Googlasin ja tulihan sieltä niitä vaikka millä mitalla. Kun testasin niin yhteys oli aluksi 803, sitten 97, sitten 203 kbps, miten ne noin paljon voivat heittelehtiä, tein testit peräkkäin? Kone on paikallaan, eikö yhteys ole koko ajan joko hyvä tai huono? Langattoman yhteyteni nopeus pitäisi olla yksi mega, paljonko se on kilobitteinä?
Paras nopeustesti?!
Mikä?
51530
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
vaihtelee. ihan normaalia.
Vaan syy on se, että eri serveri, niin nopeus vaihtelee . . .
Itselläkin on "100mb/s" yhteys. Mutta kyllä eri nopeustesteissä skaala on todella laaja. Toisella menee 800kb/s. Toisella voi mennä 40mb/s . . . Ja nimenomaan siitä riippuu, minne testaa.
Käy speedtest.com sivulla, ja mittaa johonkin kohtuu lähelle. Pitäis tulla hitusen vähempi, mikä on yhteytesi teoreettinen maksimi.
Imuroi tuolta joku null-tiedosto ja ota kellolla aika, saat parhaiten nopeuden selville:
ftp://ftp.funet.fi/dev/
Viestintävirasto/ficora nopeustesti
https://nettimittari.ficora.fi/nettimittari/clients.aspx
Miksi et usko noita testejä? Olethan nimenomaan hankkinut tälläisen >nollasta tuhanteen ja kaikki siltä väliltä> olen yhteyden.