ihan kukkapenkissä. En peitä enkä mitään ja ihan hyvin ovat selvinneet talvesta. Ovat kyllä vähän pienikokoisia. Mutta kukkivat kauniisti joka kesä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614448KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1533313Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?582627Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492574- 1142374
- 241903
- 241701
- 301636
- 1721579
- 361275