Tällainen tila-auto olisi siis tulossa vuodenvaihteessa Suomeenkin, jos oikein käsitin?
http://www.peugeot.fi/autot/esittely?malli=5008
Harvinaisen tyylikäs tila-auto. Paljonkohan tuollainen sitten tulee maksamaan, tietääkö joku? Lienee pääasiassa sama auto, kuin Citroën Grand C4 Picasso, joten olisikohan hintakin samaa tasoa...?
http://www.peugeot.fi/autot/esittely?malli=5008
Harvinaisen tyylikäs tila-auto. Paljonkohan tuollainen sitten tulee maksamaan, tietääkö joku? Lienee pääasiassa sama auto, kuin Citroën Grand C4 Picasso, joten olisikohan hintakin samaa tasoa...?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tuohan on tilanpuuteauto. Ei edes liukuovia ja auton korkeuskin vaikuttaa pieneltä. Kolmannen penkkirivin takana ei juuri minkäänlaista tavaratilaa. Jatkaa selvästi 307SW:n perinteitä, vaikka on hiukan korkeampi.
Eiköhän 307 SW:n perinteitä jatka 308 SW, joka on selkeästi farmari- eikä tila-auto. Kyllä 5008 tilassa päihittää Toyotat yms. romukasat.
5008 näyttää hienolta ja jos vikoja ei ole, niin luokkansa parhaimmistoon menee, ellei ole jopa paras. Hieno kojelaudan muotoilu, kattoikkuna ja mikä tärkeintä matkustusmukavuuden kannalta, äänieristykseen on panostettu. 3008 taitaa olla sama auto, mutta hieman eri muotoilulla/konseptilla.
Tietääkö kukaan missä hinnoissa se liikkuu?
mutta uskoisin, että hinnat vastaavat pitkälti Citroënin Grand C4 Picasson hintoja. Mutta jostain syystä tämä on mielestäni hienompi kuin tuo Picasso...
Samaa mieltä olen siitä, että hieno auto on kyseessä!
Mutta mutta, käsittääkseni 3008 on kuitenkin eri auto kuin 5008, ainakin pienempi. Tosin 3008 on hieno auto myös.
Ja kirjoittajalle "tila-autossa on tilaa", ei tämän olekaan tarkoitus olla suuri tila-auto. Corolla Versoa suurempi tämä ainakin on. Jos todellista tila-autoa tarvitsee, voi ostaa Chrysler Grand Voyagerin, joka tosin on sairaalloisen kallis.