Hei,
Olen järjestämässä tuossa loka-marraskuu vaihteissa meksikolaisteemabileitä, mutta tarvitsisin ideoita ja vinkkejä niiden järjestämiseen. Vieraat ovat 18-25 vuotiaita, joten ne eivät tarvi olla limukestit ;) ja vieraita tulee noin 10-15 henkilöä.
Sombrerot ovat juuri hankinnassa ja tequilat ostetaan juuri kun juhlat ovat lähestymässä, joten niitä ei tarvitse mainita ja santamarian sivuilta olevat reseptit poimittu, mutta kaikki muut ovat tervetulleita. Linkkejä, kuvia sekä omia kokemuksia otetaan mieluiten vastaan (:
Ruokapöydän ajattelin olevan buffet tyylinen, joten coktailpalojen ja tikkujen ruokaohjeita voi antaa, samoin salaattien ja boolien yms.
Koristeluun tarvitsisin erityisesti apua, värit taitavat olla kaiken A ja O? olen yrittänyt kysyä tiimarista meksikolais aiheisia koristeita mutta heillä ei ollut eikä punanaamion nettisivuiltakaan löytynyt aiheeseen liittyen.
Minkälaista musiikkia kannattaisi soittaa noissa juhlissa ja mikä olisi hyvä jatkopaikka juhlille, kun järjestämme nuo pk-seudulla (joko Helsingissä tai Espoossa) ja hinta budjetin takia emme viitti tilata catering palvelua.
Lisäksi minkälaisia "leikkejä" kannattaisi pitää, että porukka innostuisi?
Meksikolais teemabileet
6
1183
Vastaukset
- mummonmustikka
ja näin jälkeenpäin lisättynä niin minkälaisia kutsukortti ideoita teillä olisi? Kun tuohon aiheeseen ei niitäkään valmiina tahdo löytyä.
- KKV
Meksikon lipun värit ovat vihreä, valkoinen ja punainen, joten käyttäisin niitä tekstiileissä ja koristeissa.
- chilichlili
Pilailu-Puodin sivuilta löytyy jotakin aiheeseen liittyvää, sobreroja, ponchoja, härkä- ja kaktus-seinäkoristeita yms.
- mummonmustikka
Kiitos ideoista, nuo auttoivat jo somistuksessa paljon :) Onko teillä antaa musiikki vinkkejä ja minkälaista tekemistä voisi keksiä? Porukamme innostuu jo pienestä ja on "leikkimielistä", joten ajattelin, että pelaisimme twisteriä ainakin, sekä ehkä jotain lautapelejä. Jos tekisi jonkunlaisen kisan ja jossa palkintona on tequila pulloja niin minkälainen kisa olisi hyvä 18-20 vuotiaille?
Kutsukortteihin ajattelimme laittaa skorpionin, onkos tuo teistä minkälainen idea?- paha paneskelija
hoitaa pelastusarmeija, edullisesti, ja sittenhän voisitten vaikka porukalla nussia, vai kaippa ne mexikaanitkin sellasta tekkee, voi ainaski opetella:)
- mummonmustikka
paha paneskelija kirjoitti:
hoitaa pelastusarmeija, edullisesti, ja sittenhän voisitten vaikka porukalla nussia, vai kaippa ne mexikaanitkin sellasta tekkee, voi ainaski opetella:)
joo aivan mahtava idea, oikein pariskuntien kesken vaihtoa , jos vaikka omaan puolisoon sattuisi kyllästymään. täytyypäs kokeilla heti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude22915147Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t13210553Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy12210122Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089351Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k539175Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump237079Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk566955Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826517Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1736197Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335612